נדל"ן  |  דיגיטל  |  צרכנות  |  פרסום וברנז'ה  |  רכב  |  ספורט  |  לייף סטייל  |  כסף  |  דרושים  |  מינויים  |  כללי  |  רישום
מילון כלכליסט
אילן ירון מידע כנסים
אילן ירון מידע כנסים 
 

אילן ירון ("מידע כנסים"): איך אפשר להפחית מקרי העלמת מס?

אילן ירון, מ"מידע כנסים" ומרצה לכלכלה, על שיעורי המס בישראל וההשלכות שלהם על ריבוי מקרים של העלמות מס

3/03/2016

לפני כשלוש שנים נערך סקר ולפיו, לדעת יותר משליש מהצעירים הישראלים בני 18-34, העלמת מס לא נחשבת גניבה מהמדינה. רבים מהנשאלים באותו הסקר הסבירו כי לדעתם שיעור המס בישראל גבוה מדי, ולכן אנו עדים לתופעת העלמת מס בהיקפים נרחבים. האם נטל המס בישראל אכן גבוה?

 

כפי שאנחנו יודעים, בישראל סוגי מיסים רבים: מס הכנסה, מס חברות, מס ערך מוסף, ביטוח לאומי ועוד. ניקח למשל עצמאי, שמעוניין לבצע עבודה בתמורה ל-1,000 ש"ח. בעולם אידאלי שבו כולם משלמים מיסים, הכנסה זו תהיה חייבת במס הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי בגובה של עשרות אחוזים ממחיר העבודה. לזאת כמובן יש להוסיף את עלות הפרסום, החומרים, כוח האדם וכדומה.

 

אילן ירון מידע כנסים
אילן ירון מידע כנסים
במסגרת תפקידו של אילן ירון כמנכ"ל מידע כנסים, הוא נפגש עם אנשי עסקים רבים שמסבירים כי עצמאים רבים המחויבים בתשלומי מס אינם עומדים בנטל זה, ולכן מעדיפים כאשר מתאפשר להם, לבצע העלמת מס ולא לדווח על הכנסתם.

 

ואכן נראה ששיעור המיסים בישראל הנו גבוה בהשוואה למדינות אחרות בעולם. כפי שאילן ירון, מנכ"ל מידע כנסים, מסביר: ישראל נמצאת בשורה אחת עם אירלנד, פינלנד, יפן, בלגיה, אוסטריה, הולנד, דנמרק, שבדיה וארובה - שהן המדינות בעלות שיעור מס ההכנסה הגבוה בעולם. כידוע, משלמים האזרחים בין 10 ל-50 אחוזים מהכנסתם למס הכנסה (בהתאם למדרגות המס).

 

מה ההשלכות של העלמת מס?

אילן ירון מספק את הדוגמא של יוון כמקרה הקיצון השלילי שאליו מדינה עלולה להגיע בגלל העלמת מס של אזרחיה. המשבר הכלכלי הקשה מאוד במדינה התרחש ומתרחש על רקע תרבות של העלמת מס מצד האזרחים, ועל רקע אוזלת היד של הממשלה המקומית.

 

בשנת 2010 במדינה זו, כשליש מהעובדים הוגדרו ברישומים כעצמאיים, אבל סיפקו רק כ-4% מההכנסות ממס הכנסה. הנתון הזה והנפילה הגדולה של יוון, ממחישה עד כמה העלמת מס עלולה להזיק למדינה ולכל אזרחיה, גם אם הדבר אינו נראה קריטי בעיני האזרחים.

 

מה ניתן לעשות?

במסגרת השתתפותו בימי עיון ובכנסים כלכליים, מנכ"ל מידע כנסים אילן ירון שומע לא מעט דעות בעניין העלמת מס וגם פתרונות אפשריים. לדעתו, מדובר בשילוב של שני תהליכים שצריכים להתרחש בישראל.

 

התהליך הראשון  - הפחתת מיסים. כאמור, בהשוואות בין ישראל למדינות אחרות, נטל המס הוא גבוה ולכן יש מקום להפחיתו. לדעת אילן ירון, כאשר שיעור המס יהיה נמוך יותר, יותר אזרחים יוכלו לעמוד בתשלומי המס ויבחרו שלא להעלים הכנסות. התוצאה האפשרית: המדינה תרוויח יותר מתשלומי מיסים מאשר במצב הקיים כיום.

 

התהליך השני  - אכיפה גדולה יותר. הכוונה היא ביצוע ביקורות בתדירות גבוהה יותר, הקצאת כוח אדם מתאים לשם כך, מתן מענה מהיר ופשוט לעצמאים וכדומה. כאשר שיעור המיסים יהיה נמוך יותר והאכיפה תגבר, הדבר יוביל להכנסות גבוהות יותר למדינה, ומי שירוויחו מכך הם אזרחיה.

 

** אילן ירון הנו מרצה לכלכלה מנכ"ל מידע כנסים, חברת הכנסים היזומים הגדולה בישראל, המפיקה מדי שנה כ-40 כנסים בתחומים רבים.

 

 

 

 

 

 
זהו ערוץ פרסומי והידיעות הינן באחריות המפרסמים בלבד. לכלכליסט אין אחריות על תוכן הידיעות המפורסמות