$
קורונה

דיווח שוטף

הקורונה בעולם: שיאי נדבקים יומיים בארה"ב, איטליה ושבדיה

לפי הניו יורק טיימס, 163 אלף מאומתים חדשים אובחנו ביממה החולפת בארה"ב; אוניברסיטת ג'ונס הופקינס: מספר המאושפזים - 67 אלף; בריטניה: ירידה קלה במספר החיוביים, כ-27 אלף אובחנו בקורונה ביממה; ארה"ב: יותר מ-130 ממאבטחי טראמפ הונחו להיכנס לבידוד

כלכליסט ו-ynet 20:3913.11.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

20:37 - הקורונה באיטליה: שיא במספר המאובחנים היומי, ירידה במספר המתים

 

משרד הבריאות באיטליה דיווח כי 40,902 בני אדם נמצאו חיוביים לנגיף הקורונה ביממה האחרונה - שיא מאובחנים יומי מפרוץ המגפה. עוד דווח כי 550 חולים מתו מהמחלה בפרק זמן זה, לעומת 636 חולים שנפטרו אתמול. בארץ המגף נדבקו התגלו עד כה יותר ממיליון נדבקים. מניין הקורבנות עומד על יותר מ-44 אלף.

 

 

בית חולים בנאפולי, איטליה בית חולים בנאפולי, איטליה צילום: איי אף פי

 

 

19:24 - שיא מאובחנים יומי חדש בארה"ב: יותר מ-160 אלף נמצאו חיוביים לקורונה

 

לפי הניו יורק טיימס, 163,402 נשאים מאומתים חדשים התגלו ביממה החולפת בארצות הברית - שיא מאובחנים יומי מאז פרוץ המגפה. מספר המתים היומי, לעומת זאת, עומד על הממוצע שנרשם לאחרונה בארה"ב כאשר 1,172 חולים מתו ביממה זו.  

 

18:41 - בריטניה: ירידה קלה במספר החיוביים, כ-27 אלף אובחנו בקורונה ביממה

 

הרשויות בבריטניה דיווחו כי 27,301 בני אדם נמצאו חיוביים לנגיף הקורונה ביממה החולפת, ועוד 376 חולים נפטרו. נתונים אלה נמוכים משני השיאים שנרשמו אתמול בממלכה, אז דווח על 33,470 נשאים מאומתים חדשים - המספר הגבוה מפרוץ המגפה - ועל פטירתם של 563 חולים, גם כן נתון שיא בגל השני שהתפרץ במדינה.

 

ארה"ב: יותר מ-130 ממאבטחי טראמפ הונחו להיכנס לבידוד

 

יותר מ-130 אנשי השירות החשאי המאבטחים את נשיא ארצות הברית היוצא דונלד טראמפ ואת הבית הלבן נדרשו להיכנס לבידוד לאחר שנדבקו בנגיף הקורונה, או שהו בקרבת חולים מאומתים. כך דווח בוושינגטון פוסט. מקורבים לשירות מאמינים כי הצוותים נחשפו לנגיף או לנשאים במהלך עצרות הבחירות הרבות שקיים טראמפ.

 

דונלד טראמפ דונלד טראמפ צילום: איי פי

 

18:10 - הקורונה בארה"ב: שיא נדבקים יומי, שיא מאושפזים ועלייה במספר המתים היומי

 

ארה"ב דיווחה על שיא נדבקים יומי נוסף בקורונה, בעוד התפרצות המגפה מחמירה ומציפה את בתי החולים.

 

ביום חמישי אובחנו 153,400 מאומתים חדשים בקורונה, לפי מידע של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס - השיא היומי השלישי ברציפות. הממוצע של שבעת הימים האחרונים עומד כעת על 131,400 איש - גבוה ב-32% מהשבוע הקודם, כך לפי ניתוח שערך CNBC לנתוני האוניברסיטה.

 

כמו כן, מעל 67 אלף חולים מאושפזים בבתי החולים ברחבי המדינה - שיא מאז פרוץ המגפה. לפי נתוני פרויקט איתור הקורונה שמנוהל על ידי עיתונאים ב'אטנלנטיק', נרשם טיפוס גם במספר המתים היומי.  

