כלכלה ומדיניות

נשיא צרפת לשעבר ניקולא סרקוזי נידון לשנת מאסר בגין שחיתות

בית המשפט גזר עליו עוד שנתיים מאסר על-תנאי, אך קבע כי הוא רשאי לבקש להשלים את כליאתו בבית עם אזיק אלקטרוני. סרקוזי עמד למשפט בגין הבטחה לקדם שופט תמורת מידע על חקירה שהתנהלה נגדו

חדשות חוץ 15:3001.03.21

נשיא צרפת לשעבר, ניקולא סרקוזי, הורשע היום (ב') בבית משפט בפריז במשפט השחיתות שהתנהל נגדו ונידון לשנת מאסר אחת בפועל. בית המשפט גזר עליו עוד שנתיים מאסר על-תנאי, אך קבע כי הוא רשאי לבקש להשלים את כליאתו בבית עם אזיק אלקטרוני.

 

 

סרקוזי בן ה-66, שהיה נשיא צרפת בין 2007 ל-2012, עמד למשפט בגין הבטחה לקדם שופט תמורת מידע על חקירה שהתנהלה נגדו. לפי התביעה עורך דינו לשעבר של סרקוזי, תיירי הרצוג, ניסה להשיג מידע משופט על מצב החקירה בנושא מימון קמפיין הבחירות שלו לנשיאות ב-2007. באותה חקירה סרקוזי היה חשוד שקיבל תשלומים לא חוקיים מבעלת חברת הקוסמטיקה "לוריאל", המיליארדרית ליליאן בטנקור, עבור מימון מערכת הבחירות שלו.

נשיא צרפת לשעבר ניקולא סרקוזי נשיא צרפת לשעבר ניקולא סרקוזי צילום: רויטרס

 

בשנת 2013 נוקה סרקוזי מהחשד שקיבל מהמיליארדית את מעטפות הכסף, והוחלט שהוא לא יעמוד למשפט בפרשה. אלא שבהאזנות סתר שביצעה המשטרה הצרפתית עלה שהנשיא לשעבר ועורך דינו הרצוג דנו באפשרות לתת לשופט ז'ילבר אזיבר, שהיה בכיר בבית המשפט העליון לערעורים, עבודה במונאקו בתמורה למידע על תיק בטנקור. השיחה הייתה ב-2014, אחרי שסרקוזי עזב את ארמון האליזה.

 

סרקוזי הכחיש שניסה לשחד את השופט. הוא טען להגנתו שהשופט מעולם לא קיבל את העבודה שנטען שהובטח לו, ולכן הוא לא אשם בדבר. עם זאת, החוקרים מאמינים שהעסקה נפלה משום שהנשיא לשעבר ועורך דינו גילו שמבצעים האזנות סתר לטלפונים שלהם. עורך הדין והשופט עומדים גם הם למשפט יחד עם סרקוזי. שלושת הנאשמים עלולים לרצות עד עשר שנות מאסר ולקבל קנסות כבדים.
x