• תפריט
התעשייה

פרסום ראשון: גל פיטורים בעקבות הרכישה: פוטרו רוב עובדי Answers.com בירושלים

החברה הירושלמית שמאחורי אחד האתרים הפופולריים בארה"ב נמכרה בפברואר לקרן AFCV תמורת 127 מיליון ד'. גם המנכ"ל בוב רוזנשיין יעזוב: "מכרנו את החברה כך שזו אינה הפתעה גמורה", אמר ל"כלכליסט"

אסף גלעד 14:0827.06.11

לקרן האמריקאית אין סנטימנטים. קרן הפרייבט אקוויטי המסתורית AFCV שרכשה את Answers.com הירושלמית הודיעה היום (ב') על פיטוריהם של 45 מתוך 65 העובדים בסניף הישראלי של החברה כיום. ל-Answers.com עוד כעשרים עובדים בארה"ב. החברה הישראלית מפעילה אתר המספק תשובות בנושאים שונים,

ונחשב לאחד מעשרים האתרים הפופולריים בארה"ב, כשהוא מתחרה באתרים כמו AOL Answers ו-Ask.com.

בין המפוטרים גם המנהלים הבכירים, בהם המנכ"ל בוב רוזנשיין, סמנכ"ל הטכנולוגיות ג'ף שניידרמן, הלל לוי מנהל ה QA, וגיל רייך מנהל המוצר. לעובדים ניתנה התראה של חודשיים מראש בתשלום של משכורת מלאה, אך הם יידרשו להפסיק לעבוד החל מיום חמישי הקרוב. רוזנשיין אמר ל"כלכליסט": "אני יוצא ביחסים טובים מהחברה. מכרנו אותה כך שעזיבתי איננה הפתעה גמורה".

 

הרוכשת, קרן AFCV, ממעטת בחשיפה בתקשורת ואיננה מנדבת פרטים על פעילותה. ל"כלכליסט" נודע כי מאחורי הרכישה עומדת חברת הפורטפוליו AnnounceMedia הנמצאת בבעלותו של דיוויד קרנדיש, צעיר בן 27, המתמחה בשיווק באינטרנט. את החברה הישראלית רכשה הקרן כדי לקדם את תוצאות החיפוש שלה בגוגל, שבו נחשבת Answers.com לפופולרית ביותר.

 

מהקרן נמסר כי מהלך הארגון מחדש הינו חלק מרכישת החברה. "כחלק מהמהלך, המנכ"ל בוב רוזנשיין ובכירים נוספים יעזבו את החברה, במקביל להתהליך צמצום משמעותי של כח האדם והתמקדות במוצרי מפתח". אחד ממוצרי המפתח עליו מוותרת הקרן הוא one click answers- הקלקה על מילה שמעלה ערכים והגדרות. כמו כן מוותרת AFCV על פעילות האפליקציות הסלולריות וכן מצמצמת באדמניסטרציה שטיפלה בהיבטים הציבוריים של Answers עוד כשנסחרה בנאסד"ק.

 

Answers.com הכריזה בחודש פברואר האחרון על מכירתה ל-AFCV השייכת לקרן סאמיט, תמורת 127 מיליון דולר במזומן, פרמיה של 33% על מחיר המניה הממוצע בשלושת החודשים שקדמו להכרזה ופרמיה של 18% על מחיר המניה בלילה שלפני ההכרזה. בראיון שנערך אז אמר בוב רוזנשיין, מנכ"ל החברה וממייסדיה כי "המותג של Answers.com יישאר, ואני מקווה שגם החברה תישאר בישראל".

 

מיד לאחר היוודע דבר העסקה בפברואר פרסם האתר ביזנס אינסיידר דיווחים על כוונת חלק מבעלי המניות לטרפד את העסקה על רקע התמחור הנמוך שלה, לטענתם, ביחס למספר המשתמשים הגדול וקופת המזומנים המכילה 30 מיליון דולר של Answers.com. רק חודשיים לאחר מכן אושרה סופית עסקת הרכישה עם תמיכה של 57% מבעלי המניות.

 

החברה הונפקה בארה"ב באוקטובר 2004 לפי מחיר של 5 דולרים למניה ונמכרה במחיר של 10.5 דולרים למניה. בעבר דיווח "הוול סטריט ג'ורנל" כי אחד ממייסדי הרשת החברתית הוותיקה MySpace, בראד גרינשפאן, הציע לרכוש את האתר תמורת מחיר של 13.5 דולר למניה, אך הצעתו הגיעה מאוחר מדי, ולא אפשרה לבטל את העסקה עם קרן AFCV.

