• תפריט
כתבות דיור עכשיו
דיור עכשיו קצר

מנכ"ל לאומי למשכנתאות: "יש עודף ביקוש לדירות; המחירים לא יירדו בקרוב"

בנק לאומי למשכנתאות דיווח על עלייה של 103% ברווח הנקי ברבעון השלישי. הסיבה העיקרית: עלייה בהיקפי האשראי. המנכ"ל שוקי בורשטיין לא ממהר לחגוג: "זו רווחיות לא מספקת"

תומר זלצר 06:5811.11.10

"בשוק הנדל"ן יש עודף ביקושים רב עקב צורך אמיתי של ציבור שצריך לרכוש דירות. עד שהצורך הזה יסופק, ולמרות הניסיונות לצנן את השוק, אני לא רואה בקרוב ירידות מחירים או ירידה בכמות העסקאות" - כך אומר ל"כלכליסט" מנכ"ל בנק לאומי למשכנתאות שוקי בורשטיין.

ההתאוששות במשק הובילה לכיסוי פיגורים במשכנתאות

 

לאומי למשכנתאות, הבנק השני בגודלו בתחום המשכנתאות בישראל, פרסם אתמול את דו"חותיו הכספיים לרבעון השלישי. הנתון הבולט בדו"חות היה זינוק של 103% ברווח הנקי: מ־29 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2009, ל־59 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2010. הרווח הנקי של הבנק מתחילת השנה הסתכם ב־141 מיליון שקל - עלייה של 52% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

 

 צילום: ג'רמי פלדמן

 

העלייה ברווח הנקי מוסברת, בעיקר, בעלייה בהיקפי האשראי. מתחילת השנה העמיד הבנק משכנתאות חדשות (ללא מחזורים) בהיקף של 9.7 מיליארד שקל - עלייה של 49% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. נוסף על כך, הכנסות הבנק גדלו הודות לכיסוי פיגורים בתשלומי משכנתה על ידי לווים כתוצאה מההתאוששות במשק והירידה בשיעורי האבטלה. מתחילת השנה נהנה לאומי למשכנתאות גם מהכנסה של 36 מיליון שקל שהגיעו מסעיף ההפרשה לחובות מסופקים.

 

ברבעון השלישי הכפלתם את הרווח הנקי וכמעט נגעתם בתשואה להון של 10%, למרות התחרות החריפה בין הבנקים על הלקוחות. יש לאן לצמוח מכאן?

"צריך להסתכל על זה בהיבט הסיכון: תיק האשראי שלנו הוא בהיקף של כ־49 מיליארד שקל. הרווחיות שלנו, בחישוב שנתי, מהווה כ־0.4% מתיק האשראי. זו בהחלט לא רווחיות שהיא יוצאת דופן לטובה. להפך: זו רווחיות לא מספקת".

 

האם אתם מבחינים בהשפעת ההוראה של בנק ישראל שמחמירה את הדרישות מהבנקים על משכנתאות במינוף (היקף משכנתה ביחס לשווי הדירה) גבוה ובריבית משתנה?

"הבדיקה שלנו מראה שהריבית על המשכנתאות הנכללות בהוראה צריכה לעלות בכ־0.5%. נוסף על כך, הוראה קודמת של בנק ישראל מלפני שלושה חודשים, שדרשה לבצע הפרשה נוספת בשיעור 0.75% על משכנתאות שניתנות במינוף גבוה מ־60%, הביאה לירידה מסוימת בשיעורי המינוף בענף".

 

"קבוצות הרכישה לא נעלמו ולא צריכות להיעלם"

 

לדברי בורשטיין, הדרישה להגדלת ההפרשה על משכנתאות בשיעור מינוף גבוה מ־60% הביאה להוצאה של 8 מיליון שקל בדו"חות הרבעון השלישי של לאומי למשכנתאות. הבנק העמיד ברבעון השלישי כמיליארד שקל למשכנתאות בשיעור מינוף גבוה מ־60% - סכום המהווה כשליש מכלל המשכנתאות החדשות שהעמיד ברבעון.

בדו"חות בנק לאומי למשכנתאות מצוין עוד כי הוראה אחרת של בנק ישראל, שהחמירה את הדרישות מהבנקים לגבי אשראי לקבוצות רכישה, הביאה לעליית ריבית בתחום. "מאז ההתערבות של בנק ישראל, תחום קבוצות הרכישה נהפך לשפוי יותר - בעיקר באיכות המארגנים של הקבוצות. עם זאת, התחום הזה לא נעלם ואני גם לא חושב שהוא צריך להיעלם כי הוא מתאים לנישה מסוימת".

21תגובות
בטל שלח
 • למה בעצם שירדו עם לבנקים יש אינטרס מובהק לשמר את רמת המחירים כבטחונות
  (14.11.10)
 • אסור בשום פנים ואופן שמחירי הדירות ירדו !!!! כי אז אתרי האינטרנט יפשטו את הרגל, לא תהיה להם כתבת נדל"ן להעלות כל 5 דקות !!!!!
  אלון, (12.11.10)
 • המשקיעים מאפשרים להומלסים לגור בדירות משופצות במחיר מסובסד הרבה אנשים לא יכולים להרשות לעצמם לרכוש דירה בישראל ... המשקיעים קנו דירות, שיפצו מאותם ומאפשרים לציבור לגור בדירה מרווחת בעלות מסובסדת של 3% תשואה ... יצור שוק שכירויות משוכלל מאפשר לצעירים רבים גמישות נדלניסטית .... הרבה צעירים שקלטו את העניין, קנו דירות בפריפריה, משכירים אותם ב- 8% תשואה ושוכרים דירה מרווחת בת"א וגוש דן ... לכן יש קפעצת מחירים בחיפה והקריות, באשקלון, בבאר שבע, ואפילו באופקים, בדימונה ובירוחם ...
  יורם מראשון, (12.11.10)
 • במשפט אחד- הם מפחדים ! כשכל כך הרבה מומחים בשקל ועשרה מנסים לשכנע(בעיקר את עצמם) שאין בועה, זה הסימן הכי גדול שיש בועה !
  הבנקים שתרמו לעליית מחירים ע"י מתן משכנתאות בסכומים לא ריאלים, הקבלנים , המשקיעים ושאר הספקולנטים... הם מפחדים !
  נכון זה לא יקרה בזמן הקרוב, אבל שזה יקרה הבועה תתפוצץ ביום אחד...בום !!!
  ואחר כך נושא הכתבות יהיה- למה, איך ומה היה צריך לעשות כדי שזה לא יקרה...
  צ'ומפי, (12.11.10)
לכל התגובות