• תפריט
פרסום ושיווק

רשות השידור עדיין תקועה עם המונדיאל בברזיל

גם לאחר שהפחיתה את המחיר, הסתיים המכרז השני שקיימה רשות השידור למכירת זכויות המונדיאל שייערך בקיץ ללא הצעות

אופיר דור 08:4924.04.14

המכרז השני שפרסמה רשות השידור למכירת זכויות השידור של חלק מהמשחקים במונדיאל, שיתקיים הקיץ בברזיל, הסתיים ביום שלישי ללא הצעות, אף שברשות כבר הפחיתו את המחיר הנדרש עבור המשחקים. במכרז הציעה הרשות למכור 14–8 משחקים תמורת 450 אלף שקל למשחק בשלב הבתים המוקדם ו־600 אלף שקל למשחק ברבע הגמר. זאת לאחר שבמכרז הראשון דרשה הרשות עבור אותם משחקים 500 אלף שקל ו־700 אלף שקל, בהתאמה. 

היום תכריע ועדת התוכן של מליאת רשות השידור באפשרות לפתוח את המכרז להשתתפות גופי טלוויזיה נוספים כמו ערוץ הספורט, צ'רלטון וערוץ 9. ההחלטה המקורית של המליאה היתה לאפשר רק לערוצים שנקלטים במערך עידן פלוס החינמי, כלומר לזכייני ערוץ 2 וערוץ 10, להתמודד במכרז כדי לאפשר גם למי שלא מחובר ל־HOT ול־yes לצפות בהם. כעת, עקב אי־הצלחת המכרז, בוחנים במליאה אפשרות שגם ערוצים הכלולים בחבילת הבסיס של הכבלים והלוויין יוכלו להתמודד על רכישת המשחקים לצד זכייני ערוץ 2 ו־10.

 

צופים במשחק בין הולנד ליפן במונדיאל הקודם בדרום אפריקה ב־2010 צופים במשחק בין הולנד ליפן במונדיאל הקודם בדרום אפריקה ב־2010 צילום: Patrick de Laive

 

חוות דעת של המחלקה המשפטית ברשות השידור, שהוצגה לחברי ועדי התוכן לקראת ההצבעה היום, קובעת כי אין מניעה למכור את זכויות השידור גם לערוצים בתשלום כמו צ'רלטון. אולם הנטייה בקרב חברי ועדת התוכן היא לא לפתוח את המכרז לערוצי הפרימיום, אלא לאשר להנהלה להיכנס למשא ומתן פרטני עם זכייני ערוץ 2 ו־10. במידה ותקבל את אישור המליאה, תוכל הרשות לנהל תהליך התמחרות בין הגופים שיתעניינו במשחקים מבלי לקבוע דרישת מינימום כמו במכרז.

בשוק הטלוויזיה נמתחה ביקורת על כך שגם המחירים החדשים שדרשו ברשות אינם ריאליים, והעלו אפשרות שברשות לא באמת רוצים למכור את המשחקים. טענה נוספת היתה כי הרשות הוציאה מהרשימה למכירה את המשחקים האטרקטיביים ביותר, כמו המשחקים של ברזיל בשלב המוקדם או כמו המשחקים בין ספרד והולנד ובין אנגליה לאיטליה.

 

המועמדת המרכזית לרכוש את המשחקים היתה רשת, מכיוון שבערוץ 10 יימנעו ככל הנראה מהוצאות גדולות לאור אי־הוודאות הכלכלית של הערוץ, ובקשת נמנעים מלשדר אירועי ספורט. רשת רכשה שידור שמונה משחקים מהמונדיאל הקודם בדרום אפריקה תמורת כ־5.5 מיליון שקל. אולם גם שם בחרו הפעם שלא לגשת למכרז.

 

מעבר לאובדן ההכנסות הצפוי כתוצאה מאי־מכירת הזכויות, הבעיה המרכזית של הרשות תהיה להתמודד עם שידור של 64 משחקי המונדיאל כולל עד ארבעה משחקים ביום, ולכן קיימת העדפה למכור חלק מהזכויות. מבחינת רשות השידור הולך ואוזל הזמן למכירת הזכויות כיוון שבעיטת הפתיחה תהיה בעוד חודש וחצי בלבד.

בטל שלח
    לכל התגובות