• תפריט
פרסום ושיווק

הבעיות לא הסתיימו: הרשות השנייה לא עוצרת את חילוט ערבויות ערוץ 10

ברשות ימשיכו בתהליך חילוט הערבויות שהחל ביום ראשון אלא אם ערוץ 10 יצליח לגייס 36 מיליון שקל עד לשבוע הבא. גורם בערוץ 10: "פועלים עם כל הגורמים להסדרת נושא חילוט הערבויות"

אופיר דור 12:5631.12.14

אמש (ד') הורה היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין למדינה לקדם חקיקה שתאריך את זיכיון ערוץ 10 בחצי שנה עד אחרי הבחירות. בכך בעצם מנע ויינשטיין בדקה ה-90 את סגירת ערוץ 10 שזיכיונו מסתיים היום. ויינשטיין קבע גם כי מסך ערוץ 10 לא יוחשך, גם אם החקיקה לא תסתיים ולמעשה לא תחל עד היום בחצות.

אולם הוראת וינשטיין אינה עוצרת את תהליך חילוט הערבויות של ערוץ 10 שהחל ביום ראשון השבוע. לרשות חוב של 36 מיליון שקל לרשות השנייה בגין דמי זיכיון שלא שולמו בשנה האחרונה. הערוץ ניסה לגייס ממספר מקורות את הכסף לשלם את החוב, אך הם הסכימו להעמיד הלוואה רק בתנאים להם לא הסכימה הרשות השנייה. דמי הזיכיון אמורים לממן את התפעול השותף של הערוץ.

 

גורם בערוץ 10 אמר כי "לאור הפתרון שהותווה אמש על ידי ראש הממשלה ושר התקשורת יחד עם היועץ המשפטי לממשלה, אנו פועלים עם כל הגורמים להסדרת נושא חילוט הערבויות".

 

חברת המדיה יוניברסל מקאן הסכימה להעניק מקדמה בגובה 36 מיליון שקל לערוץ בגין קניית זמן פרסום, אך התנתה את המקדמה בכך שהערוץ יקבל רישיון ל-15 שנה. מנגד ברשות טענו שללא תשלום החוב מראש, אי אפשר בכלל לדון בקבלת הרישיון וכי ישנן דרישות נוספות שהערוץ אינו עומד בהן ומקשות על מתן רישיון ארוך טווח.

 

אוה מדז'יבוז', יו"ר מועצת הרשות השנייה אוה מדז'יבוז', יו"ר מועצת הרשות השנייה צילום: אלכס קולומויסקי

 

בנק לאומיהסכים ברגע האחרון לתת הלוואה לערוץ של 36 מיליון שקל, אך דרש תמורתה אישור מהרשות השנייה להקטין את הערבויות הבנקאיות שהוא מעניק לערוץ.

 

מה דעתך על מניית לאומי:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

בנק לאומי מעניק ערבות בנקאית בגובה 43.8 מיליון שקל לערוץ 10 מול הרשות השנייה. לאור החוב, הודיעה הרשות לבנק בתחילת השבוע כי היא מבקשת לקבל 36 מיליון שקל מתוך הערבויות הללו. ברשות מבהירים כי תהליך זה ייעצר רק במידה שהערוץ ישלם את החוב עד לאמצע שבוע הבא.

 

אם אכן יחולטו הערבויות, לא ברור מה תהיה ההשפעה על הערוץ מבחינת האשראי השוטף שמעניק לו הבנק. בנוסף, לא ברור האם הרשות תוכל לדרוש מערוץ 10 בשלב הזה להשלים את הערבויות לגובה הקבוע בתקנות, דרישה שלא בטוח שהערוץ יוכל לעמוד בה כרגע.

 

ויינשטיין בעצם החליט כי האינטרס הציבורי הוא שבתקופת הבחירות יפעלו בישראל שני ערוצים מסחריים עם שתי חברות חדשות לטובת הדמוקרטיה וריבוי הדעות. ההתערבות של ויינשטיין הושגה בזכות מאמצים כבירים של היועצת המשפטית של הרשות הילה שמיר ויו"ר המועצה אווה מדז'יבוז', שהבהירו כי הרשות השנייה מיצתה את האפשרות מבחינה חוקית לסייע לערוץ 10 לשרוד.

 

ויינשטיין קבע כי זיכיונו של ערוץ 10 יוארך בתנאי רישיון, כך שהערוץ ייהנה מתיקון החקיקה שאושר בתחילת החודש והפחית את ההשקעה המינימלית בתוכן מ-280 מיליון שקל ל-130 מיליון בשנה. כך יוכל הערוץ להמשיך וליישם את התוכנית האסטרטגית של המנכ"ל יוסי ורשבסקי שבבסיסה התמקדות בשידורי חדשות, אקטואליה ודוקומנטרי על חשבון בידור וריאליטי. תוכנית זו שיפרה את מצבו הכספי של הערוץ שרושם בחצי שנה האחרונה רווח תפעולי. עדיין לא ברור קשת ורשת, הפועלות בזיכיון אך מחויבויות עדיין בהשקעה של 280 מיליון שקל, יגיבו להחלטה זו שבעצם מקפחת אותן.

 

כמו כן שאלה גדולה היא האם תיא תקשורת שדיווחה אתמול על רצונה להיכנס להשקעה בערוץ 10, אכן תעשה זאת בתנאים הנוכחיים. תיא התנתה את כניסתה לערוץ 10 בכך שהערוץ יקבל רישיון ל-15 שנה, אך בפועל כרגע הערוץ קיבל זיכיון לחצי שנה בלבד, גם אם בתנאי רישיון.

בטל שלח
    לכל התגובות