$
בחירות בארה"ב 2020
באנר בחירות בארה"ב דסקטופ

בחירות 2020

ביידן הוכרז מנצח במישיגן ובוויסקונסין: "כשתסתיים הספירה - אני מאמין שיתברר כי ניצחנו"

רשת CNN הכריזה על המועמד הדמוקרטי כמנצח בשתי המדינות שבהן ניצח טראמפ ב-2016; הנשיא שוב ניסה לרמוז להונאת בחירות: "אתמול בלילה הובלתי במדינות מפתח, היום הן נעלמו"; קמפיין טראמפ: לעצור את הספירה במישיגן ובפנסילבניה

כלכליסט ו-ynet 23:4404.11.20

דיווח שוטף: כל העדכונים מהבחירות הדרמטיות בארה"ב.

 

23:40 - "להשעות את טראמפ מטוויטר עד להכרעה"

 

חברי קונגרס מהמפלגה הדמוקרטית קוראים הערב (יום ד') לטוויטר להשעות את החשבון של דונלד טראמפ עד להכרעה סופית בבחירות לנשיאות. זאת, בשל שורה של ציוצים שבהם טען בין היתר כי ניצח בבחירות, כי מנסים "לגנוב" ממנו את הניצחון ושקולות של מצביעיו "נעלמו" באופן מסתורי. במהלך היום תייגה טוויטר כמה ציוצים של הנשיא ככאלה המכילים מידע לא מבוסס או מוטעה. גם ציוץ של אריק טראמפ, בנו של הנשיא, שהכריז ללא ביסוס על ניצחון בפנסילבניה - תויג.

 

 "חשבון הטוויטר של הנשיא מפרסם כרגע שקרים ומידע שגוי בקצב עוצר נשימה", צייץ חבר בית הנבחרים הדמוקרטי דיוויד סיסילין. "מדובר באיום לדמוקרטיה שלנו וצריך להשעות אותו עד שכל הקולות ייספרו". אל סיסילין הצטרף עמיתו מבית הנבחרים, ג'רי קונולי: "השעו את החשבון שלו, טוויטר. זה מידע מטעה לחלוטין. קולות כשרים נספרים. אנחנו באמריקה, לא ברוסיה".

 

 

 

 

 

 

 

23:15 - ביידן: "כשתסתיים הספירה - אני מאמין שיתברר שניצחנו"

 

המועמד הדמוקרטי ביידן נושא בשעה זו נאום לאומה האמריקנית מעיר מגוריו, ווילמינגטון שבדלאוור. לדבריו, "כשתסתיים הספירה - אני מאמין שיתברר שניצחנו". הוא ציין כי "כל קול חייב להיספר, אף אחד לא יגזול את הדמוקרטיה שלנו".

 

במקביל, רשת CNN הכריזה כי ביידן ניצח במישיגן. הניצחון הזה מעלה אותו ליתרון 214-264 במניין האלקטורים, ופירוש הדבר שחסרים לו רק עוד 6 אלקטורים כדי להגיע ל-270 - המספר הדרוש לניצחון. יצוין עם זאת כי בעוד רשת "פוקס ניוז" וסוכנות הידיעות AP כבר העניקו לביידן ניצחון באריזונה (11 אלקטורים), CNN ורשתות אחרות טרם הכריזו על כך, ולפי החישוב שלהן הוא עדיין צריך להבטיח ניצחון גם בה, ועומד כרגע על 253 אלקטורים.

  

23:00 - הבורסות בוול סטריט ננעלו בעליות חדות

 

הבורסות בניו יורק ננעלו בעליות חדות, למרות חוסר הוודאות בנוגע לתוצאות הבחירות לנשיאות ארה"ב. מדד נאסד"ק זינק ב-3.9%, דאו ג'ונס קפץ ב-1.4% ו-S&P 500 רשם עלייה של 2.2%. במהלך יום המסחר רשמו המדדים עליות מעט חזקות יותר, אך צמצמו אותן לקראת הנעילה.

 

22:35 - טראמפ: לעצור את ספירת הקולות גם בפנסילבניה

 

קמפיין טראמפ עתר לבית המשפט בבקשה לעצור את ספירת הקולות בפנסילבניה "בשל היעדר שקיפות". בקמפיין אף הכריזו, ללא ביסוס, כי ניצחו במדינה.

 

מוקדם יותר עתרו אנשי הנשיא לבית המשפט  בדרישה לעצור את הספירה במישיגן, שם מוליך המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן בפער של 0.7% אחרי ספירת 94% מהקולות.

