• תפריט
פרסום ושיווק

עובדים ברשות השידור החלו בהדרכות לקראת מבצע הגבייה הגדול

במסגרת המהלך תינתן לחייבים אפשרות לשלם את החוב המקורי ללא ריבית, קנסות והצמדות. עובדי אגף הגבייה אמורים להשיב למיילים מהאזרחים, כאשר את המענה הטלפוני תבצע חברת גבייה חיצונית

אופיר דור 20:1208.12.14

ההכנות למבצע גביית חובות האגרה ברשות השידור עולות שלב. ל"כלכליסט" נודע כי היום (ב') החלו עובדי אגף הגבייה ברשות השידור לקבל הדרכות מיוחדות לקראת מבצע הגבייה המתוכנן להתחיל בשבועות הקרובים. עובדי אגף הגבייה אמורים להשיב למיילים מאזרחים, כאשר את שאר התהליכים, כולל מענה טלפוני, תבצע חברת גבייה חיצונית. עובדי אגף הגבייה עוברים באחרונה הדרכות בשימוש בתוכנות אופיס למטרה זו.

במסגרת המבצע, שצפוי להתחיל בשבועות הקרובים, ישלחו הודעות לאזרחים שלא שילמו את האגרה בשבע השנים האחרונות ובנוסף תפרסם הרשות קמפיין פרסומי שיעודד את האזרחים לשלם את חובם. לחייבים שיענו לקריאה מהרשות תינתן האופציה לשלם רק את קרן החוב המקורית, ללא ריבית, קנסות והצמדות.

 

במקור מי שהיתה צריכה לנהל את מבצע הגבייה היא רשות האכיפה והגבייה במשרד המשפטים. אולם לאחר שכונס הנכסים הרשמי (הכנ"ר), המשמש כמפרק של רשות השידור, ואגף תקציבים במשרד האוצר לא הגיעו להסכמה איתה ביחס לתוספת תקנים, הוחלט כי המבצע ינוהל על ידי אגף הגבייה ברשות השידור בשיתוף עם חברת גבייה חיצונית.

 

חובות האגרה המטופלים על ידי עורכי דין חיצוניים מסתכמים בכ-550 מיליון שקל. הרשות הפסיקה לעבוד עם עורכי דין חיצוניים בתחילת 2014, אך השאירה אצלם את התיקים שהיו בטיפולם עד לאותו השלב. בנוסף במסגרת ההכנות להעברת הטיפול בגבייה לרשות האכיפה, התגלה כי קיימים חובות עבר של 174 מיליון שקל שלא טופלו מעולם. חובות אלו משויכים ל-330 אלף אזרחים.

 

רשות השידור רשות השידור צילום: עמית שאבי

 

העובדה שרשות השידור שוב מפקידה את הטיפול בגביית האגרה בידי גופים פרטיים מעוררת דאגה, במיוחד לאור הניסיון הרע עם משרדי עורכי הדין הפרטיים, עליהם התקבלו תלונות רבות מאזרחים. אולם בכנ"ר מדגישים כי המבצע יעשה תוך בקרה צמודה על הגבייה החיצונית ומבלי לנקוט בשיטות הגבייה האגרסיביות של העבר.

 

רשות השידור מתמודדת עם בור תקציבי משמעותי כיוון שמאז הכריז שר התקשורת גלעד ארדן על הכוונה לבטל את האגרה, ירד שיעור המשלמים באופן דרמטי. אולם בפועל אגרת הטלוויזיה לא תבוטל עד שתיסגר רשות השידור ויפתח תאגיד השידור החדש, מה שלא יקרה לפני ספטמבר 2015 וייתכן שאפילו מאוחר יותר. בעקבות ההחלטה שלא להעביר תיקי גבייה חדשים לעורכי דין, לא נעשה שום ניסיון בפועל לגבות חובות בשנת 2014 ממי שלא שילם את האגרה כחוק.

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות