• תפריט
כתבות אחרונות בעסקים קטנים ובינוניים

משרד הכלכלה מפעיל מהיום תכנית סיוע לעסקים קטנים בדרום

התוכנית כוללת ליווי לקבלת פיצוי ממס רכוש, ייעוץ מקצועי והדרכות מיוחדות לעסקים בחירום, ייעוץ לקבלת מימון מקרנות פילנתרופיות והקלות בקבלת הלוואות בערבות מדינה

מעין מנלה 15:5123.07.14

הבעיות הקריטיות ביותר של עסקים קטנים בעת מבצע "צוק איתן" הן תזרים המזומנים והירידה בהכנסות, כך זיהו בסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה, אשר החל מהבוקר (ד') מפעיל תוכנית חירום לעסקים בדרום.

"עיקר הפניות שקיבלנו מעסקים בדרום היו קשורות לבעיה תזרימית וירידה במחזורי המכירות. כרגע התשובה לכך היא של שר האוצר שאמר שכבר עובדים על תקנות ויש כוונה לפצות את כל העסקים הקטנים בדרום בדומה למתווה שהיה במבצעים הקודמים", אומר רן קיויתי, מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניי במשרד הכלכלה. עסקים קטנים רבים בדרום חששו מקריסה בעקבות המבצע שפגע בהכנסותיהם, אך ההכרזה על כך שהם יפוצו גם על נזק עקיף מרגיעה חשש זה. "אם לא היו פיצויים על נזק עקיף, אם הם לא היו מקבלים את הפיצויים על ירידה במחזור המכירות לתקופה הזאת, רבים מהעסקים הקטנים היו מתקשים להתמודד עם ההפסד הגדול שנוצר להם עקב המבצע. זאת בדיוק הסיבה שבגללה הממשלה יוצאת במסלול הפיצויים, כי היא מבינה שחייבים לפצות את העסקים על ההפסדים שנוצרו. המדינה מצד אחד מחייבת את העסקים לשלם לעובדים שלא מגיעים במקומות שבהם הוכרז מצב מיוחד בעורף וברור שמחזורי המכירות ירדו באופן משמעותי במקומות בהם יש הרבה מאוד טילים במהלך היום. על מנת לעזור לעסקים האלה לשרוד, המסלול הוא מסלול הפיצויים. מעבר לכך, אנחנו מציעים עזרה שלא באה במקום הפיצויים אלא בנוסף", אומר קיויתי.

הסיוע שמציעה הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים בדרום הנמצאים באיזור של עד 40 ק"מ מרצועת עזה, לגביהם הוכרז על מצב מיוחד בעורף, כולל ליווי לקבלת פיצוי ממס רכוש, הגדלת מספר שעות הייעוץ לה הם זכאים, הדרכות מיוחדות, ייעוץ לקבלת מימון מקרנות וכן מסלול מיוחד להלוואות בערבות מדינה.

 

חנויות ריקות בקניות one פלאזה בבאר שבע בעקבות מבצע צוק איתן חנויות ריקות בקניות one פלאזה בבאר שבע בעקבות מבצע צוק איתן צילום: הרצל יוסף

 

הליווי לקבלת פיצוי ממס רכוש נועד לסייע לעסקים בתהליך הבירוקרטי מול מוסדות המס בבקשה לפיצויים. "הבנו שבעלי עסקים רבים מתקשים להבין מה בדיוק הם צריכים ואז פונים לכל מני יועצים בתשלום והרבה פעמים זה עולה להם הרבה מאוד כסף. אנחנו חושבים שאם המדינה החליטה שצריך לפצות אותם אז אנחנו גם צריכים לעזור להם בזה שהבקשה לפיצויים לא תעלה להם כסף", אומר קיוויתי.

 

סיוע נוסף שמוצע לעסקים הקטנים בדרום הוא זכאות ל-20 שעות ייעוץ נוספות בנוסף לשעות להם הם זכאים באמצעות מערך ה"מעו"ף" וכן, הדרכות מיוחדות בתחומים הקשורים למצב החירום כגון מימון, דיני עבודה ותזרים מזומנים.

 

בנוגע להלוואות, אשר כאמור, אינן מחליפות את הפיצויים אלא נועדו לספק סיוע נוסף, הסוכנות מציעה ייעוץ לקבלת מימון מקרנות פילנתרופיות שיינתן לעסק הקטן ללא תשלום. כמו כן, יפעל מסלול מיוחד לתושבי הדרום במסגרת הקרן להלוואות לעסקים בערבות מדינה. המסלול יאפשר לעסקים הרלוונטיים לקבל הלוואות בערבות של 85% מסך ההלוואה כך שאם בהלוואה רגילה בערבות מדינה במסלול הרגיל העסק צריך לתת בטחונות בגובה 25% מההלוואה, הרי שבמסלול המיוחד הוא יידרש ל-10% בטחונות בלבד. בנוסף, אישור ההלוואה יימשך עד 9 ימי עבודה, בערך שליש מהזמן הממוצע שלוקח לאישור הלוואה כזו. "אחת הדרכים שבאמצעותה נקצר את הזמן זה שהנציגים של הגופים המתאמים של הקרן להלוואות בערבות מדינה יגיעו לסניפי המעו"ף באשדוד, אשקלון, באר שבע ושדרות ויפגשו שם עם בעלי העסקים", אומר קיוויתי.