 

ספירת קולות בדטרויט, מישיגן ספירת קולות בדטרויט, מישיגן צילום: איי פי

 

21:10 - רשת CNN הכריזה על ביידן כמנצח בוויסקונסין. 

 

ביידן, לפי תחזית הרשת, מצליח להפוך את המדינה שבה ניצח טראמפ את קלינטון לפני ארבע שנים. בכך הוא עלה ליתרון 214-248 בספירת האלקטורים.

 

ואם כבר עוסקים בוויסקונסין - כ-300 הקולות בעיירה ווילוו לא נספרו עדיין, מאחר שהפקידה המקומית חולה - ואף אחד לא מצליח להשיג אותה. ב-2016, אגב, קיבלו הילרי קלינטון וטראמפ כ-100 קולות כל אחד בעיירה.

 

 20:00 - טראמפ יבקש ספירה חוזרת מיידית בוויסקונסין

 

צוות הקמפיין של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ יבקש ספירה חוזרת מידית של הקולות בוויסקונסין, למרות שהתוצאות בה טרם הוכרזו רשמית. מנהל הקמפיין של טראמפ, ביל סטייפן, אמר כי "היו דיווחים על תוצאות חריגות בכמה מחוזות" במדינה.

 

המועמד הדמוקרטי נמצא על סף ניצחון במדינה, עם יתרון של כ-21 אלף קולות, לאחר ספירת 99% מהקולות.

 

 

ספירת קולות במילווקי, ויסקונסין ספירת קולות במילווקי, ויסקונסין צילום: רויטרס

 

17:40 - שוב: טוויטר תייגה את הציוץ של טראמפ

 

כפי שקרה מוקדם יותר היום - טוויטר תייגה את הציוץ שפרסם הנשיא טראמפ (ראו עדכון קודם), ככזה שכולל "תוכן שנוי במחלוקת העשוי להיות מוטעה".

 

17:10 - טראמפ: "אתמול הובלתי במדינות המפתח, היום הן נעלמו באורח פלא"

 

בעוד ביידן נוטל את ההובלה בוויסקונסין ובמישיגן, טראמפ שוב מנסה להטיל ספק במהימנות הבחירות. הנשיא צייץ: "אתמול בלילה הובלתי, לעתים באופן ברור, במדינות מפתח רבות, כמעט בכל המדינות הדמוקרטיות. ואז, אחת אחרי השנייה, הן התחילו להיעלם באורח פלא כאשר מעטפות הצבעה זבל החלו להיספר. מאוד מוזר, הסוקרים טעו לגמריי".

 

טראמפ כמובן "שכח" להסביר שהסיבה לשינוי במאזן הכוחות הוא שבחלק מהמדינות, פתקי ההצבעה שנשלחו בדואר - בעיקר של מצביעים דמוקרטים - נספרים אחרונים. לכן, הנשיא החזיק אמש ביתרון בשורה של מדינות הנחשבות נוטות לביידן, אך איבד את היתרון לאחר שפתקי ההצבעה בדואר נכנסו למשחק, בעיקר מאז שעות הצהריים (שעון ישראל).

 

 

 

 

16:00 - חודשה ספירת הקולות בחלק מהמדינות

 

חודשה ספירת הקולות בחלק מהמדינות בארה"ב. ; ביידן עלה ליתרון קל במישגן, 49.3% מול 49.1% לטראמפ. כרגע אין הכרעה. לפי שעה המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן צועד ביתרון 213-238 במניין האלקטורים. הסיכויים שלו לנצח אמנם מעט טובים יותר, אבל האלקטורים שלו לא הגיעו כמעט משום מדינת מפתח שבה קיווה לנצח. רשתות הטלוויזיה בארה"ב קבעו הלילה שטראמפ גבר עליו בפלורידה, טקסס, אוהיו ואייווה, וכך שיפר משמעותית את סיכוייו לכהונה שנייה בבית הלבן. גוברים הסיכויים שמי שתכריע את הבחירות תהיה מדינת פנסילבניה, שבה הספירה יכולה להימשך יום או יומיים, ובמקרה של קרב צמוד שיגרור מאבק משפטי, אף יותר מכך.