 

 

 

17:55 - שיא נדבקים יומי בשבדיה

שבדיה, שנוקטת באסטרטגיית התמודדות שונה מרוב העולם שמשכה תשומת לב רבה, דיווחה על 5,990 מקרי קורונה חדשים ביום שישי - העלייה הגבוהה ביותר מאז תחילת המגפה, כך לפי הגרדיאן. לפי נתוני משרד הבריאות במדינה, השיא הקודם בשבדיה עמד על 4,697 מקרים והוא נקבע מוקדם יותר החודש.

 

כמו כן, שבדיה דיווחה על 43 מתים נוספים, ובכך עלה מניין המתים במדינה ל-6,164. שיעור מקרי המוות למיליון תושבים בשבדיה גבוה פי כמה מהשיעור שמדווח בשכנותיה בסקנדינביה, אך עם זאת נמוך ממדינות אחרות באירופה, כמו ספרד.

 

14:40 - פאוצ'י: מוטציית הקורונה בחורפנים בדנמרק לא תפגע בפיתוח החיסון

 

ד"ר אנתוני פאוצ'י, האפידמיולוג הראשי בארה"ב, מעריך כי מוטציית הקורונה שהתגלתה בחוות החורפנים בדנמרק לא תפגע בתקוות לפיתוח חיסון יעיל.

 

 

חורפנים בדנמרק חורפנים בדנמרק צילום: גטי

 

בשבוע שעבר החליטה ממשלת דנמרק להמית את כל אוכלוסיית החורפנים במדינה, זאת לאחר שנודע כי בני אדם נדבקים מהחיות במוטציה של נגיף הקורונה. בארגון הבריאות העולמי (WHO) פתחו בבדיקה בנושא ומסרו כי עוד מוקדם לקבוע האם למוטציה יש השלכות על החיסון הפוטנציאלי וביקשו לא להיחפז בהסקת מסקנות. "בכל פעם שרואים משהו כזה, צריך לשים לב, אי אפשר פשוט להתעלם", אמר פאוצ'י ביחס להתפרצות החדשה הזו, "חייבים להסתכל על זה, חייבים לראות מה המשמעות של זה, מה הקשר של המוטציה לאספקטים השונים של מולקולות שאחראיות על חיבור הנוגדנים".

 

פאוצ'י, שמשמש גם כמנהל המכון הלאומי לאלרגיות ומחלות זיהומיות כבר 36 שנים הוסיף כי בשלב זה לא נראה שהמוטציה שהתגלתה בקרב החורפנים תשפיע על החיסונים או על התגובה החיסונית. "עלולה להיות לזה השפעה על נוגדנים חד תאיים מסוימים שמיוצרים נגד הנגיף, אך איננו יודעים זאת עדיין. ממבט ראשון לא נראה שזה משהו שיהווה בעיה גדולה לחיסונים".

 

ד"ר דיוויד היימן, שעמד בראש חטיבת המחלות הזיהומיות ב-WHO בתקופת מגיפת הסארס בין 2002-2003, ציין כי הגילוי על החורפנים אינו מפתיע במיוחד."זו מעולם לא הייתה רק התפרצות אחת, אלא סדרה שלמה של התפרצויות במדינות שונות, עם מוטציות שקורות בדרגות שונות", הסביר היימן, "לרוע המזל, אננו כולנו בונים את הספינה באותו הזמן איננו יודעים מה יעבוד ומה לא יעבוד".

 

14:20 - הקורונה באיראן: נשקלת הטלת סגר מוחלט על טהרן למשך שבועיים

 

הרשויות באיראן שוקלות להטיל סגר כללי של שבועיים על הבירה טהרן, כך דווח בטלוויזיה הממלכתית במדינה. דוברת משרד הבריאות האיראני אמרה כי ביממה האחרונה אובחנו באיראן יותר מ-11 אלף חולי קורונה חדשים ומתו עוד 461 בני אדם.

