$
משבר האקלים
גג עמוד משבר האקלים

מנכ"ל בלאקרוק דורש מהחברות בהן משקיעה הקרן: הציגו תוכנית להתמודדות עם משבר האקלים

במכתב השנתי שלו למנכ"לי החברות ביקש מהם לארי פינק "לחשוף איך התוכנית להגעה לאפס פליטות גזי חממה משתלבת באסטרטגיה ארוכת הטווח שלכם". קביעתו בשנה שעברה, לפיה שינויי האקלים יהיו "הפקטור המכריע בעתיד ארוך הטווח של החברות שלנו" - הציתה שורה של מהלכים לצמצום דרסטי של פליטות גזי חממה בחברות שונות

עומר כביר 09:1827.01.21

משבר הקורונה הציג לאנושות איום קיומי, שהדגיש את הצורך להתמודד בעוצמה גדולה יותר עם משבר האקלים - ולכן על כל החברות להציג תוכנית להתאמת המודל העסקי שלהן לכלכלה נטולת-פליטות גזי חממה; כך קורא לארי פינק, יו"ר ומנכ"ל Blackrock, קרן ההשקעות החזקה והחשובה בעולם, במכתב השנתי שלו למנכ"לי החברות שבהן משקיעה הקרן.

 

כשפינק, שעומד בראש קרן ששולטת בנכסים בשווי כוללי של 8.6 טריליון דולר, מדבר - מנכ"לי חברות בכל העולם מקשיבים. במכתבו מהשנה שעברה הוא קבע ששינוי אקלים יהיה "הפקטור המכריע בעתיד ארוך הטווח של החברות שלנו", והצית שורה של מהלכים בחברות שונות, ובהן מיקרוסופט, סיילספורס ודלתא איירליינס - ששבועות ספורים לאחר מכן הציגו תוכניות מקיפות לצמצום דרסטי של פליטות גזי חממה.

 

לארי פינק. דורש בעדינות לארי פינק. דורש בעדינות צילום: בלומברג

 

"בינואר בשנה שעברה, כתבתי שסיכון אקלים הוא סיכון להשקעה", כתב פינק במכתבו מאתמול. "אמרתי שבשעה ששווקים מתחילים לתמחר סיכוני אקלים, יתרחש שינוי יסודי בהקצאת הון. אז הגיעה המגפה, ובמרץ השכל הישר הכתיב שהמשבר יסית כספים מאקלים. אבל ההיפך התרחש, והקצאת הון לאקלים התרחשה מהר מכפי שציפיתי".

 

לדברי פינק, בין ינואר לנובמבר האחרונים, 288 מיליארד דולר הושקעו בנכסים בני-קיימא, גידול של 96% לעומת 2019 כולה. "אני מאמין שזו תחילתו של שינוי ארוך, אך עם האצה מהירה, שיתרחש בשנים הקרובות ויעצב מחירי נכסים מכל סוג. אנחנו יודעים שסיכון אקלים הוא סיכון להשקעה, אבל אנחנו גם מאמינים שמעבר אקלימי מייצג הזדמנות השקעה היסטורית".

 

בהתאם, פונה פינק לרשימה הארוכה של החברות שבהן משקיעה בלאקרוק ומבקש מהן "לחשוף איך התוכנית (להגעה לאפס פליטות גזי חממה, ע"כ) משתלבת באסטרטגיה ארוכת הטווח שלכם". בקשה של פינק היא יותר דרישה עדינה מבקשה, שכן בלאקרוק יכולה להדיח דירקטורים או למשוך השקעות מחברות שלא עומדות בבקשה מסוג זה. "אני דוחק בחברות לפעול מהר בסוגיה זה ולא להמתין לרגולטורים שיכפו זאת עליהן", אמר.

 

פינק הוסיף כי "העולם עובר לאפס-פליטות, ובלאקרוק מאמינה שהלקוחות שלנו יזכו לטיפול הטוב ביותר באמצעות עמידה בחזית מעבר זה. הגענו לאיזון בפליטות פחמן בפעילות שלנו, ואנחנו מחוייבים לפעילו להגעה לאפס-פליטות גזי חממה עד 2050 או מוקדם יותר. שום חברה לא יכולה לתכנן בקלות 30 שנה קדימה, אבל אנחנו מאמינים שכל החברות חייבות להתחיל להתמודד היום עם המעבר לאפס-פליטות".

x