 

14:45 - אתרי ההימורים גועשים: עכשיו לביידן יש יותר סיכויים לנצח

 

כפי הנראה ייקח פרק זמן של מספר ימים עד שנדע מי הנשיא הבא של ארה"ב. אך באתרי ההימורים דרמה גדולה סביב הבחירות, שמתרחשת דווקא אחרי סיום ההצבעה. הבוקר אתרי ההימורים נתנו לטראמפ סיכוי של 2 ל 3 להיות הנשיא הבא, ולביידן סיכוי של 1 ל-3 בלבד. בשעה זו (14:30), יחסי ההימורים התהפכו, וכעת לפיהם לביידן יש סיכוי של 2 ל-3 להיות הנשיא הבא ולטראמפ של 1 ל-3.

 

יחסי הימורים מהווים אינדיקציה חלשה בלבד למה שצפוי לקרות, ולעיתים קרובות הם מוטים בגלל העדפות המהמרים, אך עדיים הם נותנים כלי להבין ששום דבר לא סגור במרוץ לנשיאות ארה"ב, שעות ארוכות לאחר שהקלפיות כבר נסגרו.

 

(אורי טל טנא)

 

 

13:20 - רויטרס: ספירת הקולות בנבאדה תתחדש ביום חמישי

 

ספירת הקולות בנבאדה, שלה יש 6 אלקטורים, תתחדש ביום חמישי בשעה 9:00 (זמן מקומי). כך לפי סוכנות הידיעות רויטרס. מוקדם יותר דיווחה הסוכנות כי לאחר ספירת 85% מהקולות נרשם תיקו בין המועמדים, עם 49% תמיכה לג'ו ביידן ולדונלד טראמפ.

 

12:45 - קניה ווסט מתכונן ל-2024

למרות שהמירוץ לנשיאות ארצות הברית טרם הוכרע, כנראה שכבר ניתן לקבוע כי לפחות בקדנציה הקרובה, קניה ווסט לא יאייש את החדר הסגלגל. על פי הדיווחים, הראפר הפרובוקטיבי - אשר הודיע ביולי האחרון כי ירוץ לנשיאות - זכה בכ-60 אלף קולות ב-12 ממדינות ארה"ב. את אחוז ההצבעה הגבוה ביותר עבורו רשם ווסט בטנסי, שם קיבל קצת יותר מ-10,000 קולות. הבאה בתור היא מינסוטה, שם זכה ווסט ב-7,654 קולות. אבל באף שלב, ובאף מדינה של המעצמה בת יותר מ-331 מיליון התושבים, לא עבר ווסט את רף 0.04 האחוזים.

 

(ynet)

 

12:15 - דיווח: ביידן מוביל בוויסקונסין בהפרש זעום עם 49.3% מהקולות

 

לפי רשת CNN, המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן מוביל במעט על דונלד טראמפ בוויסקונסין, מדינת מפתח שלה 10 אלקטורים. לפי הרשת, כעת לביידן יש 49.3% לעומת 49% לטראמפ. מוקדם יותר טראמפ הכריז כי ניצח במדינה, אף שרשתות השידור בארה"ב קבעו כי מוקדם מדי להכריז על ניצחון אחד המועמדים משום שספירת הקולות טרם נגמרה וההפרש בין המתמודדים זעום.

 

טראמפ. עדיין לא ניצח טראמפ. עדיין לא ניצח צילום: איי פי

11:45 - הדמוקרטים: "דברי טראמפ חסרי תקדים, זו לא דיקטטורה"

 

בקמפיין הדמוקרטי מאיימים להעמיד סוללת עורכי דין נגד הנשיא וכינו את הצהרתו "שערורייתית ולא נכונה". בשעה שבארה"ב סופרים מיליוני קולות אמרו הדמוקרטים שדברי טראמפ "חסרי תקדים, מכיוון שמעולם לא היה נשיא אמריקני שרצה לשלול מהאמריקנים את הזכות להשמיע את קולם בבחירות ארציות". מחוקקים דמוקרטים מחו ואמרו: "תספרו את הקולות, זו לא דיקטטורה".

 

בשלב זה נראה שהדרמה בבחירות בארה"ב מתנקזת למדינות מפתח שבהן צפויה ספירת הקולות להתארך – לאור העובדה שמספר חסר תקדים של אמריקנים הצביע בדואר. הספירה הממושכת עשויה להשאיר אותנו שעות ארוכות, ואולי גם ימים, במתח לגבי זהות הנשיא הבא.

