$
בחירות בארה"ב 2020
באנר בחירות בארה"ב דסקטופ

כתם היסטורי: בית הנבחרים הצביע שוב בעד הדחת טראמפ; צפויה להיעצר בסנאט

בעקבות מהומות הקפיטול: הנשיא היוצא של ארה"ב הפך לראשון בהיסטוריה שבית הנבחרים מצביע פעמיים בעד הדחתו, אחרי שאשתקד כבר עשה זאת בפרשת "אוקראינה גייט". גם 10 רפובליקנים תמכו. פלוסי: "טראמפ סכנה ברורה ומיידית. הוא חייב ללכת". הסנאט צפוי לחסום את ההדחה, המשפט שם ייפתח כנראה רק אחרי שטראמפ יסיים את תפקידו

חדשות חוץ 23:2913.01.21

שבעה ימים לפני המועד שבו אמורה להסתיים כהונתו של דונלד טראמפ כנשיא ארצות הברית, הצביע הערב (יום ד') בית הנבחרים האמריקני בעד הדחתו מהתפקיד בשל חלקו במהומות הקפיטול בשבוע שעבר, אז פרצו המונים מתומכיו לבניין הקונגרס כדי למנוע מהמחוקקים לאשר את ניצחונו של ג'ו ביידן בבחירות.

 

האישום שהציגו הדמוקרטים נגד טראמפ הוא "הסתה למרידה", ומכיוון שלדמוקרטים יש רוב בבית הנבחרים לכול היה ברור שהוא יאושר בו, אלא שהפעם הצטרפו אליהם בתמיכה גם 10 צירים רפובליקנים. על כל פנים, הסיכוי שהליך ההדחה יאושר בהמשך בסנאט, שם דרושה תמיכתם של שני שלישים מהסנאטורים, נמוך ביותר, וממילא משפטו של טראמפ שם צפוי להיפתח רק אחרי שיסיים את תפקידו בשבוע הבא.

 

גבעת הקפיטול גבעת הקפיטול צילום: בלומברג

 

 

הדמוקרטים בבית הנבחרים החליטו לקדם את הליך ההדחה נגד טראמפ אחרי שסגן הנשיא מייק פנס הודיע בלילה האחרון כי לא ייענה לקריאתם שיפעיל את התיקון ה-25 לחוקה, המאפשר לו להדיח את הנשיא מיד, ללא הליך ממושך, וליטול לעצמו את סמכויותיו. התיקון ה-25 לחוקה אמור להיות מופעל במקרה שהנשיא אינו כשיר פיזית או נפשית למלא את התפקיד, ולשם הפעלתו נדרשת הסכמת חצי מהקבינט.

 

"טראמפ הזמין את הפורעים וכיוון את הזעם"

בפתח הישיבה על הדחת טראמפ בבית הנבחרים אחר הצהריים אמר הציר הדמוקרטי ג'ים מקגוברן: "את הדיון בצעד ההיסטורי הזה אנחנו עורכים בזירת הפשע עצמה ממש. זו הייתה התקפה מאורגנת-היטב על ארצנו, התקפה שדונלד טראמפ הסית לה". מנהיג הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים, סנטי הויר, הוסיף: "למעשים יש השלכות, והמעשים של נשיא ארה"ב מחייבים פעולה דחופה וברורה מצד הקונגרס".

 

דונלד טראמפ דונלד טראמפ צילום: EPA

 

חברת בית הנבחרים הדמוקרטית ג'ודי צ'ו, נציגת קליפורניה, כינתה בדיון את תומכי טראמפ שפרצו לקונגרס "טרוריסטים", ואמרה שטראמפ עצמו העביר אותם תהליך של הקצנה: "הנשיא שיקר במודע לתומכיו שהבחירות נגנבו ממנו, ואז אמר להם מתי לבוא לוושינגטון, איפה להפגין ואל מי לכוון את זעמם. מסוכן מדי להשאיר אותו בתפקיד. חייבים למצות את הדין עם דונלד טראמפ. חייבים להדיח אותו".

