סגור

דו"ח טכנולוגי
שלוש הערות על השתקות, חסימות והסתה ברשתות החברתיות

מה שיפה בפייסבוק זה שכולם בטוחים שהיא נגדם. המציאות היא שהרשת החברתית חוסמת, לעתים באופן שרירותי ולא מוצדק, בלי קשר לעמדה פוליטית. ההבדל הוא שרק הנרטיב של הנחסמים מימין זוכה לתהודה בתקשורת ומדמויות משפיעות ברשת, מה שיוצר תמונה מעוותת כאילו הרשתות רק נגדם

1. רשתות חברתיות חוסמות גם שמאלנים. אבל המגפון שלהם חלש יותר

בסוף השבוע האחרון, שמענו לא מעט על ה"בולשביקים" בפייסבוק ובטוויטר שחוסמים קולות לגיטמיים מימין ומאפשרים ביקורת, אפילו קיצונית במיוחד, משמאל ללא שום הגבלה. מדובר בנראטיב מוכר, שראינו גם בארה"ב מצד גורמים במפלגה הרפובליקנית והוא מקבל תוקף לאור דיווחים רבים על חסימות או הגבלת פעילות של משתמשי פייסבוק וטוויטר בולטים מימין, ובראשם יאיר נתניהו שחשבונו הוגבל בשבוע שעבר ל-24 שעות.
הנרטיב הזה גם לא בדיוק נאמן למציאות. כי רשתות חברתיות חוסמות, באופן שנראה שרירותי וללא שקיפות מספקת, משתמשים, ובפרט משתמשים אקטיביסטים, משני קצוות הקשת הפוליטית. בספטמבר שעבר, למשל, פעילי מחאה משמאל התלוננו על גל של חסימות ומגבלות חוזר ונשנה מצד פייסבוק. לכאורה, בגלל פעילות שיתופים מוגברת בעלת אופי של ספאם, אך בפועל לא באמת ברור כי השקיפות של פייסבוק בנושא זה בעייתית. לטענת הנחסמים, הסיבה לכך היתה חיבור של פייסבוק לבנימין נתניהו, שבוצע באמצעות הלוביסטית הראשית של פייסבוק בישראל, ג'ורדנה קוטלר, שהועסקה בעבר כיועצת של ראש הממשלה.
2 צפייה בגלריה
מימין יאיר נתניהו ו מיכאל גולן
מימין יאיר נתניהו ו מיכאל גולן
יאיר נתניהו
(צילום: אוהד צויגנברג, אוראל כהן)
למה לא שמעתם על כך? כי המגפון של פעילי המחאה בתקשורת המיינסטרים קטן יותר, ובשעה שכל כלי תקשורת ממהר לפרסם בכותרות ראשיות את עצם החסימות של יאיר נתניהו וחבריו, כשפעילי מחאה אנונימיים נחסמים זה לא ממש מעניין מישהו. החסימות האלו לא קיבלו כותרות באתרי החדשות, לא דיברו עליהן באולפני השישי בערוצי הטלוויזיה, ראש הממשלה לא התייחס אליהן בחשבון הפייסבוק האישי שלו, וכתוצאה אתם לא ידעתם עליהן. התוצאה היא שעכשיו, כשהרשתות החברתיות חוסמות פעילי ימין, נוצר הרושם שפייסבוק וטוויטר חוסמות רק אותם, בעוד פעילי שמאל מקבלים פס.
(גילוי נאות: המידע על חסימות אלו הגיע אלי בזמן אמת, אך בחרתי שלא לפרסם אותו שכן לא השתכנעתי שהחסימות לא מוצדקות. בדיעבד, ייתכן שזו היתה טעות, שכן חטאתי באותו חטא שאני מבקר עתה).
כמו שכבר נכתב בכלכליסט בשבוע שעבר, מה שיפה בפייסבוק זה שכולם בטוחים שהיא נגדם. המציאות היא שפייסבוק חוסמת, לעתים באופן שרירותי ולא מוצדק, בלי קשר לעמדה פוליטית. ההבדל הוא שרק הנרטיב של הנחסמים מימין זוכה לתהודה בתקשורת ומדמויות משפיעות ברשת, מה שיוצר תמונה מעוותת כאילו הרשתות הן רק נגדם.

