$
משבר האקלים
גג עמוד משבר האקלים

סקר עולמי: 64% סבורים שמשבר האקלים הוא מצב חירום שמחייב מהלכים משמעותיים

על פי סקר שביצע האו"ם ואוניברסיטת אוקספורד, התמיכה הגבוהה ביותר היתה במערב אירופה וצפון אמריקה (72%), לעומת אפריקה שמדרום לסהרה עם שיעורי תמיכה של 61%. בכל המדינות שהשתתפו בסקר, שיעור הנשאלים שאמר שמשבר האקלים הוא מצב חירום עמד על 50% לפחות, ורק בשבע מדינות הוא היה נמוך מ-60%

עומר כביר 10:2127.01.21
שני שליש מתושבי העולם סבורים שמשבר האקלים מהווה "מצב חירום עולמי" וקיימת תמיכה גלובלית רחבה בנקיטה במהלכים משמעותיים על מנת להתמודד אתו – כך לפי סקר בינלאומי של האו"ם, הרחב ביותר מסוגו, שהקיף 1.2 מיליון איש ב-50 מדינות.

 

בדצמבר נחשף ב"כלכליסט" סקר מקומי של המכון הישראלי לדמוקרטיה, שמצא שרוב הישראלים סבורים שמשבר האקלים מהווה סכנה לאנושות ושעל הממשלה לפעול על מנת להתמודד עם השלכותיו. הסקר החדש, של תוכנית הפיתוח של האו"ם (UNDP) ואוניברסיטת אוקספורד, מעלה שמדובר במגמה גלובלית חוצת מדינות.

 

 

 

לפי הסקר, 64% מכלל הנשאלים סברו ששינוי אקלים הוא מצב חירום שמצריך פעולה החלטית מצד מקבלי החלטות. התמיכה הגבוהה ביותר, 74%, היתה בקרב מדינות איים קטנות (SIDS) כמו בליז ופיג'י, שנמצאות באיום קיומי משמעותי לאור עליית גובה פני הים. מיד לאחר מכן ניצבות מדינות ברמת הכנסה גבוהה כמו אוסטרליה, ארה"ב, בריטניה ושבדיה, עם תמיכה של 72%. בקרב מדינות ברמת הכנסה בינונית כמו אלג'יריה, ארגנטינה, ירדן, טורקיה וברזיל עמד שיעור התמיכה על 62%, ובמדינות בלתי-מפותחות (LDC) כמו סודן, אוגנדה ובהוטן על 58%.

 

אנטארקטיקה אנטארקטיקה צילום: שאטרסטוק

 

בחלוקה גיאוגרפית, התמיכה הגבוהה ביותר היתה במערב אירופה וצפון אמריקה (72%), ולאחר מכן מזרח אירופה ומרכז אסיה (65%), מדינות ערביות (64%), אמריקה הלטינית והאיים הקריביים (63%), אסיה ומדינות האוקיינוס השקט (63%) ואפריקה שמדרום לסהרה (61%). בכל המדינות שהשתתפו בסקר, שיעור הנשאלים שאמר שמשבר האקלים הוא מצב חירום עמד על 50% לפחות, ורק בשבע מדינות הוא היה נמוך מ-60%.

 

מבין הנשאלים שהשיבו שמשבר האקלים הוא מצב חירום, 59% אמרו שהעולם צריך לעשות כל מה שנדרש, ובדחיפות גבוהה, על מנת להתמודד איתו. 20% סברו שיש לפעול לאט, 10% נוספים העריכו שכבר עתה נעשה מספיק ורק 11% אמרו שאין צורך לעשות דבר.

 

לנשאלים הוצגו 18 פתרונות מדיניות שונות להתמודדות עם משבר האקלים, בתחומים כמו אנרגיה, כלכלה, תחבורה, מזון, חקלאות, טבע והגנה על אנשים מפגעי המשבר, והם נשאלו אילו מהם צריכות ממשלות להפעיל. ארבע הפופולריות ביותר היו שימור יערות ואדמות (54%), השקעה באנרגיה מתחדשת כמו סולאר ורוח (53%), פיתוח חקלאות ידידותית לאקלים (52%) ויותר השקעה בעסקים ובמשרות ירוקים (50%).

 

הסקר מצא מתאם בין הסיבות לפליטות גזי חממה במדינות שונות למדיניות המועדפת על תושביהן. במדינות עם פליטות גבוהות כתוצאה מבירוא יערות ושימוש בקרקע היתה תמיכה חזקה בשימור יערות ואדמות. בארבע מחמש מדינות אלו שהשתתפו בסקר מרבית הנשאלים תמכו במדיניות זו, כולל ברזיל (60%), אינדונזיה (57%) וארגנטינה (57%).

 

קריאות למעבר לאנרגיה מתחדשת היו גבוהות במדינות עם הפליטות הגבוהות ביותר. "אנשים תמכו באנרגיה מתחדשת בשמונה מעשר המדינות עם הפליטות הגבוהות ביותר, כולל ארה"ב (65%), הפולטת הגדולה ביותר שנסקרה, וכן אוסטרליה (76%), קנדה (73%), גרמניה (71%), אפריקה הדרומית (69%), יפן (68%), פולין (57%) ורוסיה (51%)", נכתב בדו"ח שמסכם את ממצאי הסקר.

 

בנוסף, היתה תמיכה רחבה בכמעט כל מדינות G20 להשקעה גדולה יותר בעסקים ובתעסוקה ירוקה, בהובלת בריטניה (73%), ואחריה גרמניה, אוסטרליה וקנדה עם 68% בכל אחת. תמיכה במדיניות של חיוב חברים לשלם על זיהום זכתה לתמיכה בשבע מ-12 המדינות בעלות ההכנסות הגבוהות, ובראשן בריטניה (72%) וקנדה (69%). תשע מתושבי 10 המדינות המעוירות ביותר תמכו גם במעבר לתחבורה נקייה ובהן צ'ילה (58%), יפן (57%) וארה"ב (56%).

 

הסקר גם מצא שאף שאנשים צעירים בני פחות מ-18 נוטים יותר לחשוב שמשבר האקלים הוא מצב חירום לעומת קבוצות אחרות (70%), עדיין קיים רוב מוצק שמחזיק בעמדה זו גם בקרב מבוגרים יותר, עם תמיכה של 65% בקרב בני 18 עד 35, 66% בקרב בני 36 עד 59 ו-58% בקרב בני 60 ומעלה.

 

ממצאי הסקר לא משאירים מקום לספק. יש בעולם הבנה רחבה, חוצת רמות הכנסה והתפתחות חוצת גילאים, שמשבר האקלים הוא מצב חירום ונכונות משמעותית לפעולה ממשלתית דרסטית, בפרט בתחומים שבהם תושבי המדינה סבורים ששם נמצא הנזק הגדול ביותר. אם יש התנגדות כלשהי או חוסר נכונות בקרב פוליטיקאים לנקוט במהלכים משמעותיים, הרי שמדובר בתוצאה של לחצים מקבוצות אינטרסים שונות או מתפיסה אידיאולוגית מיושנת שלא תואמת לעמדות אזרחיהם. הציבור בכל העולם דורש פעולה נרחבת נגד משבר האקלים, הגיע הזמן שהמנהיגים יקשיבו לו.

x