 

12:30 - בוטלו טורנירי החורף באוניברסיטאות ליגת הקיסוס

 

אוניברסיטאות המשתייכות לליגת הקיסוס בארה"ב לא יקיימו טורנירי ספורט חורף בעונת 2020-21 בעקבות הקורונה. ההחלטה שהתקבלה על ידי מועצת נשיאי ליגת הקיסוס חלה על כל טורנירי הספורט המתקיימים בחורף, כולל כדורסל גברים ונשים, הוקי קרח, שחייה וקפיצה למים. עוד קודם לכן בוטלו טורנירי הסתיו. עם זאת, מותר להתאמן, והספורטאים הסטודנטים לא יפסידו זכאות לעונה של ליגת הקיסוס או של NCAA בשל הביטולים. טורנירי האביב נדחו לפברואר 2021.

 

10:50 - מומחה: הקורונה מתפשטת במהירות במערב, צורך "ברור מאוד" בחיסון

 

למדינות במערב יש צורך "ברור מאוד" בחיסון לקורונה, שכן התחלואה במדינות הללו מתפשטת במהירות, כך לפי ז'רום קים (Jerome Kim), מזכ"ל המכון הבינלאומי לחיסונים.

 

לונדון לונדון צילום: אי פי איי

 

"במדינות שהצליחו להשתלט על הקורונה, בעיקר מדינות באסיה, הרצון, הצורך בחיסון מיידי הוא פחות בולט", אמר בריאיון לאתר CNBC, "אך במדינות במערב, באירופה, בצפון אמריקה ובמקומות אחרים, הצורך בחיסון ברור מאוד", הסביר. לדבריו, חיסון אפקטיבי לצד המשך שמירה על הריחוק החברתי כולל עטיית מסיכות והקפדה על היגיינה. מספר מדינות באירופה החמירו לאחרונה את ההגבלות על רקע העלייה המחודשת במספר הנדבקים.

 

09:10 - הקורונה בהודו: כ-45 אלף אובחנו ביממה האחרונה, 547 מתו

 

משרד הבריאות בהודו דיווח כי ביממה האחרונה אובחנו 44,789 חולי קורונה חדשים במדינה, 7,053 מהם בעיר דלהי. מפרוץ המגפה אובחנו בהודו יותר מ-8.7 מיליון חולי קורונה, והיא שנייה רק לארה"ב, שבה אובחנו יותר מ-10 מיליון. 547 בני אדם מתו מאתמול ומניין המתים מפרוץ המגפה עלה ל-128,668 בני אדם.

 

08:50 - קליפורניה: המדינה השנייה בארה"ב עם מעל מיליון נדבקים

 

קליפורניה הפכה למדינה השנייה בארה"ב שבה מעל מיליון נדבקים בקורונה, כך לפי הנתונים שאוספים באוניברסיטת ג'ונס הופקינס. המדינה הגיעה לציון הדרך העגום הזה שבוע לאחר טקסס. בלוס אנג'לס יש כעת 328,058 נדבקים – המספר הגבוה ביותר בקליפורניה, ואחריה מחוז ריברסייד עם 73,541 נדבקים.

 

המושל ניוסום המושל ניוסום צילום: רויטרס

 

מושל קליפורניה גאווין ניוסום היה הראשון שהכריז על סגר כלל מדינתי כבר ב-19 במרץ, מהלך שסייע להאט את התפשטות המגפה. אולם, התחלואה חזרה לעלות וביום שלישי הוטלו הגבלות חדשות על מחוזות נוספים, כך למשל סקרמנטו וסן דייגו הוסרו מתוכנית הפתיחה מחדש. במקביל, ראש עיריית סן פרנסיסקו לונדון בריד אמר כי העיר תתאים את אסטרטגיית הפתיחה מחדש בשל "עלייה משמעותית ומהירה בנדבקים בשילוב על עלייה במספר הנדבקים והמאושפזים בקליפורניה ובכל ארה"ב".

 

בתוך כך משרד הבריאות בגרמניה דיווח כי ביממה האחרונה אובחנו 23,542 חולי קורונה נוספים ומתו 218 מהחולים הפעילים במדינה. עד כה אובחנו בגרמניה 751,095 נשאי קורונה, מתוכם מתו 12,200 בני אדם. אתמול אמר שר הבריאות הגרמני כי הוא לא צופה שבמהלך החורף יתאפשרו התקהלויות של יותר מ-15-10 אנשים. 

x