$
כלכלה ומדיניות

מיליארדר מצרי: "ארדואן שואף להיות הסולטן העות'מאני החדש"

נג'יב סוויריס מותח ביקורת נוקבת על נשיא טורקיה: "הוא יוצר בלגן גדול במזרח התיכון, בנוסף הוא מנסה לגנוב את הנפט והגז של יוון"

שירות כלכליסט 21:0113.11.20
המיליארדר המצרי נג'יב סוויריס העביר ביקורת נוקבת נגד נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, והאשים אותו ביצירת "בלגן גדול" במזרח התיכון.  

 

"יש לנו את השאיפות החדשות של ארדואן להפוך להיות השליט החדש של האימפריה העות'מנית באזור", אמר בראיון ל-CNBC. "הוא מעורב בסוריה, בלוב, בעיראק ועכשיו גם בארמניה ובנגורנו קרבאך".

 

 

נג'יב סוויריס נג'יב סוויריס צילום: גטי אימג'ס

 

 

בקיץ האשים ארדואן את מצרים בתמיכה בכוחות בלוב המתנגדים לשלטון בטריפולי, בו תומך המשטר הטורקי במלחמת האזרחים המתמשכת במדינה. "מדיניות החוץ של טורקיה מכוונת לשמירה ובניית שלום ויציבות ושמירה על האינטרסים הלאומיים שלנו בהתאם לחוק הבינלאומי", מסר בתגובה שגריר טורקיה בסינגפור.

 

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן צילום: איי אף פי

 

 

סוויריס, יו"ר ומנכ"ל אורסקום אינווסטמנט הולדינגס, אמר כי ארדואן "יוצר בלגן גדול באזור, בנוסף למה שהוא עושה בים התיכון ומנסה לגנוב את הנפט והגז של יוון". עוד הוסיף כי ארה"ב "פחות או יותר נעלמה" מהאזור, בעוד שרוסיה, טורקיה ואיראן הפכו מעורבות יותר בסכסוכים מקומיים. "זה לא דבר טוב למזה"ת", הדגיש.

 

תחת ממשל טראמפ הפחיתה ארה"ב את מספר החיילים המוצבים באזור, אך במקביל היא אחראית לעסקאות כמו הסכם הנורמליזציה בין ישראל והאמירויות הערביות. סוויריס טוען כי ממשל טראמפ "מוטה לגמרי" לטובת ישראל.

 

"אני אופטימי יותר", אמר בתשובה לשאלה לגבי הנשיא הנבחר ג'ו ביידן. "דבר אחד בטוח לביידן יש יותר ניסיון מדונלד טראמפ ביחסי חוץ". עוד הוסיף כי ביידן מכיר את המזה"ת "מבפנים ומבחוץ".

x