שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
קורונה

דיווח שוטף

ארה"ב: 4.2 מיליון נדבקו בקורונה בנובמבר - פי שניים מבאוקטובר

פייזר וביונטק: "נפנה לסוכנות הרפואה האירופית לאישור החיסון"; מודרנה: "האמריקנים יוכלו להתחסן בתוך 24 שעות מאישור ה-FDA"; אירלנד מסירה את הסגר החמור שנמשך חודש וחצי; קנדה החליטה על תוכנית סיוע בל 44 מיליארד דולר; ארה"ב: ד"ר סקוט אטלס, הרופא המייעץ לטראמפ בעניין הקורונה, התפטר; לראשונה בהולנד: חובה לעטות מסכות במרחבים ציבוריים סגורים

כלכליסט ו-ynet 19:5501.12.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם  

 

 

19:30 - ארה"ב: 4.2 מיליון נדבקו בקורונה בנובמבר - פי שניים מבאוקטובר

 

מספר מקרי הקורונה בארה"ב בנובמבר עמד על 4.2 מיליון - יותר מכפול מאשר באוקטובר; זאת, בשעה שאמריקאים רבים עדיין מסרבים לעטות מסיכה וממשיכים להתקהל, בניגוד לעצות המומחים.

 

36 אלף אמריקאים מתו מקורונה בחודש שחלף (כ-10,000 בשבוע האחרון), ומספר המאושפזים עומד על מעל 93 אלף.

 

כעת המומחים חוששים מהאצה נוספת במגיפה, בשל התקהלויות בחג ההודיה.

 

 

פינוי חולה בניו יורק פינוי חולה בניו יורק צילום: AFP

 

 

14:40 - פייזר וביונטק: נפנה לאישור החיסון ע"י לסוכנות הרפואה האירופית

 

חברת התרופות האמריקאית פייזר ושותפתה הגרמנית ביונטק הודיעו כי יגישו לסוכנות הרפואה האירופית (EMA) בקשה לאישור שיווק החיסון שלהן לקורונה. אם האישור יתקבל יוכלו החברות להתחיל להפיץ את החיסון באירופה עוד לפני סוף השנה.

 

 

אלברט בורלה מנכ"ל פייזר אלברט בורלה מנכ"ל פייזר צילום: רויטרס

 

האישור המבוקש הוא אישור על תנאי והוא ניתן לתרופות "שעונות על צרכים רפואיים שעוד לא נפתרו על בסיס מאגר נתונים פחות מקיף משנדרש בדרך כלל".

 

"ההודעה היום מהווה אבן דרך משמעותית נוספת במאמצים שלנו לעמוד בהבטחה שלנו לעשות כל שביכולתנו לפתור את המשבר העגום הזה בהתחשב בצורך הבריאותי הקריטי", מסר ד"ר אלברט בורלה, יו"ר ומנכ"ל פייזר. "ידענו מתחילת המסע הזה שהחולים ממתינים, ואנחנו מוכנים לשלוח את מנות החיסונים ברגע שהאישורים יאפשרו לנו".

 

14:35 - מודרנה: "האמריקנים יוכלו להתחסן בתוך 24 שעות מאישור ה-FDA"

 

מנכ"ל חברת מודרנה הודיע כי האמריקאים יוכלו להתחיל להתחסן "בתוך 24 שעות מרגע קבלת האישור של ה-FDA". אתמול הגישה החברה בקשה לאישור חירום של החיסון שהיא מפתחת. במנהל המזון והתרופות מתכננים לקיים פגישה לדון בבקשה ב-17 בדצמבר. "בתקווה אם הכל יילך כשורה בשבועיים הקרובים, אפשר יהיה לצפות לקבל את החיסון בין יום לשלושה ימים לאחר הפגישה לאישור הבקשה", אמר המנ"כל סטיבן בנסל בריאיון לפוקס ביזנס. "המטרה היא להתחיל לחסן אמריקאים בתוך 24 שעות לאחר קבלת האישור".

 

החיסון של חברת מודרנה החיסון של חברת מודרנה צילום: איי אף פי

 

 

12:50 - אירלנד מסירה את הסגר החמור שנמשך חודש וחצי

 

אירלנד מסירה את הסגר החמור שנמשך חודש וחצי. מכוני יופי, מכוני כושר, חנויות כלבו ושאר קמעונאות נפתחו, וגררו תורים של קונים מחוץ לחנויות מסוימות לפני שש בבוקר. מסעדות ופאבים המגישים אוכל ייפתחו בשבת. הסגר הוכיח את עצמו, במשך שבועיים עמד מספר הנדבקים על 89.2 מקרים ל 100,000 איש, אחד הנמוכים באירופה, אך גורמי הבריאות קיוו שמדד R  יהיה סביב 0.5, אבל בינתיים הוא עומד על 1-0.7.

