משבר האקלים
גג עמוד משבר האקלים

נטפליקס: "נאפס את פליטת גזי החממה שלנו עד סוף 2022"

סמנכ"לית הקיימות הודיעה על תוכנית תלת-שלבית לצמצום הפליטה וגם פרסמה את טביעת הרגל הסביבתית של החברה: 45% מהפליטות מקורן בפעילות התאגידית וברכישת טובין

עומר כביר 13:1301.04.21

נטפליקס מתעתדת להגיע לאיזון מלא בפליטות גזי החממה שלה עד 2022, באמצעות שילוב בין צמצום פליטות בפועל וקיזוז שאר הפליטות – כך הודיעה השבוע החברה. "אנחנו שואפים לבדר את העולם, אבל זה דורש עולם שניתן לחיות בו", אמרה סמנכ"לית הקיימות של נטפליקס, ד"ר אמה סטיוארט, בהודעה לעיתונות. "מדענים מסביב לעולם מסכימים שאנחנו צריכים לייצב את האקלים בהתחממות של לא יותר מ-1.5 מעלות, כדי להימנע מהתוצאות הגרועות ביותר של שינוי אקלים. כדי להגיע למטרה זו, נטפליקס תאפס את פליטות גזי החממה שלה עד סוף 2022, וכל שנה לאחר מכן".

 

 

תוכנית החברה כוללת שלושה שלבים. הראשון: הפחתת פליטות בפועל. במסגרת זו מתעתדת נטפליקס להוריד את הפליטות הישירות שלה ב-45% עד 2030. השלב השני הוא קיזוז פליטות שהחברה לא יכולה להימנע מהן, בפרט פליטות עקיפות כתוצאה, למשל, בעת צפייה בנטפליקס או נסיעות של עובדים. "ננטרל את הפליטות האלה באופן מלא באמצעות השקעה בפרויקטים שמונעים כניסה של פחמן לאטמוספירה", הסבירה סטיוארט. "נתחיל בשימור אזורי טבע בסיכון, כמו יערות טרופיים, שקריטיים לעמידה ביעדי האקלים העולמיים".

  

מנכ"ל-משותף של נטפליקס, ריד הסטינגס מנכ"ל-משותף של נטפליקס, ריד הסטינגס צילום: רויטרס

 

 

השלב השלישי הוא הוצאת פחמן מהאטמוספירה, דרך השקעה בשיקום מערכות אקולוגיות שונות. "פרויקטים כמו שיקום ערבות, מנגרובים וקרקע בריאה, לוכדים ומאחסנים פחמן, בנוסף להטבות אחרות. אנחנו לא יכולים לעמוד ביעדי האקלים בלי להגן על ולשקם מערכות טבע. הגישה הזו קונה לנו זמן להוציא את הפחמן מהכלכלה שלנו, תוך שיקום מערכות תומכות חיים", אמרה סטיוארט.

 

נטפליקס גם פרסמה נתונים על טביעת הרגל הסביבתית שלה. ב-2020 היתה החברה אחראית להפקת 1.1 מיליון טון גזי חממה. כמחציתם נוצרו בהפקה הפיסית של סדרות וסרטי נטפליקס, הן אלה שהחברה מפיקה באופן ישיר, הן אלה שמפיקות חברות הפקה חיצוניות והן אלה שנטפליקס רכשה את זכויות ההפצה שלהן. 45% מהפליטות מגיעות מהפעילות התאגידית של החברה ומרכישת טובין. 5% הנותרים משירותי הענן, שבהם משתמשת נטפליקס כדי להזרים את התוכן שלה.

 

ואולם, נתוני החברה אינם מכסים את כל שרשרת המוצר שלה. נטפליקס, למשל, לא משקללת פליטות שנגרמות כתוצאה מהשימוש ברשת או המכשירים שבהם צופים המשתמשים בתכנים. "לספקיות אינטרנט וליצרני מכשרים יש שליטה תפעולית על העיצוב והייצור של הציוד שלהם, אז מבחינה אידיאלית הם ישקללו פליטות אלה בעצמן (מה שבאמת קורה במקרים רבים - ע"כ)", אמרה סטיוארט.

 

 

עם זאת, בשיתוף עם חוקרים מאוניברסיטת בריסטול, יצרה נטפליקס כלי שמאפשר לה לחשב את ההשפעה הסביבתית של הזרמת התכנים שלה. לדברי החברה, ב-2020 שעה של סטרימינג בנטפליקס היתה שווה לקצת פחות מ-100 גרם פחמן, או נסיעה של 400 מטר במכונית בנזין.

x