שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מילון כלכליסט
העולם מקווה שארצות הברית וסין יחתמו על הסכם סחר חדש
העולם מקווה שארצות הברית וסין יחתמו על הסכם סחר חדש  
צילום: Pexels
 

רועי חיון: "ארצות הברית היא יעד מועדף להשקעות, אך כדאי להיזהר"

למרות מלחמת הסחר בין ארצות הברית לסין, ולמרות הניסיון של המפלגה הדמוקרטית להדיח את הנשיא המכהן, ארצות הברית היא עדיין היעד המועדף להשקעה בשנת 2020. עם זאת, יש כמה דברים שכדאי לשים לב אליהם כדי לא לאבד כספים. קבלו את הטיפים של רועי חיון להשקעה בטוחה

בשיתוף רועי חיון 06.01.20

נדב רייפר | 6.1.2020שנת 2020 מתקרבת אלינו בצעדי ענק, ואיתה גם הניסיונות של רבים בעולם להבין לאן תנשב הרוח הכלכלית בעשור הקרוב בכלל ובשנה הקרובה בפרט. מצד אחד, נראה שהכלכלה העולמית מצליחה לשמור על יציבות יחסית, אך מאחורי הקלעים פועלים כוחות רבים שעשויים להפוך את מגמת הגידול על פיה.

 

כלכלני העולם עדיין מביטים בדאגה אל מלחמת הסחר בין ארצות הברית לבין סין. שתי המעצמות הכלכליות הגדולות בעולם מצליחות בינתיים להכיל את ההידרדרות ביחסים, אך השיחות בין השתיים נמצאות על חבל דק ועלולות להסלים במהירות בכל רגע. לאחרונה איים הנשיא האמריקני דונלד טראמפ להעלות, שוב, את מכסי המגן שהטיל על סחורה מיובאת מסין.

 

למרות החששות, נראה שארצות הברית מהווה מוקד מועדף למשקיעים ברחבי העולם, והיא עדיין נתפסת כמקום יציב ובטוח יחסית להשקעה. כדי להבין מעט יותר בנושא ההשקעות בארצות הברית, ישבתי לשיחה עם איש הפיננסים והמסחר רועי חיון, מומחה בעל שם להשקעות מסחריות ולהשקעות נדל"ן מעבר לים.

 

רועי חוין: ארה"ב היא "השוק העיקרי"
רועי חוין: ארה"ב היא "השוק העיקרי" צילום: People Photograph

 

מומחי כלכלה רואים בארצות הברית יעד עיקרי להשקעות. רק לאחרונה התייחס יו"ר בנק UBS השוויצרי לתנודות בכלכלה העולמית וציין כי אמריקה היא "השוק העיקרי" להשקעות. רועי חיון מסכים עם הקביעה הזאת, אך מסייג אותה מעט.

 

"נראה שהמטבע החזק בשנת 2020 יהיה הדולר האמריקני", אומר לי רועי חיון. "אפשר להניח שמדיניות הריבית של הבנק המרכזי בארצות הברית תשמור על רמת הריבית הנוכחית, והדולר צפוי להתחזק מעט ביחס למטבעות האחרים".

 

כזכור, במהלך השנה החולפת קיצץ הפדרל רזרב את הריביות לא פחות משלוש פעמים. עם זאת, תחזית הריביות העתידית שפרסמו כלכלנים רבים נותנת סיכוי נמוך להורדת ריביות נוספת בארצות הברית.

 

למרות האופטימיות הזהירה בנוגע לשער הדולר, חיון מזכיר כי מאחורי הקלעים עדיין יש מקום רב לאי ודאות. "מותר לשמור על אופטימיות קלה בנוגע לשער הדולר, אבל אסור לשכוח את היחסים המעורערים בין וושינגטון לבין בייג'ינג - שעלולים לקרוס בכל רגע. לכן במקום להשקיע בדולר, עדיף יהיה למשקיעים ולסוחרים לשים את כספם על סחורות בכלל ועל זהב בפרט".

 

תקווה וחששות

 

בשבועות האחרונים צפה מחדש ברחבי העולם התקווה, כי שתי המעצמות הכלכליות הענקיות יחתמו על הסכם סחר חדש, ובעקבותיה החלו הבורסות לטפס מחדש. עם זאת, העובדה שהסכם כזה לא נחתם למרות כל מאמצי הצדדים, הן האמריקני והן הסיני, מגבירה את החשש כי הצדדים לא יצליחו להגיע להסכם חדש בתקופה הקרובה.

 

"ארצות הברית צפויה לשמור על מגמת עלייה קלה עד סוף השנה, למרות המתיחות הכלכלית עם סין", טוען רועי חיון. "העלייה תהיה רצופה בתנודתיות רבה בגלל האירועים הפוליטיים והמדיניים השונים שיתרחשו במהלך השנה".