2. השאלה היא לא למה נחסם יאיר נתניהו, אלא למה הוא רק נחסם זמנית

בנו של ראש הממשלה נחסם זמנית בצדק, כנראה (חוסר השקיפות של פייסבוק וטוויטר כאן, כמו במרבית מקרי החסימות שלהן, מתסכל, לא מוצדק ולא ראוי). הוא פרסם פוסט עם כתובת ביתו של ח"כ ניר אורבך וקריאה להגיע להפגין שם, ופרסום פרטים אישיים של משתמשים ללא הסכמתם (פעולה שמכונה Doxing) מנוגד לכללי הפעילות ברשתות חברתיות. אביו אמנם העלה פוסט שטוען לאפלייה, כיוון שפוסט של גוף המחאה קריים מיניסטר, שכולל גם הוא את כתובתו של אורבך, לא הוסר. ואולם, אחרי פניות תקשורת הוסר גם הוא, וייתכן שלא נחסם קודם לכן מכיוון שלא דווח לפייסבוק.
החסימה של נתניהו הבן מוצדקת. השאלה צריכה להיות לא למה הוא נחסם עכשיו, אלא למה הוא לא נחסם לצמיתות. נתניהו הוא כבר שנים מכונת פוסטים וציוצים של פייק ניוז, שקרים ושנאה. הוא האשים דוברת של הפרקליטות בהדלפות, ללא שום ראיות, הפיץ קריקטורות אנטישמיות, קורא למפגינים נגד אביו בכינוי האנטישמי "מפיצי מחלות" או "פורעים", תוך שהוא מפיץ פייק ניוז שלפיו ניסו לפרוץ לבית ראש הממשלה, מנצל את הפלטפורמה שיש לו כדי להסית נגד אחרים ועוד.
וכמו שציין פעיל המחאה יוסי דורפמן, זזו גם לא הפעם הראשונה שבנו של ראש הממשלה מפרסם פרטים אישיים של גולשים. "יאיר נתניהו כבר פרסם בעבר פרטים הרבה יותר רגישים של אזרחים ברשתות החברתיות – הוא חשף את פרטיהם האישיים של חברי עמותת חוזה חדש, מייסדי 'קריים מיניסטר', בהם מספרי ת"ז, כתובות ומספרי טלפון. הוא ניסה לשלוח אליהם אנשים שיטרידו אותם, אבל לא קיבל סנקציה", כתב.
2 צפייה בגלריה
פייסבוק 5.5.21
פייסבוק 5.5.21
פייסבוק חוסמת משתמשים
(צילום: שאטרסטוק)
גם לא מדובר בפעם הראשונה שנתניהו הבן נחסם. הוא כבר נחסם פעמים רבות, בהם גם חסימה של שבוע וחסימה של חודש. ב-2018, למשל, הוא נחסם ל-24 שעות בעקבות פוסט שבו קרא לנקמה על מות חיילים, וכינה את הפלסטינים "מפלצות בדמות אדם".
אם יש כאן עיוות צדק כלשהו, הרי שהוא בכך שנתניהו הבן זוכה רק לעונשים זמניים, על דברים שייתכן שהיו מביאים לחסימה קבועה או ארוכה מאוד במקרה של משתמשים אחרים. האם זה משהו שיכול להתרחש? אולי אחרי שנתניהו האב כבר לא יהיה ראש הממשלה. לתיאוריה זו יש כבר תקדים היסטורי: פייסבוק וטוויטר חסמו את דונלד טראמפ רק אחרי שהפסיד בבחירות לנשיאות ארה"ב וניצחונו של ביידן אושרר בקונגרס ב-6 בינואר. זאת, אף שדברי ההסתה והגזענות שהשפריץ במשך שנים קודם לכך היו עילה מספקת לחסום אותו זמן רב קודם לכן.

