• תפריט
המלצות ואזהרות

בנק לאומי: "קיים לחץ לעליית מחירים בשוק הנדל"ן"

הריבית הנמוכה וכמות הקרקעות מובילה להמשך עליות במחירי הדיור, טוענים בבנק, ומעריכים גם שבנק ישראל ייאלץ להמשיך לפעול בשוק המט"ח

מישל אודי 11:1506.05.10

כלכלני בנק לאומי,בראשות ד"ר גיל בפמן, פירסמו היום (ה') סקירה בה מעריך הבנק כי עליית מחירי הדירות תימשך.

"ברבעון הראשון של השנה נרשמה התייצבות, עם זאת, רמה זו של מכירת דירות גבוהה מהרמה שהייתה בשנים 2008-2003" אומרים בבנק ומציינים כי מספר חודשי ההיצע, היחס בין מספר הדירות שנותרו למכירה למספר הדירות שנמכרו באותו חודש, מצוי כיום סביב 7 - נתון המשקף עדיין לחץ לעליות מחירים. הכלכלנים טוענים כי הריבית הנמוכה במשק והשיפור בפעילות הכלכלית תוך ירידת שיעור האבטלה גורמים להמשך העליות במחירי הדירות.

 

מה דעתך על מניית לאומי:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
86% 0% 14%

הכלכלנים מציינים את נושא הקרקעות כגורם בולט להמשך מגמת העליות במגזר הדיור. הכלכלנים הזכירו מחקר של בנק ישראל לפיו חברות הבנייה רואות את מגבלת הקרקעות כבעיה החמורה ביותר שהביאה לעליית מחירי הדיור כך שגם הביקוש נותר גבוה וההיצע נותר נמוך ולכן, קובעים בבנק כי בכדי למתן את עליות המחירים הגבוהות, יותר מ-20% בשנה האחרונה על פי נתונים שפורסמו השבוע, נדרשת פעילות משולבת של אמצעי מדיניות שונים.

 

בבנק ציינו כי להערכת בנק ישראל נראה בשנה הקרובה אינפלציה נמוכה שתאפשר העלאת ריבית מתונה."יש לזכור כי המשמעות של העלאת ריבית בישראל לעומת שמירה על ריבית כמעט ללא שינוי בעולם, היא הגדלה של פער הריביות בין ישראל לשאר המדינות. במידה ופער זה יחזק כוחות לייסוף השקל, הדבר עשוי להצריך את הבנק המרכזי להמשיך ולהתערב בשוק המט"ח" כתבו בבנק.

11תגובות
בטל שלח
 • מה כבר יש לצפות. מה כבר יש לצפות מכלכלני בנק לאומי,כשהם מממנים חלק גדול מהפרוייקטיםמחד גיסא, ונותנים משכנתאות לרוכשי דירות מאידך גיסא.אז מה כבר נשאר לחזות ,שהמחירים יעלו.כל ירידת מחירים תוביל רק להפסדים,ואז יצטרכו להתאמץ ולמצוא דרכים אחרות לעלות את העמלות,כדי שיוכלו לגמור את החודש.
  מובטל שצמח, (08.05.10)
 • I don't want to pay when people start to skip paying and will be throw away from "their" house
  please don't ask me to pay for it
  they should be responsible for their decisions
  including the one to pay mre than they can
  sharon, (08.05.10)
 • הרי לא יכול להיות שמחירי הדירות ירדו כאשר עיקר הבניה מחדרה לגדרה כאשר מדיניות ממשלתית אינה בונה תשתית ואינה רואה אלא לעכשיו זה המצב היחיד היכול להתקיים. כך בנויה הכלכלה הישראלית, זמן הרווח הינו עכשיו כרגע. מה יקרה מחר את אף אחד זה לא מעניין. והמולא מבנתי גם המנהיגים המטופשים שלנו לא אכפת להם לא רק מהציבור אלא גם מעתיד משפחתם יופי הרווחתם 20 מיליון שקל האם הנינים שלכם יהנו מכך לא בטוח. אבל מדיניות נבונה שבה היו ראים את כלל הארץ כמקום המיועד לחיים היו משכללים את התחבורה הציבורית לצפון ולדרום היו מפתחים ובונים ערים חדשות בנגב ובצפון היו נותנים פטורים לחברות והטבות ותמריצים להעברת הפעילות הכלכלית לאזורים אלו וכך כל המחירים היו צונחים ויורדים לרמה ההגיונית והמתאימה לאפשרויות האמתיות של כלל הציבור בארץ.
  מטורף שמחיר בית 4 חדרים במרכז עומד על 700-800 אלף דולר ויותר ואילו אותה דירה בדרום עולה 110-170 אלף דולר. העם כך נראת פעלות חכמה לא? כך נראית אמריקה בפערים שניבנו בה על פני 200 שנות קייום אז זו מטרתכם העם לכך נבנתה מדינת ישראל. זו מתקונת בדוקה לחיסול המדינה ולאובדנה לאור אובדן חוסן חברתי כלכלי.
  tch, (07.05.10)
 • המחירים כבר עברו מזמן את רף יכולת הקניה ולכן המחירים ירדו והרבה (ל"ת)
  מתווך, (07.05.10)
לכל התגובות