 

 

מצילים בגאלווי אירלנד מצילים בגאלווי אירלנד צילום: רויטרס

 

11:29 - לראשונה בהולנד: חובה לעטות מסכות במרחבים ציבוריים סגורים

 

לראשונה, בהולנד תחול ממחר חובה לעטות מסכות במרחבים ציבוריים מקורים. הולנד היא אחת המדינות האחרונות באירופה שמטילה חובת מסכות בעקבות לחץ מצד הציבור וחברי הפרלמנט, אולם מכון הבריאות ההולנדי RIVM, המייעץ לממשלה, עדיין טוען כי מסכות פנים אינן מורידות משמעותית את הסיכון להידבק בקורונה.

 

 

שוק הפרחים באמסטרדם שוק הפרחים באמסטרדם צילום: אי פי איי

 

רשתות קמעונאיות, כמו Ahold, הכוללת את רשת הסופרמרקטים הגדולה ביותר אלברט היין, וכן אטוס וגאל אנד גאל, כבר אמרו כי לא ישאלו את הלקוחות מדוע אינם חובשים מסיכה, מכיוון שזה יכול להיות מסיבה רפואית והם אינם רוצים לחדור לפרטיותו של אף אחד.

 

10:00 - מייק פנס: ניתן יהיה להתחיל בהפצת חיסון לקורונה כבר באמצע דצמבר

 

מייק פנס, סגן נשיא ארה"ב היוצא אמר בשיחה עם מושלים כי ניתן יהיה להתחיל בהפצת חיסון לקורונה כבר באמצע דצמבר. "אנחנו מאמינים ברצינות כי תהליך הפצת החיסונים יכול להתחיל כבר בשבוע של ה-14 בדצמבר", אמר פנס בהתייחסו להודעתה אתמול של מודרנה כי תבקש אישור שימוש חירום בחיסון שהיא מפתחת.

 

מייק פנס סגן נשיא ארה"ב היוצא מייק פנס סגן נשיא ארה"ב היוצא צילום: איי פי

 

סטיבן האן, שעומד בראש מנהל המזון והתרופות הפדראלי (FDA) לא הגיב ישירות על דבריו של פנס, אך אמר כי ב-10 בדצמבר תתכנס ועדת מומחים חיצונית לדון בבקשתה של פייזר לאישור החיסון. "אנחנו נעבור שורה אחר שורה על כל הנתונים, על כל החולים והייצור", הסביר את תהליך אישור הבקשות. "אנחנו עושים את הניתוח הסטטיסטי בעצמנו ומגיעים למסקנות האם לאשר או לדחות". בשל התהליך המואץ ביקש פנס מהמושלים לפעול כדי להגביר את ביטחון התושבים בחיסון. "תחנכו את האנשים במדינות שלכם בצורה פעילה בשבועות הקרובים כדי לפתח אמון ציבורי בחיסון לקורונה", אמר. (ליטל סמט)

 

09:55 - קנדה: תוכנית סיוע של 44 מיליארד דולר

 

ממשלת קנדה חשפה תוכנית תמריצים בגובה 100 מיליארד דולר קנדי (44 מיליארד דולר) לחיזוק הכלכלה לאחר תום משבר הקורונה. "זו חבילת הסיוע הכלכלית הגדולה ביותר במדינה מאז מלחמת העולם השנייה", הצהירה שרת האוצר כריסטיה פרילנד. "כשהנגיף יהיה תחת שליטה והכלכלה שלנו תהיה מוכנה לצמיחה חדשה, ניישם את תכנית התמריצים השאפתנית הזו", הוסיפה. עם זאת, ההוצאות המוגברות יעלו את הגירעון לשיא של 381.6 מיליארד דולר קנדי עד חודש מרץ.

 

 

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו צילום: רויטרס

 

התכנית המקיפה כוללת סיוע מכוון לסקטורים שנפגעו בצורה הקשה ביותר כמו תיירות ואמנות, השקעה בבתי אבות סיעודיים והפצה של החיסונים נגד קורונה. חשיפת התכנית מגיעה בעוד המדינה מתמודדת עם גל שני. לפי פרטי התכנית, חברות שנפגעו מהמשבר יהיו זכאיות להלוואות של עד מיליון דולר קנדי ומשפחות יקבלו מענק של 1,200 דולר קנדי לכל ילד מתחת לגיל 6. התכנית מקצה גם כסף להפצת החיסונים, זאת לאחר שקנדה חתמה על הסכמי רכישה עם 7 חברות שונות המפתחות חיסון. (ליטל סמט)

 

התפלגות הקורונה בעולם

 

 

 

08:30 - ארה"ב: הרופא המייעץ לטראמפ בעניין הקורונה התפטר מתפקידו

 

הרופא המייעץ לנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בעניין הקורונה, ד"ר סקוט אטלס, פרש מתפקידו. עמיתיו של ד"ר אטלס מתחו עליו ביקורת מקצועית, בין היתר על כך שהמעיט בחשיבות עטיית מסכות. בעבר אמר טראמפ עצמו כי ד"ר אטלס לא המליץ להשתמש במסכות כדי למנוע את התפשטות המגפה. כמו כן, דווח כי אטלס בעצמו לא עטה מסכה בטקס ההכרזה על המועמדת של טראמפ לעליון, איימי קוני בארט, אירוע שככל הנראה הפך למוקד הדבקה בבית הלבן.

