$
כלכלה ומדיניות

פנס מתנגד להפעלת התיקון ה-25 נגד טראמפ; דיווח: מקונל תומך בהדחה

סגן הנשיא דחה את דרישת יו"ר בית הנבחרםי ננסי פלוסי להפעיל את התיקון המאפשר להדיח את הנשיא: "לא מאמין שצעד כזה יטיב עם האומה שלנו או עולה בקנה אחד עם החוקה"; לפי "ניו יורק טיימס", מקונל, מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט, אמר למקורביו שהוא סבור שמעשיו של טראמפ סביב המהומות בקפיטול הם עילה להדחה

ynet 09:3213.01.21

בית הנבחרים העביר ברוב קולות (223 מול 205) החלטה שקוראת לסגן הנשיא, מייק פנס, להפעיל את התיקון ה-25 לחוקה - שמאפשר לקבינט להדיח מיד נשיא שלא כשיר להמשיך לכהן בתפקיד. עם זאת, מדובר באקט סמלי בלבד, שכן סגן הנשיא מייק פנס הודיע כמה שעות קודם לכן שלא ידיח את טראמפ באמצעות התיקון ה-25 לחוקה.

 

במכתב שכתב ליו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי, שדרשה ממנו להפעיל את התיקון ה-25, השיב פנס כי הוא "לא מאמין שצעד כזה יטיב עם האומה שלנו או עולה בקנה אחד עם החוקה". לטענתו, אין להשתמש בתיקון ה-25 כ"אמצעי ענישה או לשם תפיסת השלטון שלא כחוק". הוא ציין כי הסעיף שמור למקרים של אובדן כושר רפואי או נפשי בלבד, והזהיר מ"תקדים נוראי" של שימוש בו שלא בעקבות מצבים כאלה.

 

פנס ציין כי הוא "לא מאמין שצעד כזה יטיב עם האומה שלנו או עולה בקנה אחד עם החוקה", והוסיף כי אין להשתמש בתיקון ה-25 - שמאפשר לו ולחברי הממשל להדיח נשיא שלא כשיר לכהן - כ"אמצעי ענישה או לשם תפיסת השלטון שלא כחוק". הוא ציין כי הסעיף שמור למקרים של אובדן כושר רפואי או נפשי בלבד, והזהיר מ"תקדים נוראי" של שימוש בו שלא בעקבות מצבים כאלה.

 

 

מייק פנס מייק פנס צילום: איי פי

 

בתוך כך, "ניו יורק טיימס" דיווח אמש (יום ג') שמיץ' מקונל, מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט, אמר למקורביו שהוא מאמין שמעשיו של דונלד טראמפ סביב המהומות בקפיטול הם עילה להדחה. לפי העיתון מקונל "מרוצה" מכך שהדמוקרטים מקדמים הליך הדחה נוסף נגד הנשיא היוצא, ומקווה שהדבר יעזור להחליש את המחנה שלו במפלגה ולמחוק את מורשתו.

 

מקונל הוא הרפובליקני הבכיר ביותר עד כה שתומך בהליך ההדחה המזורז נגד טראמפ, שיעזוב את תפקידו בעוד 8 ימים. בשבוע שעבר התפטרה שרת התחבורה איליין צ'או, רעייתו של מקונל. צ'או אמרה שהמתקפה בקפיטול היא אירוע מטריד ושהיא "לא יכולה לעמוד מנגד".

 

היום אמור בית הנבחרים, שנשלט על ידי הדמוקרטים, להצביע על הדחת הנשיא היוצא בגין הסתה למרידה, בעקבות ההתפרעויות של תומכי טראמפ בבניין הקפיטול. המחוקקים הדמוקרטים מאשימים אותו באחריות ישירה למהומות וב"סיכון חמור של ביטחון ארה"ב".

 

אמש פורסם שראשי המפלגה הרפובליקנית בבית הנבחרים החליטו לאפשר למחוקקים ממפלגתם חופש הצבעה. הבכירים החליטו לא לכפות על המחוקקים להצביע נגד הדחת טראמפ – בין אם באשמת "הסתה למרידה" ובין אם באמצעות הפעלת התיקון ה-25 לחוקה.

 

 

מיץ' מקונל מיץ' מקונל צילום: ABC

 

ארבעה חברי בית הנבחרים מהמפלגה הרפובליקנית - ליז צ'ייני, ג'ון קטקו, אדם קינזינגר, ופרד אפטון - כי יתמכו בהדחה עצמה. צ'ייני, הרפובליקנית מספר שלוש בבית הנבחרים, אף טענה כי "מעולם לא הייתה בגידה גדולה יותר מצד נשיא במשרדו ובשבועתו לחוקה. הוא הזמין את ההמון הזה, קיבץ את האספסוף והדליק את הלהבות של המתקפה הזו. כל מה שקרה אחר כך התרחש בעקבות מעשיו". קטקו, שהיה הרפובליקני הראשון לתמוך בהדחה, אמר כי "אם נאפשר לנשיא ארה"ב להסית למתקפה כזו ללא תוצאות, זה יהיה איום ישיר על עתיד הדמוקרטיה שלנו. אני לא יכול לשבת בלי לעשות דבר". עם זאת לתמיכתם בהדחה יש חשיבות סמלית בלבד, שכן ההליך צפוי ממילא לקבל רוב בבית הנבחרים - אך להידחות בסנאט.

