סגור
גג עמוד לכלכליסט טק דסקטופ

אחורה פנה: ווטסאפ לא תגביל את השימוש באפליקציה - גם אם לא אישרתם שיתוף מידע

החברה היתה אמורה להגביל את השימוש בתכונות שונות של האפליקציה למי שלא אישר את תקנון השימוש החדש החל מה-15 במאי - אך החליטה שלא לעשות זאת. מדובר בפעם השלישית בה משנה בעלת הבית פייסבוק את המדיניות שלה בנושא

עוד זיגזג בסאגה הבלתי נגמרת של תנאי השימוש החדשים של ווטסאפ. החברה היתה אמורה להגביל את השימוש בתכונות שונות של האפליקציה למי שלא אישר את תקנון השימוש החדש החל מה-15 במאי האחרון. ואולם התאריך חלף עבר לו, ובינתיים לא נראה שהשתנה משהו. וזה לא מפתיע: על פי דיווח של אתר TNW אתמול (שבת), בפייסבוק, בעלת הבית של ווטסאפ, העדיפו לא עורר את המשתמשים מרבצם ולוותר על הסנקציות שהיו צפויות להגיע.
עמוד התמיכה באתר האפליקציה עודכן ברוח זו, ודובר של החברה אישר בהודעה שבשלב הנוכחי אין לה כל כוונה להגביל את השימוש בשירותיה. במקום, הוא אמר, החברה "תמשיך להציג הודעות בנושא אישור התנאים, בעיקר עבור מי שעושה שימוש בתכונות אופציונליות - כגון במהלך תקשורת עם עסק שמקבל 'תמיכה' מפייסבוק".
לא ברור עד כמה ההודעות האלה צפויות להעיק על המשתמשים, אך על פניו בווטסאפ אין כוונה להציף אותן באופן קבוע. למעשה נראה שהחברה אף תשמור על מינון נמוך ככל האפשר.
בינתיים, מדובר בשינוי השלישי במספר שפייסבוק מבצעת בנושא. בתחילה היא הראתה נחישות גדולה לוודא שהמשתמשים אכן מאשרים את שיתוף המידע עם שאר פלטפורמות המדיה החברתית של פייסבוק. הצהרותיה היו לוחמניות בכפפת משי, אך נראה היה שאין שום דבר שישנה את דעתה. ואולם הדברים השתנו מהר מאוד, עת נוכחו בפייסבוק שהמהלך שלהם רק חיזק את המתחרות סיגנל וטלגרם.
גם המהלך של אפל, שחושף את רוחב היריעה של הנתונים אליהם לפייסבוק יש גישה, עורר לא מעט זעם. מיליוני משתמשים החלו לפתוח חשבונות חדשים באפליקציות הצ'ט המתחרות כדי להתכונן למהלך מפר הפרטיות. כתוצאה מכך פייסבוק עדכנה שהיא משעה את כוונותיה בשלב ההוא, תוך שהיא מתרצת את שינוי המגמה ב"בלבול ומידע מטעה".
1 צפייה בגלריה
אפליקציה מסרים מיידיים סיגנל Signal ווטסאפ
אפליקציה מסרים מיידיים סיגנל Signal ווטסאפ
אפליקציות ווטסאפ וסיגנל
(צילום: גטי )
בפברואר האחרון שוב ניסתה פייסבוק לקדם את השינוי והודיעה שיש למשתמשים עד ה-15 במאי כדי לאשר את התנאים כאמור. היא אפילו העלתה חלון שמאפשר לקרוא את התקנון החדש ולראות מה השינויים שיבוצעו. אבל נראה שגם זה לא הצליח לשכנע את המשתמשים: הפעם לווה המהלך באיום יותר חמור שמי שלא יאשר יאבד אט-אט את היכולת לעשות שימוש שוטף בווטסאפ.
השינוי הנוכחי מחזיר את המצב לקדמותו. לא ברור אם השינויים התכופים האלה הם תולדה של פאניקה בדרג הבכיר או בקרב המשקיעים, או שמדובר באסטרטגיה שנועדה לשכנע בצורה עקיפה כמה שיותר משתמשים, שכן לחץ פסיכולוגי מעין זה שפייסבוק הפעילה תמיד ישכנע חלק מהקהל לחסוך לעצמו את העימות או הצורך למצוא אפליקציית צ'ט חדשה - ולאשר את התנאים.