 

בינתיים, בכירים במפלגה הרפובליקנית הסתייגו מדבריו של טראמפ. ריק סנטורום, סנטור לשעבר מטעם מדינת פנסילבניה, אמר כי היה "מאוד מצער" לשמוע את אמירותיו של טראמפ. "להשתמש במילה 'הונאה', לדעתי זו טעות", אמר בריאיון לרשת CNN. בן שפירו, המזוהה עם הימין השמרני בארה"ב, כינה בציוץ בטוויטר את דבריו של טראמפ "חסרי אחריות לחלוטין". רשתות הטלוויזיה בארה"ב התנערו מהכרזת הניצחון.  

ג'ו ביידן ג'ו ביידן צילום: איי פי

 

11:00 - מושל ניו ג'רזי לשעבר: "דברי טראמפ - טעות אסטרטגית"

 

מושל ניו ג'רזי לשעבר, הרפובליקני כריס כריסטי כינה את ההצהרה של דונלד טראמפ "טעות אסטרטגית". בשידור של הרשת האמריקנית ABC כריסטי אמר כי "זו החלטה פוליטית גרועה".

 

10:50 - מושל פנסילבניה: "יותר ממיליון הצבעות דואר טרם נספרו, זו מתקפה על הדמוקרטיה"

 

מושל פנסילבניה מטעם המפלגה הדמוקרטית, טום וולף, התייחס להצהרת דונלד טראפ כי הוא ניצח בהצבעה במדינה ואמר כי "יש יותר ממיליון הצבעות בדואר שעוד לא נספרו". לדברי וולף, האמירה של טראמפ היא "מתקפה על ההצבעה, על הקולות ועל הדמוקרטיה בפנסילבניה". מוקדם יותר בהצהרתו, טראמפ אמר כי ניצח במדינות שבהן טרם נספרו כל הקולות כמו מישיגן ופנסילבניה.

 

09:20 - טראמפ: "ניצחנו את הבחירות, מה שהם עושים זו הונאה בקנה מידה היסטורי"

 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר הבוקר (ד') בנאום בבית הלבן, כשספירת הקולות בבחירות לנשיאות עדיין בעיצומה וצמודה, כי "נערכנו לחגיגה גדולה. זכינו בהכל, ואז פתאום הכל בוטל". הוא הבהיר שהוא מתכוון לעתור לבית המשפט העליון - והאשים: "יש קבוצה עצובה מאוד של אנשים שמנסה לשלול זכות בחירה ממיליוני בוחרי טראמפ. לא ניתן לזה לקרות". 

 

בינתיים נראה שהדרמה בבחירות בארה"ב אכן מתנקזת למדינות מפתח שבהן צפויה ספירת הקולות להתארך – ולכן להשאיר אותנו שעות ארוכות, ואולי גם ימים, במתח לגבי זהות הנשיא הבא.

טראמפ בבית הלבן, היום טראמפ בבית הלבן, היום צילום: איי פי

 

לדברי טראמפ, "פתאום אמרתי 'מה קרה לבחירות, הכל ירד', ויש כל מיני הכרזות. הם ראו שהם לא ינצחו, אז החליטו לקחת אותנו לבית משפט. ונכון שחזיתי את זה? כי זה או שהם ינצחו, ואם לא - הם ייקחו אותנו לבית המשפט".

 

הנשיא הוסיף: "זו הונאה לעם האמריקני, זה מביש. אנחנו ניצחנו את הבחירות האלה. המטרה שלנו היא להבטיח את זה למען האומה האמריקנית, ואנחנו רוצים שהחוק יבטיח את זה - לכן נפנה לבית המשפט העליון ונגיד להם שיעצרו את ההצבעות. שלא יגלו פתאום עוד הצבעות ב-4:00 לפנות בוקר. זה רגע עצוב מאוד".

 

לאור העובדה שההצבעה ברחבי ארה"ב כבר הסתיימה, סביר להניח שטראמפ התכוון לכך שברצונו לעתור לעליון כדי לעצור את ספירת הקולות המתארכת.

 

לדברי טראמפ, "התוצאות הלילה היו מדהימות. היינו בהכנות לחגוג משהו שהיה כל כך יפה וטוב, הצלחה גדולה, שיא של תמיכה. זכינו בפלורידה, זכינו שם בגדול. זכינו גם אוהיו, זכינו בטקסס. ברור שזכינו גם בג'ורג'יה. היה נחמד אם אריזונה הייתה שלנו, המספרים ירדו רק בכמה קולות". הוא אמר גם שהוא סבור שינצח גם בפנסילבניה ובמישיגן.

 

בסוף דבריו טען: "ככל הידוע לי, ניצחנו כבר".