 

טראמפ צפוי להפוך לנשיא הראשון בהיסטוריה שבית הנבחרים מצביע פעמיים בעד הדחתו, אחרי שהבית שנשלט על ידי הדמוקרטים עשה זאת אשתקד, בפרשת "אוקראינה גייט". גם הפעם קלושים הסיכויים שהסנאט יאשר את הדחתו, משום שלשם כך נדרשת תמיכת 17 סנאטורים רפובליקנים, ועד כה אותתו רק ארבעה רפובליקנים בסנאט כי הם יתמכו במהלך.

 

אם הסנאט בכל זאת יספיק לפתוח במשפט נגד טראמפ וגם ירשיע אותו, הוא יוכל לצרף להרשעה הזו איסור על טראמפ להחזיק אי-פעם בתפקיד ציבורי, ובכך למנוע ממנו לרוץ לנשיאות ב-2024, צעד שטראמפ שוקל ברצינות רבה. עם זאת, הסנאט נמצא בפגרה עד 19 בינואר ויוכל לכאורה להתכנס שוב רק ב-20 בינואר, יום השבעת ג'ו ביידן, ולכן גם אם תימצא דרך להקדים משפט שכזה – הסיכוי שיימצא רוב של שני שלישים להרשעת טראמפ בסנאט, הרוב הדרוש למהלך כזה שם, כמעט אפסי.   

 

 

ג'ייקוב אנתוני צ'נסלי, אחד הפורצים לגבעת הקפיטול ג'ייקוב אנתוני צ'נסלי, אחד הפורצים לגבעת הקפיטול צילום: איי אף פי

 

 

טראמפ: "הפעלת התיקון ה-25 תרדוף את ג'ו ביידן והממשל שלו"

 

טראמפ אמר אמש שאינו חושש מהפעלת התיקון ה-25. בביקור בחומה בגבול טקסס-מקסיקו, בהופעה פומבית ראשונה מאז המהומות, אמר טראמפ שאין שום סיכוי שהוא יודח באמצעות התיקון ה-25 לחוקה. לדבריו התיקון "ירדוף את ג'ו ביידן והממשל שלו".

 

"תרמית ההדחה היא המשך לציד המכשפות הגדול והאכזרי ביותר בהיסטוריה של המדינה שלנו", אמר הנשיא בטקסס. "היא גורמת לזעם אדיר, לפילוג ולכאב, הרבה יותר משאנשים יוכלו אי פעם להבין. זה מסוכן מאוד לאמריקה, ובמיוחד בתקופה רגישה כל כך".

 

"מיליוני אנשים ראו ברביעי את ההמון מסתער על הקפיטול ומשחית את קירות הממשל", אמר טראמפ בנאום בטקסס. "כפי שאמרתי בעקביות במהלך הכהונה שלי, אנחנו מאמינים שצריך לכבד את ההיסטוריה של אמריקה ואת המסורת שלה, ולא להשחית אותן. אנחנו מאמינים בשלטון החוק, ולא באלימות או בהתפרעויות. הגיע הזמן לשקט ולרגיעה. הכבוד לרשויות אכיפת החוק הוא אחד היסודות באג'נדה של MAGA (קיצור של Make America Great Again)".

 

הנשיא הגיע לעיירת הגבול אלמו אחרי כמה ימים שבהם הסתגר בבית הלבן, כשהבין שאפסו סיכוייו לבטל את ניצחונו של ביידן. הוא הסכים לבקר בטקסס אחרי שהצוות שלו עודד אותו לקחת חלק באירועים שיבליטו את ההישגים שהיו לו במהלך כהונתו. אחד מהם הוא בניית החומה בגבול, הבטחת בחירות מרכזית של טראמפ.

 

 

טראמפ נואם בפני המפגינים בגבעת הקפיטול טראמפ נואם בפני המפגינים בגבעת הקפיטול צילום: גטי

 

דובר הבית הלבן ג'אד דיר אמר שבביקור מציין טראמפ את "השלמת הבנייה של חומה באורך יותר מ-400 מייל (644 ק"מ)", והדגיש שהנשיא הרפובליקני "עמד בהבטחתו" לבצע רפורמה במערכת ההגירה. יש לציין שחלק ניכר מהחומה נבנה בשטח לאורך הגבול שבו כבר הוצבו גדרות ומחסומים.

 

לפני שהמריא לטקסס נשאל טראמפ על האחריות שלו לפריצה של תומכיו לקונגרס בשבוע שעבר. טראמפ אמר לכתבים שהמילים שאמר בנאום בוושינגטון, זמן קצר לפני שתומכיו הסתערו על הקונגרס, היו "ראויות לחלוטין".

 

טראמפ שלהב את האלפים בעצרת והצהיר באותו נאום: "כולנו כאן היום לא רוצים לראות את הבחירות שלנו נגנבות על-ידי השמאלנים הרדיקלים ועל-ידי תקשורת הפייק ניוז. לעולם לא נוותר, לעולם לא נכיר בהפסד. המדינה שלנו סבלה מספיק, לא נסבול את זה יותר, נעצור את הגניבה". 

x