 

31תגובות
בטל שלח
 • הכל התחיל בשנה שעברה > הפיטורין לאו דוקא היו חלק מהרכישה (אולי חוץ מהדרג הניהולי הבכיר), אלא יותר כתוצאה מאובדן הכנסות בגלל המפלצת גוגל.

  כן ולא. ב-answers הכל התחיל בשנה שעברה, כשפיטרו את האיש שבעצם פיתח את wikianswers מהתחלה (כולנו יודעים על מי אני מדבר). מאז היה ברור שלא נוכל להתמודד עם המשך הפיתוח. בערך שנה לא היו שינויים משמעותיים באתר - עבדנו בעצם ברוב המקרים רק על תחזוקה של מה שכבר היה. הגענו למכירה של החברה - לא ממש היה ברור מה ההמשך בלי המכירה (אפילו היו שמועות שהחברה תסגר). בטח, מספר אנשים מהנהלת החברה עשו די הרבה כסף בזמן המכירה. ובסופו של דבר: שינוי אלגוריתמים של גוגל וביצועים נפלו בהרבה, החברה הפסיקה להיות רווחית, וקיבלנו את מה שקיבלנו. פיטרו הרבה אנשים טובים, אבל האמת היא, שאפשר לתחזק את האתר גם רק עם אלה שנשארו (כבר שנה לא מדובר על פיתוח). ואנו נשארנו עם לפטופ ואייפד במתנה :(

  עובד answers, (29.06.11)
 • מה שמרביתכם לא מבינים לצערי
  אני מאוד אוהב את התגובות האציליות של העובדים, "ידענו לקראת מה אנחנו הולכים כשבחרנו הייטק", "העובדים קיבלו משכורת תמורת עבודתם" "ידה ידה". בתור יזם, אשמח להעסיק כל אחד מכם, תמחור החסר שלכם וחוסר ההבנה הבסיסי לגבי מה ראוי ונכון בשוק העבודה מעמיד אותכם בתור להיזרק גם מהחברה הבאה בה תעבדו. אני באופן אישי חושב שאם כל הכבוד לעובדה שאני מביא את הרעיון ,את המשקיעים וההקפדה המטורפת על עמידה בכל המיילסטונים, יש לי עובדים שהם שותפים מלאים לכל הצלחה וכישלון ולא אוכל לשקר את עצמי ולומר יום אחד "אני, אני ואני". אני מתנגד נחרץ לתרבות האקסיטים , ועל אחת כמה וכמה כשזה קורה מול קרנות וחברות זרות שאם הייתם קצת דקי הבחנה , הייתם מבינים שתעשיית ההייטק שלנו רק הולכת מצטמצמת. אתם חיים בתוך משחק כיסאות שבו בכל שנה אלפי כיסאות נזרקים החוצה מהמשחק. המשוואה שלי היא מאוד פשוטה , אני רואה את הבעיה במחסור חמור בערכים, ולאומנות (מלשון לאום) . כן ,כן לאומנות זו לא מילה גסה. אם כולנו לחשוב קצת מעבר לכיס הפרטי נוכל לגבש עמדה לגביי היעדים שלנו בתור מדינה. ואיך אנחנו מביאים גם את השכבות החלשות להנות מפירות היצרנות שלנו.
  אורן, (28.06.11)
 • ככה זה בעולם ההיי-טק שום דבר לא בטוח. מי שבוחר לעבוד שם יודע שזה המחיר. בסך הכל הם קיבלו מרווח של חודשיים ולא אמורה להיות לאף אחד בעיה למצוא עבודה.

  זה עובד גם לכיוון השני - אין נאמנות כלפי מקום עבודה. כולם שכירי חרב בתחום הזה - לפחות הטובים שבלי למצמץ מחליפים מקומות עבודה בכל פעם שמובטחים להם תנאים יותר טובים.

  אגב, כשאני מדבר על עובדי הייטק אני מדבר על מתכנתים/מפתחים/אנשי QA - לא על נהגים/מזכירות/נשות משאבי אנוש שעובדים בחברת הייטק.
  רן, (28.06.11)
 • הטובים לטייס -Answers.com מבוקשים ביותר בשוק

  חברת Answers.com נרכשה וזו עובדה אבל הטובים לטייס ימצאו עבודה טובה

  חברה רצינית חברה ברמה גבוהה לא סתם רכשו את החברה הזאת

  אנשי פיתוח ו QA מהשורה הראשונה בארץ ובעולם

  אל דאגה יחטפו אותכם בשוק


  בהצלחה


  המוכתר מודיעין, (28.06.11)
לכל התגובות