• תפריט
בלדד השוחי

למה הטרקטור צהוב?

בלדד היקר, שאלה שהטרידה את בתי ולא מצאתי לה מענה: מדוע טרקטורים, מלגזות, דחפורים וכדומה צבועים בצהוב? תודה רחל

בלדד השוחי 07:0602.07.15

רחל היקרה,

אני מזמין אותך לערוך ניסוי מדעי מדהים. גשי למחשב הקרוב למקום מגורייך, גלשי למנוע החיפוש החביב עלייך וחפשי תמונות של טרקטורים באנגלית. "tractor" (מן המלה הלטינית "trahere" שמשמעותה "לגרור"). אם התוצאות על המסך שלך דומות לאלה שעל המסך שלי, את רואה הרבה טרקטורים ירוקים עם גלגלים צהובים - אלה הצבעים של חברת ג'ון דיר, יצרנית הציוד החקלאי הגדולה בעולם - ועוד כמה טרקטורים אדומים, ופה ושם טרקטור כחול. בשביל טרקטור צהוב אמיתי תצטרכי להתאמץ.

כשמחפשים בעברית, לעומת זאת, הצבע הצהוב שולט. ובדרך כלל הוא מגיע עם לוגו של חברה בשם "קטרפילר". לוגו שחור על רגע צהוב ששמו הרשמי, החוקי, הוא "צהוב קטרפילר". האם חברת קטרפילר הצליחה להשיג מונופול על השוק הישראלי באיזו עסקה אפלולית? נראה שלא. למעשה, קטרפילר כלל אינה מתחרה רצינית בתחום הציוד החקלאי. אבל היא כן היצרנית הגדולה ביותר בעולם - כבר לא מעט שנים, ובהפרש עצום מכל המתחרים - של ציוד בנייה.

 

טרקטור צהוב טרקטור צהוב צילום: מאיר אזולאי

 

וכאן חשוב לציין: המלה "טרקטור" מציינת בדרך כלל את המכונה החקלאית, זו שמגיעה עם חוואי חבוש כובע קש. אבל האמת היא שחלק גדול מהמכונות שאת רואה באתר הבנייה, כל מני מפלצות עם שמות כמו "דחפור" או "בולדוזר" ו"שופלדוזר", אינן אלא סוגים שונים של טרקטורים שעברו התמקצעות בתחום הבנייה.

 

בערך חמישית מהטרקטורים היעודיים האלה מיוצרים על ידי קטרפילר, שמתעקשת כבר שנים לייצר אותם בצהוב, ובהצלחה לא מבוטלת. ההצלחה הזו הפכה את הפלדה הצהובה לשם נרדף לכלי בנייה כבדים, וכיום כמעט כל היצרנים בתחום משתמשים בו. אפילו חברת ג'ון דיר נכנעה לצו האופנה וכיום היא צובעת את כל ציוד הבנייה שלה בצהוב, להבדיל מהציוד החקלאי ששמר על הירוק הקלאסי.

 

אז יש מי שיגיד לך שכלי בנייה כבדים נצבעים בצהוב כדי שיהיה קל יותר לראות אותם ולהיזהר. אבל זה סתם בלבול מח. כלי בנייה כבדים הם יצורים כה עצומים, רועשים ומצחינים שהיה קשה להתעלם מהם גם אם הם היו צבועים בצבעי הסוואה. הצבע הצהוב הוא פשוט עניין של אופנה, ואופנה היא פשוט עניין של חיקוי.

 

בשדות, אפילו בארץ הקודש, הטרקטורים מתהדרים בשלל צבעים. אבל אצלנו אין הרבה שדות. בערך 90% מתושבי מדינתנו הקטנטונת מתגוררים בערים, וערים צריך לבנות. עם טרקטורים צהובים.

 

 שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

 

27תגובות
בטל שלח
 • ושכחתי את john deere שהם לרוב ירוקים (ל"ת)
  חיים דרום, (06.07.15)
 • לדעתי המילה tractor מקורה ב-traction שפירושה 'עבירות' (ל"ת)
  פלאח, (05.07.15)
 • כמפעיל צמ"ה לשעבר, אני יכול לספר לכם שטרקטורים הם לא רק צהובים למשל
  חברת פיאט היטאצי משווק כלים שהם כתומים.
  קטרפילר חום בז'
  חברת TEREX משווקת טרקטורים לבנים
  חברת קייס משווקת טרטורים אדומים לרוב, וגם חום כתום.
  חברת ליבהר הגרמנים משווקת טרטורים שהם לרוב לבנים וגם כתומים
  חברת JCB הבריטית משווקת ציוד שהוא אכן לרוב צהוב
  והם יחסית נפוצים בארץ מכאן הטעות לחשוב שרובם צהובים.
  חיים, (05.07.15)
 • ל22 הצבע הבולט ביותר הוא ירוק דווקא צהוב וגוונים של חום משמשים צבעי הסוואה עם הקרקע

  אבל גם בזה יש יוצאי דופן , צבע צהוב קרוב מאוד ללבן ומחזיר המון אור מה שמשמש אותו כסמן טוב לכבישים

  אפשר לומר שאם הלבן לא היה מתלכלך כל כך מהר היו משמשים בלבן , אבל מכוון שהוא כן , הברירה היחידה שנותרה היא צהוב
  כי זה הצבע שהכי מחזיר אור ולא תופס ליכלוך
  (05.07.15)
לכל התגובות