סגור
גג עמוד לכלכליסט טק דסקטופ

סין הסירה את דידי מחנויות האפליקציות במדינה

רגולטור הסייבר הסיני הורה על הסרת אפליקציית הנסיעות בטענה שהיא אוספת מידע אישי על משתמשים בניגוד לכללים. החברה, המכונה "אובר הסינית", הונפקה בשבוע שעבר בבורסת ניו יורק לפי שווי של 67.5 מיליארד דולר

מנהלת מרחב הסייבר בסין (CAC) מסרה היום (א') כי הורתה לחנויות האפליקציות במדינה להסיר את אפליקציית הנסיעות דידי גלובל, לאחר שגילתה שאספה מידע אישי על משתמשים בניגוד לכללים - כך דווח באתר CNBC.


לפי הדיווח, מנהלת הסייבר מסרה כי הורתה לאפליקציית הנסיעות דידי צ'ושינג (המכונה גם אובר הסינית) לערוך שינויים כדי לעמוד בכללי הגנת הנתונים הסיניים. המנהלת לא פירטה במפורש את מהות ההפרות שהיא מייחסת לדידי. הדיווח מגיע לאחר שאתמול כבר דווח על פתיחת חקירה מצד הרגולטור.
בתגובה דידי מסרה כי הפסיקה לרשום משתמשים חדשים ושהיא תסיר את האפליקציה מחנויות האפליקציות. עוד מסרה החברה כי תערוך שינויים כדי לעמוד בכללים וכדי להגן על זכויות המשתמשים.
החברה החלה להיסחר בבורסת ניו יורק ביום רביעי האחרון לאחר הנפקה ראשונית לציבור (IPO), שבה גייסה 4.4 מיליארד דולר. שווייה של דידי בהנפקה עמד על 67.5 מיליארד דולר - נמוך בהרבה מהשווי שאליו כיוונה, 100 מיליארד דולר.

1 צפייה בגלריה
מטה חברת נסיעות שיתופיות דידי Didi Chuxing בייג'ינג
מטה חברת נסיעות שיתופיות דידי Didi Chuxing בייג'ינג
מטה חברת הנסיעות השיתופיות דידי צ'ושינג, בייג'ינג
(צילום: רויטרס)

מנהל מחקר Redex, קירק בודרי, שמפרסם ברשת Smartkarma, אמר כי המהלך של CAC נראה אגרסיבי, אך כי על דידי בכל מקרה נאסר להוסיף משתמשים חדשים במהלך חקירת הסייבר של המנהלת. "זה מעיד שהתהליך עשוי להימשך זמן מה, אך יש להם בסיס משתמשים רחב כך שהשפעה לטווח קרוב לא צפויה נכון לעכשיו", הוסיף בודרי.
אפליקציית דידי עדיין עובדת בסין עבור אנשים שכבר התקינו אותה במכשיריהם. משתמשים מזמינים דרכה בממוצע 20 מיליון נסיעות ברחבי סין מדי יום.
הרגולטורים הסינים הקשיחו בשנים האחרונות את כללי איסוף הנתונים של חברות הטכנולוגיה הגדולות. דידי, המציעה שירותים בסין ובלמעלה מ-15 שווקים אחרים, אוספת כמויות עצומות של נתוני ניידות בזמן אמת מדי יום. היא משתמשת בחלק מהנתונים לצורך טכנולוגיות נהיגה אוטונומיות וניתוח תעבורה.
החברה הוקמה על ידי וויל צ'נג ב-2012, וכבר היתה נתונה לבדיקות רגולטוריות בסין בגלל בטיחות ורישיון הפעלה שלה.
דידי התייחסה לתקנות סיניות רלוונטיות בתשקיף ההנפקה שלה ומסרה: "אנו פועלים לפי נהלים מחמירים באיסוף, העברה, אחסון ושימוש בנתוני משתמשים בהתאם למדיניות אבטחת המידע והפרטיות שלנו".