• תפריט
דן אריאלי
צילום: Duke Photography
פרופסור דן אריאלי מוסף ממובילי חקר הכלכלה ההתנהגותית בעולם ומחבר רבי המכר "לא רציונלי ולא במקרה", "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת" לכל הטורים של פרופסור דן אריאלי מוסף

למה תומכים בממשלות גרועות?

התשובה היא שאנשים לא יודעים, בעצם, עבור מה הם מצביעים

דן אריאלי 10:3505.01.12

פרופסור יקר,

למה אנשים מגוננים על מערכת לא צודקת, לא מוצלחת ומושחתת שדופקת אותם?

משה

 

משה היקר,

אנשים לא תמיד מגוננים על המערכת, ובקיץ ראינו שלפעמים קמים ויוצאים נגדה לרחובות. אבל באמת קורה שאנשים תומכים בחזקים ובמשפיעים גם כשהללו מזיקים להם. בישראל, וגם בארצות הברית, זה קורה כשאנשים מצביעים למפלגות שאינן רוצות בטובתם, כמו למשל עניים שמצביעים למפלגות פחות סוציאליסטיות, שמקדמות חוקים שפוגעים בשכבות החלשות.

איך זה קורה? לדעתי התשובה היא שאנשים לא יודעים, בעצם, עבור מה הם מצביעים. פוליטיקאים טובים מאוד בלהסתיר את הפעילות שלהם, ובמקומה נוטים להבליט מסרים שנוגעים לאידאולוגיה, ובונים לעצמם תדמית שאינה משקפת את פעילותם.

 

אני זוכר שהמזכירה שלי ב־MIT תמכה בג'ורג' בוש בדיוק בתקופה שבה הציע את קיצוצי המסים, לפני 12–11 שנה. כבר אז היה ברור שהקיצוצים האלה יעזרו לעשירים באמריקה ולא לה, ושעם השנים היא רק תיפגע מהם, ובכל זאת היא תמכה בו. כששוחחתי איתה גיליתי שהיא באמת לא הבינה הרבה בתוכנית, אבל ידעה שבוש נגד הפלות, והיא היתה נוצרייה דתייה וראתה בזה סמל לכך שערכיו של בוש הם כערכיה. איזשהו רעיון גדול וברור, ולפעמים שולי, מיקד את תשומת לבה, והיא לא חשבה על הפרטים הקטנים.

 

ג'ורג' בוש. אנשים לא יודעים, בעצם, עבור מה הם מצביעים ג'ורג' בוש. אנשים לא יודעים, בעצם, עבור מה הם מצביעים צילום: בלומברג

 

אפשר לחשוב על פוליטיקה כמו על יין. כבר נבדק והתגלה שכאשר אנשים רואים את התווית על בקבוק היין אז העיצוב שלה, התיאורים והמחיר משפיעים בפועל על תפיסת הטעם שלהם. כשהם טועמים את היין בלי לראות את התווית דעתם עליו משתנה. אצל פוליטיקאים רואים בעיקר את ה"תווית", וזה משפיע על התפיסה שלנו לגביהם. טעימה מקצועית - אולי אתר שהיה מפרט מה הפוליטיקאי באמת עשה ומה ההשלכות של מעשיו - היתה עוזרת לאנשים להבין מה הפתק שלהם מחולל, וכך הם היו מצביעים באופן מוצלח יותר.

 

שאלות לדן אריאלי: askdan@calcalist.co.il

 

שאלות לדן אריאלי: askdan@calcalist.co.il

 

 

19תגובות
בטל שלח
 • כלכלה חופשית מיטיבה גם עם מזכירתו של אריאלי (ויותר עם העשירים) סוציאליזם חזירי מזיק לכולם, פחות יעיל, פחות צודק, פחות דמוקרטי.
  (10.01.12)
 • לא רק שלא ענית לשאלה - ענית דעה פוליטית אישית ולא נכונה לא בעמדה שלה אתה זכאי אלא בהנחה שהקלות מס מטיבות רק עם עשירים, הן לא. אפילו קלינטון תומך עתה בהמשך הקלות המס כי הן מטיבות עם הכלכלה. מצד שני אנשים הצביעו לאובמה מבלי לדעת מי הוא בכלל וקיבלו ממשל שגרם לממשל בוש להראות כטובים שהיו אי פעם, ולזה בחרת שלא להתייחס
  ערן, (07.01.12)
 • ההצבעה בארץ היא לעולם עדרית, וזה כולל אשכנזים, איציק (תגובה 5) מיעוט מבוטל בארץ מצביע מתוך שיקול דעת עמוק והשקפת עולם סדורה (אולי כמה אלפים בכל הארץ). הדעות ודפוסי ההצבעה נגזרים כמעט תמיד מקבוצת הייחוס החברתית שאליה אתה שייך. בחמש שאלות על הרקע הסוציואקונומי של כל אחד בארץ, ניתן לקבוע בדיוק של מעל 90 אחוז לאיזה מפלגה הוא יצביע. זה לא אומר שדפוסי ההצבעה לא יכולים להשתנות, אבל השינוי הוא בדפוס ההצבעה של העדר שלך.
  שחר, (07.01.12)
 • כשאומרים לא ליכוד ולא עבודה-יוצרים ממשלה גרועה בהשפעת שינוי או שלטון קדימה(ליכוד ב ) כותב המאמר צודק לחלוטין-הציבור מתמקד בשטויות ולא מבין את המערכת הפוליטית בישראל במיוחד לא מבינים העליה הרוסית שמזהה "עבודה" עם קומוניזם, וכך לא מבינים שבן גוריון שבנה מדינה לתפארת היה דווקא ס ו צ י א ל י ס ט שומו שמיים - ועם הסוציאליזם ידע להיות בטחוניסט וריאליסט - מה שלא קיים לחלוטין בממשלות האחרונות של קדימה והליכוד-סתם "ליברלים "הזויים שהביאו את המדינה והציבור אל עברי פי פחת. (או אותם שמוותרים מראש ולא הולכים לקלפי -בבחינת "אין למי להצביע" )
  אדם, (07.01.12)
לכל התגובות