 

ד"ר סקוט אטלס, הרופא המייעץ לדונלד טראמפ בעניין הקורונה. התפטר ד"ר סקוט אטלס, הרופא המייעץ לדונלד טראמפ בעניין הקורונה. התפטר צילום: איי אף פי

 

08:15 - ניו יורק: הצפייה בעץ חג המולד המואר ברוקפלר סנטר תוגבל לחמש דקות בלבד

 

הגבלות הקורונה ישפיעו גם על אחת האטרקציות הפופולאריות ביותר בניו יורק בחג המולד: תצוגת עץ חג המולד המואר ברוקפלר סנטר. ראש העיר ביל בלאסיו הודיע כי השנה הצפייה בעץ המואר תוגבל לחמש דקות בלבד. המבקרים יצטרכו להמתין לתורם לצפות באזורים מיועדים המרוחקים 2 מטרים אחד מהשני. העץ יהיה פתוח למבקרים החל מיום חמישי ועד לתחילת ינואר ויואר בכל יום בין השעות שש בערב וחצות. טקס הדלקתו שלרוב מושך מבקרים רבים יצקיים ביום רביעי, אך יהיה סגור השנה לקהל וישודר בטלוויזיה ברשת NBC. "זו הדרך הטובה ביותר לראות ולהרגיש את זה", הסביר דה בלאסיו. העץ מתנוסס לגובה של קרוב ל-23 מטרים. (ליטל סמט)

 

 

מרכז רוקפלר מרכז רוקפלר צילום: איי אף פי

 

08:15 - יפן מבטלת את תחרות יאמאנאשי לאחר ששמונה משתתפים נדבקו בקורונה

 

פדרציית ההחלקה ביפן החליטה לבטל החודש תחרות במחוז יאמאנאשי, מערבית לבירה טוקיו, לאחר ש שמונה מחליקים מהירים שדבקו בקורונה.

הפדרציה תבטל את האירוע, שאמור היה להתקיים מיום שישי עד ראשון, כדי להבטיח את שלומם של ספורטאים ואחרים המעורבים.

 

 

הר פוג'י, במחוז יאמאנאש הר פוג'י, במחוז יאמאנאש

 

 

08:00 - הקורונה במקסיקו: 6,472 נדבקים מאומתים אובחנו ביממה האחרונה

 

הרשויות במקסיקו דיווחו כי ביממה האחרונה נרשמו 6,472 נדבקים מאומתים בנגיף הקורונה במדינה. מדובר במספר נמוך יחסית לשבוע החולף, שבו נרשמו כ-12 אלף נדבקים באחת היממות. כמו כן, 285 חולים מתו כתוצאה מסיבוכי הנגיף ביממה האחרונה. מפרוץ המגפה נדבקו במדינה יותר ממיליון בני אדם ומתו 105,940 חולים. ארגון הבריאות העולמי הביע דאגה ממצב המגפה במקסיקו, בין היתר משום שמספר החולים המאושפזים בבתי החולים במדינה גבוה ותפוסתם מלאה.

 

לוויה במקסיקו סיטי לוויה במקסיקו סיטי צילום: רויטרס

 

07:30 - בכיר בצלב האדום: "חובה לבנות אמון בחשיבות הקריטית של החיסון לקורונה"

 

פרנצ'סקו רוקה, נשיא הפדרציה הבינלאומית של הצלב האדום וחברות הסהר האדום, פרנצ'סקו רוקה, אומר כי "כדי לנצח את המגיפה הזו, עלינו גם להביס את המגיפה המקבילה של חוסר האמון". לדבריו, חובה להתחיל לבנות אמון בקהילות ברחבי העולם על החשיבות הקריטית של החיסון לקורונה.

 

לדבריו, יש "התלבטות הולכת וגוברת לגבי חיסונים בכלל, ולגבי החיסון לקורונה בפר". הוא הצביע על מחקר שנערך לאחרונה באוניברסיטת ג'ונס הופקינס ב-67 מדינות שמצא כי קבלת חיסון ירדה משמעותית ברוב המדינות מיולי עד אוקטובר.

 

ברבע מהמדינות, אמר רוקה, המחקר מצא כי שיעור הקבלה לחיסון כנגד הקורונה מתחת ל-50%, כאשר יפן צנחה מ -70% ל -50%, וצרפת צנחה מ-51% ל-38% קבלה.

 

x