 

בהמשך עלתה לדבר יו"ר בית הנבחרים, הדמוקרטית ננסי פלוסי, והיא אמרה כי טראמפ הוא "סכנה ברורה ומיידית" לארה"ב: "אנחנו יודעים שנשיא ארה"ב הסית למרידה הזו, למרידה החמושה הזו נגד הארץ המשותפת שלנו. הוא חייב ללכת". על תומכיו שפרצו לקפיטול אמרה: "המורדים האלה אינם פטריוטים. הם אינם חלק מבסיס פוליטי שצריך לחזר אחריו ולנהל אותו. הם טרוריסטים מבית, והצדק חייב לנצח".

 

הפריצה לקפיטול הפריצה לקפיטול צילום: רויטרס

מנגד, חברים דמוקרטים בבית הנבחרים שעלו לדבר בדיון הזהירו כי הדחת טראמפ רק תגביר את הפילוג בעם האמריקני. חבר בית הנבחרים הרפובליקני טום קול אמר כי מהומות הקפיטול "ייחרתו בזיכרוני כיום החשוך ביותר בתקופתי כחבר קונגרס, אבל אני לא מסוגל לחשוב על פעולה שיכולה לפלג את העם האמריקני יותר מאשר זו שבה אנחנו דנים היום. במקום להתקדם ככוח מאחד, הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים בוחר לפלג אותנו עוד יותר".

 

מנהיג הרפובליקנים בבית הנבחרים, קווין מקארתי, הצהיר מצדו, בצעד חריג, כי טראמפ "נושא באחריות" למתקפה על הקפיטול וכי היה עליו לצאת ולגנות מיד את האספסוף לנוכח האירועים, אך לצד זה הודיע כי הוא מתנגד להליך הדחה מהיר כל כך, ולכן יצביע נגד.

 

משפט אחרי סיום הכהונה

טראמפ הוא לא רק הנשיא השלישי בלבד בתולדות ארה"ב שנפתח נגדו הליך הדחה בבית הנבחרים, הערב הוא הפך גם לנשיא האמריקני הראשון שהליך כזה מקודם נגדו פעמיים: בשנה שעברה הצביע בית הנבחרים בעד הדחתו בגין פרשת "אוקראינה גייט", שבה נחשף כי ניסה לכאורה לשדל את נשיא אוקראינה לקדם חקירה נגד יריבו הפוליטי ג'ו ביידן וכך להשפיע על תוצאות הבחירות בארה"ב. הסנאט, שם היה אז רוב רפובליקני של 6 מחוקקים, זיכה אותו.

 

בסנאט הקרוב יתחלקו המושבים 50-50 בין הרפובליקנים והדמוקרטים, ומכיוון שלצורך הרשעת הנשיא היוצא נדרש רוב של שני שלישים מהחברים, פירוש הדבר שהדמוקרטים יצטרכו למצוא 17 סנאטורים רפובליקנים שיסכימו להצביע בעד הרשעת טראמפ. לעת עתה אותתו רק ארבעה סנאטורים רפובליקנים כי הם מוכנים לתמוך במהלך.

 

הסנאט נמצא בפגרה עד 19 בינואר, וב-20 בינואר, יום רביעי הבא, כבר יושבע ביידן לנשיא החדש. על רקע דיווחים הערב שהסנאט עשוי למהר ולהתכנס כבר ביום שישי הקרוב כדי לפתוח את משפט טראמפ, כך שהצבעה על הרשעתו או זיכויו תיתכן כבר ביום שני, הבהיר מנהיג הדמוקרטים בסנאט מיץ' מקונל כי אין לו כוונה לאפשר זאת. פירוש הדבר, שהמשפט יחל כנראה רק אחרי שטראמפ יסיים כבר את תפקידו.

 

על כל פנים, אם הדמוקרטים ישיגו במפתיע בסנאט רוב מספיק להרשעת טראמפ, והדבר יקרה רק אחרי תום כהונתו, לא תהיה לכך משמעות סמלית בלבד: הרשעה של טראמפ בסנאט תאפשר לסנאטורים להצביע גם על החלטה נפרדת שתקבע כי לא יוכל להחזיק שוב בתפקיד ציבורי. צעד כזה ימנע ממנו להתמודד שוב על הנשיאות ב-2024 – התמודדות שטראמפ כבר אותת כי הוא שוקל ברצינות.

x