• תפריט
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

המבקר בודק תלונה נוספת נגד המועמדת ליו"ר מועצת הכבלים

משרד התקשורת הקפיא את המכרז לאור טענות כי אסתי אפלבאום לא דיווחה על בדיקת מבקר המדינה בנוגע להתנהלותה כיו"ר פארק אריאל שרון. כעת בודק המבקר טענות על מעורבותה לכאורה במינוי אחייניתה לעוזרת מנכ"לית הבימה. אפלבאום: "לא ידוע לי על הבדיקה". הבימה: "העובדת התקבלה בזכות כישוריה"

אופיר דור 07:0825.02.14

מכשול נוסף בפני מינויה של אסתי אפלבאום־פולני ליו"ר מועצת הכבלים והלווין? לאחר שוועדת האיתור החליטה להקפיא את המכרז לתפקיד על רקע טענות על כך שאפלבאום־פולני לא דיווחה על בדיקה בעניין התנהלותה בעבר כיו"ר פארק אריאל שרון, בוחן מבקר המדינה תלונה אחרת נגדה.

 

על פי התלונה, אפלבאום, המשמשת כחברת דירקטוריון בתיאטרון הבימה, היתה מעורבת במינוי אחייניתה למנהלת לשכת מנכ"לית התיאטרון אודליה פרידמן. ל"כלכליסט" נודע כי בעקבות התלונה פנתה בשבוע שעבר נציגה בכירה ממשרד המבקר עו"ד רויטל כהן להנהלת התיאטרון בבקשה לקבלת הבהרות.

 

אפלבאום־פולני, המכהנת כחברת דירקטוריון הבימה. "פועלת להצלחת התיאטרון" אפלבאום־פולני, המכהנת כחברת דירקטוריון הבימה. "פועלת להצלחת התיאטרון" צילום: יובל חן

 

"החליפו את המנעולים בלשכה לפני השימוע"

 

מי שהגישה את התלונה היא מנהלת הלשכה הקודמת של פרידמן, רונית עוזיאל, העומדת כעת בפני פיטורים מהבימה. במכתב תלונה ארוך שהעבירה למשרד המבקר טוענת עוזיאל כי עברה לכאורה מסכת התנכלויות מצד המנכ"לית פרידמן שנועדו, לטענתה, להרחיק אותה מתפקיד מנהלת הלשכה שמילאה במשך שמונה שנים ולפנות מקום, כביכול, לאחייניתה של אפלבאום.

בטרם פנתה עוזיאל למבקר היא הגישה תלונה בנושא לנציבות שוויון הזדמנויות בעבודה. בתלונה היא טענה, בין השאר, כי לאחר שזומנה לשימוע לפני פיטורים, ועוד בטרם זה נערך בפועל, נחסמה גישתה למחשב בעבודה, נותק הטלפון הנייד שלה וכן הוחלפו המנעולים בלשכה.

 

במכתב תגובה לפניית הנציבות טענה הבימה כי עוזיאל זומנה לשימוע כיוון שהצטברו תלונות רבות ביחס לתפקודה בעבודה, כולל בגין התנהגות גסה נגד פרידמן. בתיאטרון לא הכחישו כי אפלבאום היא שהמליצה על אחייניתה לתפקיד מנהלת לשכת המנכ"לית.

 

תלונתה של עוזיאל כוללת טענות נגד הבימה בתחום יחסי העבודה, כמו גם בנושא העדפה לכאורה על רקע ייחוס משפחתי בגוף ציבורי הממומן על ידי המדינה.

 

פרידמן. "עובדת זמנית בתפקיד זוטר" פרידמן. "עובדת זמנית בתפקיד זוטר" צילום: עמית מגל

 

העסקת קרובת משפחה של דירקטורית בתפקיד כה קרוב למנכ"לית החברה עלולה לכאורה להיות בעייתית משום שהיא עלולה לפגוע ביכולת הדירקטורית לפקח על ההנהלה בצורה חסרת פניות. חשיבות הדירקטוריון כגוף מפקח גדולה במיוחד בתיאטרון הבימה הנתון בתוכנית הבראה שמטרתה לשחרר אותו מהגירעון שצבר.