 

סגן הנשיא מייק פנס נשא דברים אחרי טראמפ: "אני רוצה להצטרף ולהודות ליותר מ-60 מיליון אנשים שבחרו בטראמפ לעוד ארבע שנים בבית הלבן. הקולות ממשיכים להיספר ואנחנו נישאר בעמדתנו. הזכות לבחור חשובה לנו מאז קום המדינה ואנחנו נגן על הזכות הזאת".

 

08:45 - מירוץ צמוד גם בקרב על השליטה בסנאט

 

הדמוקרטים צריכים להעביר ארבעה מושבים לצד שלהם מנת להבטיח שליטה בסנאט, לאחר שש שנות שליטה רפובליקאית. במידה וביידן ייבחר לנשיא, הם יזדקקו ל-3 מושבים בלבד, משום שלסגן הנשיא שמורה הזכות 'לשבור שיוויון' במקרה הצורך.

 

בשלב זה מושב אחד בלבד עבר מהצד הרפובליקאי לזה של הדמוקרטים, ואחד עשה את הדרך ההפוכה. כך, 47 מושבים נמצאים כעת בידי הרפובלקאים ו-46 בידי הדמוקרטים, כאשר המירוץ ל-7 מושבים נוספים טרם הוכרע.

 

08:30 - פוקס ניוז: ביידן קיבל אלקטור אחד מנברסקה

 

לפי רשת "פוקס ניוז" המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן קיבל אלקטור אחד ממדינת נברסקה בעוד שארבעת האלקטורים האחרים ניתנו לדונלד טראמפ. במדינה זו האלקטורים לא מתחלקים לפי "המנצח לוקח הכול" אלא שהחלוקה מתבצעת באופן יחסי.

 

8:15 - טראמפ צייץ: "מנסים לגנוב את הבחירות" וסומן

 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ צייץ כי "הם מנסים לגנוב את הבחירות". טראמפ הוסיף כי מדובר ב"ניצחון גדול" וכי הוא יצא בהצהרה מאוחר יותר היום. הוא חזר שוב על אמירותיו כי אין לספור קולות שיגיעו אחרי סגירת הקלפיות. ציוצו סומן כמידע מטעה. טראמפ כתב את הדברים דקות ספורות אחרי שהמועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן הצהיר כי הוא בדרך לניצחון. 

 

8:00 -  ביידן: אנחנו ננצח

המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן הצהיר כי הוא בדרך לניצחון. לדבריו, הוא מרגיש בטוח לגבי הניצחון בוויסקונסין, מישיגן ופנסילבניה. לדברי ביידן צריך להיות סבלניים עד לסיום ספירת הקולות.

 

גיו ביידן גיו ביידן צילום: איי פי

 

7:30 - יתרון לביידן, לא סופי

 

לפי שעה המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן צועד ביתרון 213-237 במניין האלקטורים, אבל רשתות טלוויזיה בארה"ב כבר קבעו שטראמפ גבר עליו בפלורידה, טקסס, אוהיו ואייווה, ובכך שיפר דרמטית את סיכוייו לכהונה שנייה. כעת גוברים הסיכויים שמי שתכריע את הבחירות תהיה מדינת פנסילבניה, שבה הספירה יכולה להימשך יום או יומיים, ובמקרה של קרב צמוד שיגרור מאבק משפטי, אף יותר מכך.

 

את החשש מקרב משפטי כזה הגבירו הבוקר שני המועמדים, כשכל אחד מהם הצהיר כי הוא-הוא בדרך לבית הלבן. ג'ו ביידן הופיע בדלאוור ואמר: "אנחנו במסלול לניצחון, תהיו סבלניים". דקה אחריו צייץ הנשיא טראמפ בטוויטר: "אנחנו מובילים בגדול, הם מנסים לגנוב את הבחירות". בציוץ אחר כתב: "אמסור הצהרה. ניצחון גדול!".

מצביעים בפורטלנד, מיין מצביעים בפורטלנד, מיין צילום: איי אף פי
 

הסיבה לעיכובים הצפויים בפנסילבניה היא ההצבעה בדואר: בארה"ב ניתנת למצביעים אפשרות לתת את קולם דרך הדואר, ולא בקלפיות, ובצל מגפת הקורונה והרצון להימנע מהצטופפות בקלפיות השנה הורחבה האפשרות הזו מאוד. עשרות מיליונים שלחו בשבועות האחרונים את קולם בדואר, אבל בעוד שבמדינות מסוימות בארה"ב הכנת המעטפות שלהם לספירה החלה כבר לפני ימים ארוכים, בפנסילבניה מאפשר החוק להכין אותן לספירה רק ביום הבחירות הרשמי, ולכן ההליך החל רק הלילה. כעת יידרש לפקידים שם זמן מה לספור את הקולות האלה, ואם במדינה שלהם תהיה תלויה הכרעת הבחירות, אמריקה כולה תחכה.

