• תפריט
מט"ח וסחורות

היורו צלל ב-1.6% ל-4.66 שקלים - שפל של שנתיים

הדולר איבד 0.8% ושערו היציג נקבע על 3.637 שקלים. ברקע: החלטת הריבית ביום ראשון ותוכנית החילוץ לקפריסין

מעין מנלה 13:1627.03.13

היורו צלל היום (ד') ב-1.6% מול השקל ושערו היציג נקבע על 4.665 שקלים על רקע החלטת הריבית ביום ראשון ותוכנית החילוץ לקפריסין, מדובר בשפל מאז ה-12 בינואר 2011. הדולר איבד 0.8% ושערו היציג נקבע על 3.637 שקלים. בעולם היורו מאבד 0.5% מול הדולר ונסחר ברמה של 1.279 דולר. 

 

ביום ראשון הוועדה המוניטרית של בנק ישראל הותירה את ריבית אפריל ומאי ללא שינוי, על 1.75%. בתחזית מקרו-כלכלית של חטיבת המחקר שפורסמה במקביל נכתב כי "הריבית צפויה להישאר ברמה זו במשך השנה הקרובה". להערכת חטיבת המחקר, בשנה הקרובה צפוי שיעור האינפלציה להסתכם ב-1.7%. מאז יום ראשון לא התקיים מסחר במט"ח עד היום.

 

אלפי אנשים יצאו אתמול להפגין אתמול בבירת קפריסין ניקוסיה במחאה על גובה המס על הפיקדונות לאחר דיווחים כי בעלי הפיקדונות בבנקים עשויים להפסיד עד 40% מכספם.

 

הבנקים בקפריסין צפויים להיפתח מחר לאחר ששר האוצר, מיכאל סאריס, אמר כי הוא מצפה שיינקטו צעדים למניעת משיכה המונית של הפיקדונות מהבנקים ושאלו יהיו מוכנים עד היום בבוקר. "הבנקים ייפתחו ביום חמישי. אנחנו בודקים את הדרך הטובה ביותר להגביל את האפשרות שיוצאו סכומים גדולים מהבנקים, ללא הצבת תנאים עונשיים על הכלכלה, על עסקים ועל אנשים פרטיים", אמר סאריס.

 

יורו יורו צילום: shutterstock

 

תוכנית החילוץ בקפריסין, במסגרתה יוטל מס על פקדונות של יותר מ-100 אלף יורו, המשיכה גם אתמול לטלטל את האי: אנדרס ארתמי, יו"ר בנק אוף סייפרוס - הבנק הגדול במדינה - התפטר היום במפתיע בעקבות חילוקי דעות עם נגיד הבנק המרכזי ושר האוצר. לדבריו, הבכירים במדינה עקפו באופן גס אותו ואת מועצת המנהלים של הבנק, בעת שקבעו את תנאי החילוץ.

 

המסחר באסיה מתנהל היום בעליות לאחר נתוני מחירי הבתים וההזמנות למוצרים בני קיימא בארה"ב אשר היו טובים מהצפוי. בארה"ב ההזמנות למוצרים בני קיימא זינקו ב-5.7% בפברואר, עקב ביקוש גדול למטוסי בואינג; תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של 3.5% לאחר ירידה של 4.9% בינואר; ללא תחום התחבורה, ההזמנות ירדו -0.5%.

 

מדד קייס שילר למחירי הבתים ב-20 הערים הגדולות בארה"ב עלה ב-0.1% בינואר - והם נמצאם ברמתם הגבוהה ביותר מאז ספטמבר 2012; ב-12 החודשים האחרונים עלה המדד ב-8.1%, שיעור הצמיחה הגבוה ביותר מאז יוני 2006.

 

מכירות הבתים החדשים לפברואר ירדו ב-4.6% לקצב של 411 אלף בתים. מדובר בירידה החדה מזה שנתיים. צפי האנליסטים היה לקצב מכירות של 424 אלף בתים.

לכתבות נוספות בנושא שוק ההון

 

7תגובות
בטל שלח
 • ...וכבר יש משיכות לפי הפ]יחות ביורו - למרות האיסור להוציא הפקדות, נראה שכבר יש משיכות המוניות של ההפקדות, מה שגורם ליורו להתרסק, ובאופן אבסורדי - מה שגורם לשקל להתחזק (חלק ממה שנמשך, הופך לשקלים).
  (27.03.13)
 • ל-4 גם אני יכול להמציא מטבע.

  השאלה היא מה עומד מאחוריו.

  ואם לא עומד מאחוריו כלום, אז זה מה שהוא שווה - כלום.

  וכל השאר הם סתם ספקולנטים שמתעשרים על אחרים - המטבע הזה הוא בעצם משחק-פירמידה מודרני, שהאחרונים שמחזיקים בו נשארים בלי כלום.

  אני לא מבין למה לא עוצרים את המטבע הזה, או יותר נכון - זה שהמחוקק לא עוצר אותו, אומר משהו על רמת השחיתות העולמית.
  (27.03.13)
 • מתחת לאף שלכם מתרומם מטבע עולמי חדש מתחת לאף מרים המטבע העולמי החדש את ראשו,
  הביטקוין הגיע לשיא של כל הזמנים ונסחר ב 86$ לביטקוין אחד.

  אל תגידו שלא ידעתם, שהדולר יהיה 2 שקלים והיורו 3 הביטקויין יהיה שווה250$.

  מתחת לאף, (27.03.13)
 • בקרוב המציאות תטפח לנו על הפנים מדינת ישראל כולה היא משהו כמו עיר בינונית באמריקה, אממה, השקל הרבה יותר חזק מהדולר, וזה למרות שאנחנו סמוכים לשולחנו של הדוד סם וללא עזרתו כלכלת ישראל היתה מתרסקת.
  אם זה לא היה עצוב עד דמעות, הייתי צוחק.
  האנומליה הזאת לא תחזיק מעמד זמן רב והתיקון יהיה חד וכואב.
  שאול, (27.03.13)
לכל התגובות