 

אפלבאום היא אחת המועמדות הסופיות לתפקיד יו"ר מועצת הכבלים והלוויין במשרד התקשורת, לצד מנכ"לית הוועדה למדרוג יפעת בן חי־שגב ואיש התקשורת אריאל משעל. התפקיד אינו מאויש כבר שנה וחצי מאז סיים ניצן חן את כהונתו. ועדת איתור לתפקיד שמינה שר התקשורת הקודם משה כחלון המליצה באוקטובר 2012 למנות את משעל ליו"ר המועצה, אולם המינוי הוקפא בעקבות ההכרזה על בחירות חדשות.

 

שר התקשורת החדש גלעד ארדן החליט שלא לקבל את המלצת הוועדה ולא לבחור במשעל, שעתר לבג"ץ נגד ההחלטה. באישור בג"ץ הוקמה בדצמבר ועדת איתור שנייה לתפקיד בראשות מנכ"ל משרד התקשורת אבי ברגר. ועדה זו המליצה לארדן על שתי מועמדות: בן חי־שגב ואפלבאום.

 

לאחר שהוועדה סיימה את תפקידה עלו טענות כי אפלבאום לא דיווחה לאורך התהליך על כך שמתנהלת בדיקה במשרד מבקר המדינה בנוגע להתנהלותה כיו"ר פארק אריאל שרון, ושהוצגה בפניה טיוטת דו"ח ביקורת. הביקורת עסקה, ככל הידוע, בבחינת מעורבותה של אפלבאום בגיוס עובדים, אף שכיהנה באותה עת כיו"ר דירקטוריון, כך שלא נשמרה לכאורה ההפרדה הנדרשת בין ההנהלה לדירקטוריון.

 

בעקבות המידע החדש החליטה ועדת האיתור לבחון מחדש את המלצותיה. הוועדה הודיעה לבג"ץ כי היא מקפיאה את תהליך המינוי עד שהיא תקבל הבהרות מצד אפלבאום וממשרד המבקר. בתגובה שהגיש לבג"ץ טען משעל כי ועדת האיתור מנסה להכשיר את מינויה של אפלבאום לתפקיד בשל זהותה הפוליטית וקרבתה לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר ארדן.

 

בתפקידו כשר להגנת הסביבה מינה ארדן את אפלבאום ליו"ר פארק אריאל שרון. בנוסף מינה אותה נתניהו לצוות 100 הימים לגיבוש מתווה הממשלה לאחר בחירות 2009. בצוות זה היא כיהנה לצד ארדן עצמו.

 

היום נדרשת המדינה להגיש לבג"ץ את תשובתה לטענות שהעלה משעל ולפרט את לוח הזמנים להשלמת המינוי, לאחר שהיא לא עמדה ביעד הקודם שהציב לה בית המשפט.

 

המבקר יוסף שפירא. נציגתו ביקשה הבהרות המבקר יוסף שפירא. נציגתו ביקשה הבהרות צילום: עמית שאבי

 

אפלבאום: "גאה לשרת את הבימה בהתנדבות"

 

אפלבאום־פולני מסרה בתגובה: "לא ידוע לי על פניה להבהרה של מבקר המדינה. אני גאה לשרת בהתנדבות מלאה את התיאטרון הלאומי הבימה ולפעול להצלחתו".

 

מתיאטרון הבימה נמסר כי "עד כה לא התקבלה פנייה בעניין ממשרד מבקר המדינה. לכשתתקבל, נתייחס אליה בכובד ראש". בנוגע להעסקת אחייניתה של אפלבאום־פולני, נמסר מהבימה כי "מדובר בעובדת זמנית בתפקיד זוטר, אשר התקבלה לתפקיד אך ורק בזכות כישוריה ויכולותיה ומילאה מקום של עובדת שיצאה לחופשת לידה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x