3. אין מה לעשות, ההסתה מימין פשוט מסוכנת יותר

אזהרתו אתמול של ראש השב"כ נדב ארגמן מההסתה ברשתות החברתיות עוררה את התגובה הפבלובית הצפויה בימין, שאפשר לסכם אותה בקיצור ב"אבל אסמול".
"קיימת התגברות והקצנה חמורה בשיח האלים והמסית, בפרט זה המתקיים ברשתות חברתיות, כולל התבטאויות חמורות, תוך שימוש בשפה ובמונחים של שיסוי, הסתה ואף קריאות לאלימות ופגיעה פיזית" התריע ארגמן. "הדבר עלול להתפרש בקרב קבוצות או בודדים ככזה המתיר פעילות אלימה ובלתי חוקית, שעלולה להגיע אף לכדי פגיעה בנפש".
ראש השב"כ התייחס למתקפה המקוונת נגד ימינה וחברי המפלגה. מאז הכריז נפתלי בנט על כוונתו להצטרף לגוש השינוי מצמידה הוא ועמיתיו כונו בוגדים, הופצו כרזות של בנט בכפייה, בנט ושקד כקופים, נחש עם ראשו של גדעון סער (כולל קריצה ידידותית של יאיר נתניהו) ועוד כיד הדימיון הטובה.
בימין מיהרו בתגובה להזכיר הסתות נגד ראש הממשלה משמאל, כולל פרסום כרזה שלו במדי SS וקריאות לפגיעה פיסית בו ובני משפחתו. כל הסתה או קריאה לאלימות הן מגונות, בוודאי שכל מעשה אלימות, ויש לפעול נגדן בחומרה ובמהירות, בלי קשר לצד במפה הפוליטית שממנו הן מגיעות. וכן, אין ספק שגם בשמאל יש קריאות הסתה ואלימות בזויות (גם אחרי שמנכים מקרים שבהם יש עדויות לכך שייתכן ומדובר בפעילות שנועדה להשחיר את המחאה נגד ראש הממשלה), והן מחלחלות, מגעילות ומגונות בדיוק כמו הקריאות הדומות מימין.
ובכל זאת, יש הבדל בין ההסתה משמאל להסתה מימין. ראשית זו מימין מקבלת גיבוי, בקריצה, ברמז ובמילה, מפוליטיקאים בכירים או מקורבים אליהם או ממנהיגים אחרים. כמו נתניהו הבן שמוסיף אימוג'י של נחש ליד אזכור של גדעון סער, או מירי רגב שמשווה את בנט לפושע בזוי שגנב מאנשים עשרות מיליארדי דולרים, או חברי כנסת למיניהם שמכנים חברי כנסת אחרים "תומכי טרור" ומתדלקים עוד את הגזענות נגד אזרחים ערבים ואת ההסתה נגד אלו שמוכנים לשתף אתם פעולה. מאחורי המסיתים משמאל גם לא עומדים רבנים בכירים שאומרים ש"חייבים להשתדל ולעשות הכל (wink wink nudge nudge) כדי שממשלה זאת לא תקום". מה יכול כבר להיות ה"הכל" הזה? ובכן, זה כבר נתון לפרשנות קהל היעד של ההודעה שפרסמו הרבנים.
הסתה יש בשני הצדדים, זה נכון. אבל גיבוי כזה רחב היקף להסתה ולמסיתים יש בעיקר בימין. ובסופו של דבר, השמאלנים בישראל אולי טובים מאוד בדיבורים אבל בכל מה שזה נוגע למעשים, הימין יעיל יותר. יגאל עמיר, ברוך גולדשטיין, יונה אברושמי, עדן נתן-זאדה, יוסף חיים בן דוד, עמירם בן אוליאל ורבים אחרים לא היו בדיוק מצביעי מרצ. אם השב"כ מודאג יותר מההסתה מימין מאשר מההסתה משמאל, זה מסיבה טובה.

לכתבה זו פורסמו 0 תגובות ב 0 דיונים
הוספת תגובה חדשה
אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר אתתנאי השימוש של כלכליסט לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.