 

הוא מזכיר גם כי המאבק בין ארצות הברית לסין נוטה לטובת וושינגטון, למרות המכות הקשות שמנחיתות כל אחת מהן על המדינה השנייה. למעשה, המתיחות בין השתיים משפיעה יותר על סין. "גם ארצות הברית מושפעת מהמאבק הזה, אבל פחות מסין", מציין רועי חיון.

 

חיון מדגיש עוד כי כדאי לשים לב לרוח הדברים של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ בהתייחסויות האחרונות שלו למלחמת הסחר מול סין. בהתבטאויות האחרונות שלו, הנשיא טראמפ נמנע מלמתוח ביקורת קשה על בייג'ינג, והעדיף לתלות את האשמה ביחסים העכורים בין המדינות דווקא בקודמיו בבית הלבן.

 

הנשיא טראמפ גם אמר לאחרונה כי שני הצדדים "קרובים לשלב הראשון" של הסכם הסחר החדש, אך לא מסר פרטים נוספים על מועד החתימה המיועד או על מקום החתימה. כזכור, טראמפ החל במלחמת מכסי המגן מול סין לאחר שהאשים את בייג'ינג בגניבת קניין רוחני של חברות טכנולוגיה אמריקניות, ובניהול יחסי סחר לא הוגנים עם חברות שונות בניסיון להשיג עליונות טכנולוגית על ארצות הברית.

 

חיון מוסיף עוד כי כאשר בוחנים את המספרים, ארצות הברית שומרת על כוחה הכלכלי גם מול מדינות אירופה ומול גוש האירו. "ארצות הברית היא השוק עם תחזית הצמיחה הגבוהה ביותר", מדגיש חיון, למרות הטלטלות הרבות שמגיעות מהבית הלבן.

 

חוסר ודאות פנימי בוושינגטון

 

עם כל האופטימיות בנוגע לעתיד של ארצות הברית, אי אפשר להתעלם מהטלטלות שחווה השוק האמריקני. בשיחה עם רועי הוא התייחס לתנודתיות של השוק, והוא מזהיר את המשקיעים מהשקעות לטווח קצר, גם בשוק ההון וגם בשוק הנדל"ן. "השוק האמריקני נמצא במגמת עלייה משנת 2009, מצד אחד מדובר במגמה שמשקיעים מאוד אוהבים, אך מצד שני, אסור לשכוח שבכל רגע נתון עשוי להגיע תיקון שיגרום להפסדים בטווחים הקצרים".

 

בשל החשש מהתיקונים האלה ומחוסר הוודאות במלחמת הסחר בין שתי המעצמות הכלכליות הגדולות בעולם, איש העסקים רועי חיון ממליץ לסוחרים ומשקיעים להימנע מהשקעות לטווח קצר, ולתעדף השקעות לטווח ארוך, כך שגם אם יהיה תיקון במדדים השונים, בסופו של דבר המספרים יהיו בעליה.

 

בנוסף לכל חוסר הוודאות ביחסים עם סין, אסור לשכוח גם את חוסר הוודאות הפוליטי הפנימי בוושינגטון. הנשיא טראמפ סופג אש קשה מהמחנה הדמוקרטי שפועל להדיחו. בעוד קצת פחות משנה צפויות להתקיים בחירות לנשיאות ארצות הברית, ובשלב זה לא ברור טראמפ ינסה את מזלו ויתמודד פעם נוספת על התפקיד.

 

ארצות הברית חווה טלטלות פוליטיות פנימיות. הפגנה נגד הנשיא דונלד טראמפ
ארצות הברית חווה טלטלות פוליטיות פנימיות. הפגנה נגד הנשיא דונלד טראמפ צילום: Pexels

 

המפלגה הדמוקרטית מנסה להדיח את דונלד טראמפ מתפקידו באמצעות כמה ועדות שונות שחוקרות את פרשת טראמפ-אוקראינה, ממנה עולה החשד כי הנשיא האמריקני, יחד עם כמה ממקורביו ואנשים מטעמו, ניסה לשדל את אוקראינה ומדינות נוספות לחקור שחיתויות נגד משפחתו של ג'ו ביידן, אחד מיריביו הפוליטיים של טראמפ.

 

"ארצות הברית צפויה להישאר בראש טבלאות הכלכלה העולמיות", מסכם רועי חיון, "אך חשוב להבין שהצמיחה הכלכלית שלה עלולה לסבול מטלטלות רבות ומירידות בשל המצב הפוליטי הפנימי בארצות הברית, והיחסים של ארצות הברית עם העולם בכלל ועם סין בפרט. מי שרוצה להבטיח את הכסף שלו, עדיף שיימנע מהשקעות לטווח קצר".

 

 
זהו ערוץ פרסומי והידיעות הינן באחריות המפרסמים בלבד. לכלכליסט אין אחריות על תוכן הידיעות המפורסמות