• תפריט
פרסום ושיווק

המוסר הכפול של הרשות השנייה

בזמן שהרשות השנייה עומדת על אכיפת הכללים נגד זכייניות ערוץ 2, היא נוהגת אחרת לגמרי בערוץ 10

אופיר דור 08:5931.03.14
מאז שנכנס לתפקידו לפני כשנה, מנכ"ל הרשות השנייה שי באב"ד נוקט מדיניות של אכיפה מוגברת מול זכייניות הטלוויזיה המסחרית, ובעיקר מול זכייניות ערוץ 2 קשת ורשת. באב"ד גורס כי גם אם לזכייניות יש השגות לגבי הרלבנטיות של חלק מכללי הרשות השנייה, כמו האיסור המוחלט על שידור תוכן שיווקי - חוק זה חוק וצריך לכבד אותו.

אולם ביום חמישי האחרון היתה זאת מועצת הרשות עצמה שעיקמה את הכללים, כשהחליטה שלא להכריע בנוגע לבקשת הרישיון של ערוץ 10. לפי החוק, הרשות צריכה לקבל החלטה אם להעניק רישיון לערוץ 10, בתוך שלושה חודשים מרגע הגשת הבקשה. הערוץ הגיש את הבקשה לרישיון בסוף דצמבר, ולכן הרשות מחויבת לקבל החלטה עד סוף חודש מרץ. החלטת מועצת הרשות השנייה עמדה גם בניגוד להצהרות הנחרצות של בכירי הרשות בשנה החולפת, ובראשם באב"ד.

 

שי באב"ד מנכ"ל הרשות השנייה שי באב"ד מנכ"ל הרשות השנייה

 

 

ברשות בטוחים כי הדחייה היא למען מטרה טובה. נכון לעכשיו, כשנושא הבעלות על ערוץ 10 לא סגור ואין מאחוריו אף בעל מניות דומיננטי, אי אפשר לאשר לערוץ רישיון להמשך פעילותו. אולם בערוץ 10 ממשיכים לשדר כל העת כי המגעים עם המשקיעים הפוטנציאליים, ובראשם איש העסקים אלכסנדר לוין, בעלי ערוץ 9, יסתיימו ממש בקרוב והם רק זקוקים לעוד הארכה קצרה.

 

מה שברשות לא מבינים זה שהמהלך שלהם משדר מסר בעייתי לשאר הזכייניות. קשת ורשת יכולות בהחלט להבין שציות לכללים במקרה של הרשות הוא עניין של בחירה, כלומר חוק הוא לא תמיד חוק, ושבנושאים החשובים באמת הרשות תתקפל מול הטיעונים הנכונים. לא מן הנמנע שהרשות תיאלץ לשלם בעתיד על ההקלה שהיא נתנה לערוץ 10, כשקשת ורשת יבואו (כפי שקרה כבר בעבר) לבקש הנחות בתמורה.

 

חמור עוד יותר הוא שמועצת הרשות השנייה נתנה ביום חמישי קלף פתוח לערוץ 10, ולא הציבה בפניו דד־ליין חדש וברור שעד אליו תתקבל החלטה בנוגע לרישיון. גם אם לוין יחליט להשקיע בערוץ, תצטרך הרשות לנהל בדיקה מקיפה של עסקיו בטרם היא מאשרת לו לעשות כן. אם במקרה של אישור כניסת אנדמול - חברה מוכרת בתחום הטלוויזיה - כשותפה ברשת הבדיקה ארכה שלושה חודשים, אז במקרה של לוין היא כנראה תימשך יותר.

 

כך עלול להיווצר מצב שההחלטה על קבלת הרישיון תתקבל בחודשים האחרונים של 2014, רגע לפני שהמעבר מזיכיון לרישיון אמור לקרות בפועל. במקרה הטוב ערוץ 10 יגיע שוב לא מוכן מבחינת הפקות עתידיות וינחל שוב תבוסה ברייטינג למתחרה, ערוץ 2. במקרה הרע, בישראל יישאר ערוץ מסחרי אחד, ולמשרד התקשורת לא תהיה שהות לשנות את החוק ולחייב את קשת ורשת לעבור לשדר בערוצים נפרדים כבר ב־2015 במקום ב־2017.

 

מהרשות השנייה נמסר: "מועצת הרשות לא דחתה את ההחלטה. המועצה קבעה שטרם הוצג מבנה בעלות יציב ויכולת כספית וכלכלית של בעלי עניין בחברה, ולפיכך לא ניתן לקבל החלטה בעת הזו בבקשה לרישיון כפי שהוגשה. לאור זאת לא הוצב דד־ליין כלשהו לערוץ 10. ככל שיוגשו השלמות הן ייבחנו על ידי הנהלת הרשות והמועצה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x