$
כלכלה ומדיניות

הסנאט זיכה את טראמפ, 7 רפובליקנים תמכו בהרשעה

משפט הקפיטול הסתיים בזיכוי הנשיא לשעבר מהסתה למרידה, בעקבות המהומות של תומכיו בקונגרס. 57 תמכו בהדחה אך לא השיגו רוב של שני שלישים (67 תומכים). 43 התייצבו לצד טראמפ. שבעה רפובליקנים תמכו בהרשעה, בהם מיט רומני שתועד כשחולץ מבניין הקפיטול. טראמפ בירך על תוצאות המשפט - והבטיח: "התנועה ההיסטורית שלנו רק בתחילתה"

ynet 22:5613.02.21

הסנאט האמריקני זיכה הערב (שבת) את הנשיא לשעבר דונלד טראמפ ממהומות הקפיטול בחודש שעבר. כצפוי לא הצליחו הדמוקרטים להשיג רוב של שני-שלישים שדרוש להרשעת הנשיא, שהואשם בהסתה למרידה. 57 סנאטורים - שבעה מהם רפובליקנים - הצביעו בעד ההרשעה. 43 סנאטורים התנגדו. בסנאט יש כרגע שוויון: לכל מפלגה 50 סנאטורים. כדי להרשיע את טראמפ היו זקוקים הדמוקרטים לתמיכת 17 רפובליקנים ולהשיג 67 קולות.

 

 

 

דקות ספורות אחרי ההצבעה פרסם טראמפ הצהרה שבה בירך על התוצאות. טראמפ אמר שהמשפט היה "שלב נוסף בציד המכשפות הגדול בהיסטוריה של המדינה שלנו". טראמפ, שבנאום הפרידה הבטיח "לחזור בצורה כלשהי", אמר: "התנועה ההיסטורית, הפטריוטית והיפה שלנו שמטרתה היא Make America Great Again, רק בתחילת דרכה".

 

טראמפ הוא הנשיא הראשון בהיסטוריה האמריקנית שעומד לדין פעמיים, אחרי שאשתקד נערך לו בסנאט משפט בפרשת "אוקראינה גייט", ובסיומו הוא זוכה. 

 

במשפט ההדחה טענו הדמוקרטים כי בדברים בוטים שהשמיע טראמפ בפני אלפי תומכיו שעה קלה לפני שמאות מהם פרצו לקונגרס ב-6 בינואר הוא הסית אותם למעשה להשתמש באלימות נגד המחוקקים. סעיף האישום נגדו אושר בבית הנבחרים, שבו יש לדמוקרטים רוב, ימים אחדים אחרי הפריצה לקפיטול וימים ספורים לפני תום כהונת טראמפ.

 

לאורך המשפט המזורז בסנאט צוות התביעה - שהורכב מתשעה חברים דמוקרטים בבית הנבחרים - טען שטראמפ זרע את זרעי הפורענות הרבה לפני המהומות בקפיטול, כשהכריז שהבחירות נגנבו ממנו ללא ביסוס. התובעים ניסו לשכנע את הסנאטורים הרפובליקנים שטראמפ הסית את תומכיו להסתער על הקונגרס, כדי לבטל את ניצחונו של ג'ו ביידן. בנוסף הציגו המחוקקים הדמוקרטים סרטונים שטרם-פורסמו שמתעדים את המהומות. באחד הסרטונים נראה הסנאטור הרפובליקני מיט רומני מחולץ מבניין הקפיטול. רומני היה אחד משבעת הסנאטורים הרפובליקנים שהצביעו הערב בעד הרשעת הנשיא לשעבר.

 

 

טראמפ נואם לפני המפגינים בקפיטול
טראמפ נואם לפני המפגינים בקפיטול צילום: גטי

 

 

לפי התובעים הדמוקרטים, חלק מהמפגינים שפרצו לקפיטול האמינו שהם ממלאים את הוראותיו של הנשיא הרפובליקני - ולכן האמינו שלא ייענשו. עורכי דינו של טראמפ טענו במשפט ההדחה שהתבטאויותיו של הנשיא הרפובליקני לא חרגו מגבולות חופש הביטוי, ולכן מי שאחראים לעבירות כלשהן במהומות הקפיטול הם המפגינים עצמם ולא טראמפ.

 

אף שטראמפ כבר סיים את כהונתו, להרשעתו היתה יכולה להיו משמעות סמלית והן משמעות פרקטית: ראשית, שום נשיא אמריקני לא הורשע מעולם במשפט הדחה, וטראמפ יכל היה להיות הראשון; ושנית, אם היה מורשע, יכלו הדמוקרטים לקדם בסנאט החלטה שתאסור עליו להתמודד בבחירות לנשיאות ב-2024. עורכי דינו של הנשיא לשעבר כבר הצהירו שהמטרה היחידה של משפט ההדחה היא לחסל את המשך הקריירה הפוליטית של טראמפ.

 

תומכי טראמפ בבניין הקפיטול תומכי טראמפ בבניין הקפיטול צילום: אם סי טי

x