• תפריט
בורסת ת"א

נחשף בכלכליסט

טבע חוקרת מי הדליף את מסמך ההיערכות למשבר

ענקית התרופות פתחה בחקירה פנימית כדי לגלות מי הדליף את מסמך ההיערכות למשבר התקשורתי שהיא חווה בשל כוונתה לפטר מאות עובדים בישראל. מהמסמך שנחשף ב"כלכליסט" עולה כי טבע תנצל את שחרור הרווחים הכלואים שתכננה כדי להרגיע את הביקורת נגדה

ניר צליק ומיקי פלד 06:5622.10.13

טבע פתחה אתמול בחקירה פנימית שמטרתה לאתר את מקור ההדלפה של המסמכים הפנימיים שנחשפו אתמול ב"כלכליסט". מהמסמכים הסודיים מישיבת דירקטוריון החברה עולה כי בטבע ציפו לביקורת הציבורית החריפה על כוונתם לפטר מאות עובדים בישראל, וכי עיקרה יתמקד בהטבות המס שקיבלה החברה מהמדינה. עוד עלה מהמסמך כי טבע מתכוונת לנצל את מהלך מתוכנן מראש של שחרור רווחים כלואים כדי להרגיע את הביקורת נגדה. 

 

לטבע נותרו רווחים כלואים בשווי של כ־35 מיליארד שקל, וההערכה היא שהיא תשחרר כמה מיליארדים בודדים, ואלה
יכניסו לקופת המדינה מס של כמה מאות מיליוני שקלים. ההחלטה על שחרור הרווחים הכלואים תהיה חייבת להיעשות ב־11 בנובמבר לכל המאוחר, המועד הסופי שקבעה הממשלה לשחרור רווחים כלואים במס מופחת של 6%–17%. לפני כחודשיים כבר שחררה טבע רווחים כלואים בהיקף 5 מיליארד שקל ושילמה עליהם מס של כ־330 מיליון שקל. ברשות המסים ובמשרד האוצר בחרו לא להגיב לפרסום.

 

במסמך שדלף לידי "כלכליסט", ונכתב לאחר שהושגה הפשרה עם ההסתדרות, תוארה בפירוט התוכנית האסטרטגית של החברה בנוגע למשבר התדמיתי שפקד אותה על רקע מהלך הפיטורים. טבע נערכה למשבר מבעוד מועד ומינתה צוות תקשורתי ייעודי, הכולל את הסמנכ"ל הבכיר איקה אברבנאל, סמנכ"לית בכירה לתקשורת בתאגיד איריס בק, היועץ החיצוני לחברה מוטי שרף ומערך הלובינג של החברה.

 

טבע רתמה לצדה את ההסתדרות במחיר נמוך

 

במסמך נכתב: "היה צפוי כי הקיצוצים בכוח האדם יעוררו ביקורת ציבורית חריפה" ו"היה צפוי שהטבות המס יהיו הטיעון הראשי נגד הלגיטימיות של ההחלטה". מחבר המסמך ציין כי טבע רתמה את ההסתדרות לצדה במחיר נמוך יחסית של הקפאת הפיטורים וניצלה לטובתה את הקריאה של שר הכלכלה נפתלי בנט "להפסיק את ההתלהמות" נגדה.

 

ג'רמי לוין, מנכ"ל טבע ג'רמי לוין, מנכ"ל טבע צילם: אוראל כהן

 

טבע התחייבה בפני ההסתדרות שאם תערוך פיטורים, הם ייעשו בהסכמתה. על פשרה זו נכתב במסמך: "זיהינו פתיחה של פתרון טוב, שהשפיע בחיוב על דעת הקהל והעביר את ההסתדרות לצדנו", והמסקנה של המחבר היתה: "אין ספק כי האמצעים שנקטנו היו חיוניים בנטילת העוקץ מהדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת (על הפיטורים - נ"צ ומ"פ)".

 

בסעיף "הצעדים הבאים" כתב מחבר המסמך כי "התקשורת כרגע פתוחה לקולות נוספים, גם של טבע, מה שלא היה נכון לפני הפגישה של טבע עם ההסתדרות". עוד נכתב: "חשוב להבין כי הצעד הבא שלנו עשוי להיות חדשות טובות לישראל - שחרור הרווחים הכלואים, ואנחנו מתכוונים לנצל את הפוטנציאל התקשורתי שלו".

 

הציטוטים מתוך המסמך מעידים כי טבע פעלה במהלך המשבר לפי תסריט מהודק ומתוזמן מראש והבינה את שרשרת האירועים, שהחלה בהכרזה על הפיטורים, המשיכה בזעקות השבר של הפוליטיקאים וצפויה להסתיים בהרגעת הרוחות באמצעות הכרזה על שחרור הרווחים הכלואים.

 

שלמה ינאי, לשעבר מנכ"ל טבע שלמה ינאי, לשעבר מנכ"ל טבע צילום: עמית שעל

 

בהסתדרות מנסים להפחית את משמעות המסמך שדלף

 

בהסתדרות ניסו אתמול להמעיט במשמעות של המסמך והסתפקו בתשובה: "ההסכמות בינינו לבין טבע הן הנכונות ביותר לעובדים, ואנחנו משוכנעים שהחברה תעמוד בהן ונצליח לייתר פיטורי עובדים בישראל". בכירים בארגון פירטו קצת יותר ואמרו כי לא מן הנמנע שהמסמך הוא ניסיון של מנכ"ל טבע ג'רמי לוין לשכנע את דירקטוריון החברה שמתן זכות וטו להסתדרות על פיטורים בישראל הוא הסדר טוב לטבע.

 

עם זאת, כבר עם הודעת טבע לפני כשבוע וחצי על כוונתה לנקוט מהלך פיטורים גדול היה ברור כי יכולת ההשפעה של ההסתדרות על חברה גלובלית כמוה מוגבלת, בין השאר משום שהנהלת החברה מחויבת למשקיעים שאינם ישראלים, ולא ניתן ללחוץ עליהם כמו על בעל שליטה מקומי. זו אחת הסיבות שיו"ר ההסתדרות עופר עיני נמנע ממתקפה ישירה יותר על החברה, לאחר שהודיעה על כוונת הפיטורים.

 

אתמול נפתח סבב שיחות בין ההסתדרות לבין טבע על הסכמי השכר בחברה, שצפויים להגדיר תוספת שנתית של 5% לפחות לעובדי המפעלים השונים בקבוצה ולעובדי המטה. במקביל נמשכה השביתה במפעל טבע־טק במחאה של הוועד על המבוי הסתום בשיחות השכר מול הנהלת המפעל.

לכתבות נוספות בנושא שוק ההון 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x