$
בארץ

תרופה עם עוקץ: האם המדענית תמר יהודה-כהן היא נוכלת סדרתית?

משקיעים: ד"ר יהודה-כהן הבטיחה פתרון לסרטן, אך גרמה לנו להפסיד 27 מיליון שקל. לפני 13 שנה זה היה איידס. ואיך ראש המוסד לשעבר קשור לסיפור

מארק שון 11:4628.04.10

האם ד"ר תמר יהודה־כהן היא מדענית פורצת דרך שנפלה קורבן, או נוכלת סדרתית שהצליחה "באמצעות קסם אישי המעורב בז'רגון מדעי" לגרור משקיעים להרפתקאות? לדברי המשקיעים היהודים־אמריקאים מיכאל שטיין, ויליאם מאיר ואלן מילר, הם חוו על בשרם תרגיל עוקץ מתוזמר, וכעת הם תובעים את הפסדיהם בגובה 27 מיליון שקל.

 

ד"ר יהודה־כהן שימשה המדענית הראשית של חברת לאב דיסקובריס (Lab Discoveries), חברת סטארט־אפ שמנסה לפתח מוצר לאבחון סרטן השד והשחלות באמצעות בדיקת דם. הקשר הראשוני בין ד"ר יהודה־כהן למשקיעים החל ב־2005, באמצעות אלון חייקה, שניהל את דנקס מערכות תוכנה רפואיות, וכיום משמש מנכ"ל לאב דיסקובריס. המדענית הציגה בפני המשקיעים הוכחות שהראו שהיא זו שהצליחה לפתח את הטכנולוגיה, וטענה: כבר ערכתי ניסוי ראשוני מוצלח.

 

מסקנות דו־משמעיות

 

עם זאת, המשקיעים החליטו לערוך בדיקות משלהם, וממצאיה עברו לשני פרופסורים ממכון Scripps בפלורידה, דוני סטרוסברג וקלאוס ולשטט. הפרופסורים המליצו לתת לפרויקט הזדמנות, אך הסתייגו ואמרו כי יש לחזור על הניסוי הראשוני והפעם בהיקפים גדולים יותר.

 

אישור המומחים סלל את הדרך לכניסת המשקיעים. בשלב הראשון, בתחילת 2006, גויסו כ־380 אלף דולר. עברה שנה וחצי, והתוצאות בוששו לבוא. למרות זאת, המשקיעים לא התייאשו, והשקיעו בחודש ינואר 2008 400 אלף דולר נוספים. במקביל, הרומן בין לאב דיסקובריס לד"ר יהודה־כהן הסתיים, והיא פוטרה מתפקידה. עם זאת, היא נשארה לכהן כדירקטורית ומחזיקה עד היום ב־15% ממניות לאב דיסקובריס. גרסת החברה למוצר נמצאת כיום בשלבים מתקדמים.

 

עתה, ארבע שנים לאחר ההשקעה הראשונית, טוענים שטיין, מאיר ומילר כי הולכו שלל. לדבריהם, ההוכחות היו "מפוברקות" וכי "ד"ר יהודה־כהן הציגה להם שקרים".

 

מסתבר שזאת לא הפעם הראשונה ששמה של המדענית נקשר לפרשה מהסוג הזה: בשנת 1994 הקימה ד"ר יהודה־כהן את חברת שילוב טכנולוגיות רפואיות, שהתבססה, בין היתר, על הבטחה שלה לגילוי מוקדם של נגיף האיידס. החברה הצליחה לגייס כ־5 מיליון דולר מרשימת משקיעים נוצצת: תד אריסון, חברת טבע, קרן ההון סיכון אוורגרין, אברהם גרנט ומבטח שמיר. בסופו של יום, החברה נסגרה ב־1998, והמשקיעים הגישו נגדה תביעה בסכום של 20 מיליון דולר. העניין הסתיים בפשרה.

 

הטכנולוגיה של שילוב מהווה לא רק בסיס לטכנולוגיית אבחון הסרטן, אלא גם למיזם אחר בשם SMART, שאמור לאפשר בדיקת איידס מהירה בתוך שבוע לאחר המגע. בדיקה באתר האינטרנט של החברה מגלה פרט מפתיע - ראש המוסד לשעבר, אפרים הלוי, הוא הוא חבר בוועדה המייעצת של SMART.

 

"רוצים לקחת לי את הבייבי"

 

בעוד המשקיעים טוענים כי הולכו שלל, גרסתה של ד"ר יהודה־כהן שונה לחלוטין. המדענית הגדילה לעשות, והגישה תביעה נגד המשקיעים בבית המשפט המחוזי בירושלים ותביעה אישית נגד חייקה בבית המשפט המחוזי בתל אביב. שתי התביעות מתבררות בימים אלה.

 

באמצעות משרד עורכי הדין של עו"ד מישל אוחיון טוענת ד"ר יהודה־כהן, שבעלי המניות מנסים להדיר את חלקה בפרויקט, וכי המשקיעים מנסים לקחת ממנה את ה"תינוק" שלה, כהגדרתה. באשר לפרשת שילוב, טענה כי מדובר "בסיוט שחוזר על עצמו". "ד"ר יהודה־כהן נפלה קורבן לתרגיל 'עוקץ' בידי חבורה של אנשי עסקים משופשפים וממולחים. גיבוב הטענות בכתב התביעה הנוכחי עומד בסתירה לדברי המשקיעים במסגרת תצהירים", נמסר בתגובה.

בעלי המניות והמשקיעים מיוצגים באמצעות עורכי הדין אופיר צברי ודיבון פרקש ממשרד צברי יובל ושות', וכן באמצעות בעז פייל ויאיר לבנה ממשרד יגאל ארנון ושות'. עו"ד אופיר צברי מסר בשמו של חייקה בתגובה לדבריה של יהודה־כהן: "טענת העוקץ היא חסרת שחר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x