$
כלכלה ומדיניות

מלחמה בקורונה, בשינויי האקלים ובגזענות: סדר העדיפויות החדש של נשיא ארה"ב

הצוות המקיף את ג'ו ביידן פרסם את תוכניתו לתקופת המעבר, לקראת כניסתו בעוד חודשיים לבית הלבן. בין היתר יורחבו בדיקות הקורונה האמריקאים יתבקשו לעטות מסיכות. לפי הדיווחים, ביידן גם מתכוון לבטל כמה מההחלטות השנויות במחלוקת של טראמפ

שירות כלכליסט 12:0109.11.20
ג'ו ביידן, הנשיא הנבחר של ארה"ב, מתכוון להציב את המלחמה במגפת הקורונה בראש סדר העדיפויות שלו, לקראת כניסתו בעוד חודשיים לבית הלבן במקומו של דונלד טראמפ.

 

עם זאת, טראמפ עוד לא הודה בהפסדו ובמדינות המפתח ספירת הקולות נמשכת על אף ההכרזה של רשתות הטלוויזיה הגדולות על ניצחונו של ביידן הדמוקרט.

 

 

 

 

ג'ו ביידן ג'ו ביידן צילום: רויטרס

 

הצוות המקיף את ביידן פרסם את תוכניתו לתקופת המעבר, ולפיה יורחבו בדיקות הקורונה והאמריקאים יתבקשו לעטות מסיכות. כחלק מהגברת המאמצים לבלימת הקורונה, ביידן צפוי אף בהמשך היום לחשוף צוות מיוחד של 12 אנשים למלחמה בקורונה. בשלב זה ידוע כי בראש כוח המשימה יעמדו המנתח הכללי לשעבר וויבק מרתי ומנהל מנהל המזון והתרופות לשעבר דיוויד קסלר. בניגוד למדיניותו של טראמפ, שנהג לזלזל בחומרת הקורונה, ביידן כבר הבטיח כי יפעל כדי להבטיח שלכל האמריקאים תהיה גישה לבדיקות קורונה בחינם, וכי יפרסם "הנחיות ברורות, קבועות ומבוססות על ראיות". ביידן מעוניין גם לחייב עטיית מסיכות, מהלך שלהערכתו יעזור להציל אלפי חיים.

 

לפי הדיווחים, ביידן מתכוון גם לחתום על שורה של צווים נשיאותיים – צווים שאינם דורשים את אישור הקונגרס – שמטרתם לבטל כמה מההחלטות השנויות במחלוקת של טראמפ. בתקשורת האמריקאית מדווחים כי ביידן יחתום בתקופה הקרובה על צווים שיחזירו את ארה"ב להסכם האקלים של פריז, זאת על אף שרשמית פרשה ארה"ב מההסכם רק ביום רביעי שעבר, יחזירו את ארה"ב לארגון הבריאות העולמי (WHO), יסיימו את איסור הכניסה לאזרחים משבע מדינות מוסלמיות, ויעניק מעמד למהגרים לא חוקיים שנכנסו לארה"ב כילדים – מדיניות שנכנסה לתוקף בימי ממשל אובמה.

 

ביידן ביחד עם סגניתו קמלה האריס אף השיק אתר אינטרנט המיועד לתקופת המעבר, שבו מצויין כי בכוונתם להתמקד בכלכלה, להילחם בגזענות ובשינויי האקלים.

במקביל, ביידן חשף תכניות להתניע מחדש את הכלכלה האמריקאית מוכת הקורונה, על ידי חיזוק סקטור הייצור, השקעה בתשתיות והפיכת הטיפול בילדים לזול יותר. לפי הדיווחים ביידן מתכוון להשתמש בחקיקה מתקופות מלחמה כדי לחייב חברות אמריקאיות לייצר ציוד הגנה אישי, ציוד רפואי, מכשירי נשימה וכל דבר אחר הנחוץ למלחמה במגפה. לאחר השבעתו ביידן אף מתכוון להעלות את דמי האבטלה, להעניק מענקים לאמריקאים במצוקה, לוותר על הלוואות סטודנטים ולספק יותר סיוע לעסקים קטנים. אולם, על אף הכוונות הטובות ביידן קרוב לוודאי שיתקשה לאשר בסנאט שבשליטת הרפובליקנים חבילת תמריצים רחבת היקף. תכניות נוספות בחזית הכלכלית המתוכננות להמשך הכהונה כוללות העלאת מס החברות ל-28% מ-21%, הטלת מס על הכנסות של חברות אמריקאיות במדינות אחרות, העלאת מסים על עשירים.

 

ביידן אף הציב יעד שאפתני לצמצם את פער העושר בין קבוצות אתניות שונות. כחלק מהמאמצים הללו ביידן מתכוון לקדם צעדים כמו הגדלת הגישה לדיור בר השגה לשחורים וקהילות מיעוטים, לעודד יחס הוגן ושכר הוגן לעובדים ולהפעיל לחץ על הבנק הפדראלי לפעול בתחום המדיניות המוניטארית כדי לצמצם את פערי ההון.

משימות נוספות שממתינות על שולחנו של ביידן בחדר הסגלגל כוללות הגברת הפיקוח על חברות הטכנולוגיה הגדולות וקביעת הסכמי סחר חופשיים, כולל הרגעת המתיחות עם סין.

 

ההכרזה הרשמית על המנצח בבחירות תתקבל רק לאחר ה-14 בדצמבר, אז מתכנסים נציגי חבר האלקטורים. בהנחה שלא יהיו הפתעות ושיבושים מצידו של טראמפ ביידן יושבע לנשיאות ב-20 בינואר.

x