כמו כן, עמלת הגשת הבקשה להלוואה בערבות מדינה, בגובה 250 שקלים תבוטל עבור העסקים הקטנים בדרום.

 

הסיוע המיוחד לעסקים הקטנים בדרום יימשך לשלושה חודשים ויכול להתארך עד לחצי שנה.

5תגובות
בטל שלח
 • אין התחשבות של המשרד הכללה אין עזרה לעסקים שנימצאים בשפלה יש לי עסק שאני עובד בעיקר אם אזור הדרום ואני אפילו מתבייש לבקש מלקוחתי ציקים על סחורה שנישלחה לפני המלחמה ואני מיתחשב אבל מדינת ישראל לא מיתחשבת צריך לבקש מהבנקים שיעמדו לעסקים קטנים כרגע אשראי מהיר בערבות מדינה כדי שנוכל לשרוד את החודשיים הקרובים מס הכנס ה שלמנו ביטוח לאומי שילמנו מעמ שילמנו אם אני יסגור יחד איתי ילכו הביתה שלש משפחות שתפרנסות מעסק
  יגאל לוי, (28.07.14)
 • אין התחשבות של המשרד הכללה אין עזרה לעסקים שנימצאים בשפלה יש לי עסק שאני עובד בעיקר אם אזור הדרום ואני אפילו מתבייש לבקש מלקוחתי ציקים על סחורה שנישלחה לפני המלחמה ואני מיתחשב אבל מדינת ישראל לא מיתחשבת צריך לבקש מהבנקים שיעמדו לעסקים קטנים כרגע אשראי מהיר בערבות מדינה כדי שנוכל לשרוד את החודשיים הקרובים מס הכנס ה שלמנו ביטוח לאומי שילמנו מעמ שילמנו אם אני יסגור יחד איתי ילכו הביתה שלש משפחות שתפרנסות מעסק
  יגאל לוי, (28.07.14)
 • לעג לרש במלחמה הקודמת הפסדנו מכירות בכ 350 אלף שח
  מס הכנסה רצה להחזיר לנו 60 אלף ואחרי כחצי שנה הסכים להחזיר 115 מתוכם 10 אחוז הלכו לרואה חשבון שעזר לנו לקבל את הכסף והשאר להקטין קצת את ההלוואות.

  אני מפחד מהמתווה שהם יעשו הפעם בשביל לא לשלם, בינתיים העסקים שלי באשקלון עובדים ברבע מהמכירות שאמורות להיות בתקופה כזו.
  טדי, (28.07.14)
 • סיוע בליווי לעסקים קטנים ..אלאק עבודה בעניים מה אתם שם במשרד הכלכלה הקן לעסקים קטנים מבלבלים את המוח ומפרסמים כל מיני כתבות כמו זו,לא צריכים ליווי ,לא צריכים יעוץ ,לא צריכים עצות!! אנחנו בסך הכל מתמוטטים בגלל שאים מכירות בתי הקפה והמסעדות ריקות בגלל מצב הרוח ובגלל הרקטות והאזעקות אין הכנסות כלל, ההצאות הקבועות קיימות ובועטות במשך חודש אין הכנסות לעומת ההוצאות של משכורות שכירות,חשמל,ארנונה,ספקים ,המכירות שואפות לאפס , צריך פיצוי כספי שיגשר על הפערים בין הכנסות להוצאות כל עוד לא נקבל פיצוי הכל יתמוטט וכל השטויות שמציעים במשרד ״הקלקלה״ הם זגיעת חול בעניים והטעיה בשל הפירסומים המעוותים אנשים מתקשרים כולל אני וזה מה שענו לי ״תרכז את כל הz קרי כל ההכנסות ששואפות לאפס ליום במשך כל החודש תרשום את זה וברגע שנקבל מהאוצר את ההוראה אז תמלא טפסים שיש אצל הרו״ח (שטויות ושקר) אין טפסים כי אין הוראה ,ואחר כך תגיש בקשה לפיצוי , מזכיר לי את הבדיחה על החמור שקיצצו לו באוכל קצת כל יום עד היום השביעי הוא מת ,והבעלים אמר לעצמו עד שהתרגל לאכול קצת הוא מת!!!
  גדי, (24.07.14)
לכל התגובות