 

כמה מהניצחונות שהשיג הלילה טראמפ במדינות המפתח מרשימים למדי. בטקסס (38 אלקטורים), מדינה שבה חזו הפעם קרב צמוד ביותר, מוביל טראמפ בפער של 5.7% אחרי ספירת 88% מהקולות, וכאמור "פוקס ניוז" כבר הכריזה על ניצחונו שם. באוהיו, שגם בה ניצחונו הוכרז כבר, הוא צועד לקראת סיום הספירה ביתרון של יותר מ-8%. בצפון קרוליינה (15) מוביל טראמפ ב-1.4% אחרי ספירת 95% מהקולות, וב"ניו יורק טיימס" מעריכים שבסבירות של 95% הוא ינצח גם במדינה זו. 

הצבעה בקולומביה הצבעה בקולומביה צילום: איי אף פי

 

 

אף שמצבו של טראמפ נראה כהולך ומשתפר ככל שנמשך הלילה, ביידן יכול כאמור לשאוב עידוד מהמתרחש באריזונה: אחרי ספירת 75% מהקולות שם הוא מוביל ב-8.6%, ו"פוקס ניוז" כבר הכריזה על ניצחונו שם. בהנחה שאריזונה אכן בכיסו של ביידן, מעמדו משתפר, משום שבמקרה כזה כל עוד ינצח במישיגן, וויסקונסין ומינסוטה, שבהן חזו לו הסקרים ניצחון בפער נאה למדי, יספיק לו ניצחון בנבאדה (6 אלקטורים) כדי להגיע ל-270 האלקטורים הדרושים לניצחון. הבוקר, מעט אחרי 7:00, הכריזה "פוקס ניוז" שבמינסוטה הוא כבר ניצח.

 

בשורה מפתיעה ייתכן שמסתמן לביידן מג'ורג'יה, מדינה שנחשבת באופן מסורתי למעוז רפובליקני אבל הפעם חזו בה הסקרים קרב צמוד. לאורך הלילה הסתמן שטראמפ צועד בה בהובלה יפה ושהוא מתקרב לניצחון, אבל "ניו יורק טיימס", המבצע הערכה של הנתונים הזורמים מהקלפיות שם, כבר נותן הבוקר לביידן סיכוי גבוה יחסית, של 62%, לנצח שם. אם ביידן יגרוף את 16 האלקטורים של ג'ורג'יה, יהיה זה צעד גדול מאוד מבחינתו לעבר ניצחון. 

 

טראמפ וביידן טראמפ וביידן צילום: איי פי, שאטרסטוק

 

לפי הרשתות בארה"ב, אפשר כבר לקבוע שטראמפ ניצח באינדיאנה (11 אלקטורים), טנסי (11), מיזורי (10), דרום קרוליינה (9), אלבמה (9), קנטקי (8), לואיזיאנה (8), אוקלהומה (7), מיסיסיפי (6), קנזס (6), ארקנסו (6), יוטה (6), מערב וירג'יניה (5), נברסקה (4), איידהו (4), וויומינג (3), צפון דקוטה (3), מונטנה (3) ודרום דקוטה (3). ביידן ניצח כצפוי בקליפורניה (55), ניו יורק (29), אילינוי (20), ניו ג'רזי (14), וירג'יניה (13), וושינגטון (12), ורמונט (3), מסצ'וסטס (11), מרילנד (10), קולורדו (9), אורגון (7), קונטיקט (7), ניו מקסיקו (5), רוד איילנד (4), הוואי (4), ניו המפשייר (4), מיין (3), דלאוור (3) ומחוז קולומביה (3). מלבד המדינות האלה נסגרו קלפיות בשורה של מדינות נוספות, שמהן טרם התקבלה הכרעה.

 

בארה"ב, נזכיר, מי שנבחר לנשיא הוא המועמד שזוכה ביותר אלקטורים, ולא בהכרח זה שזוכה ברוב קולות הבוחרים: מבחינה פורמלית את הנשיא לא בוחר העם, אלא "חבר האלקטורים", גוף מיוחד שמתכנס כדי להצביע על זהות הנשיא אחרי הבחירות. לכל אחת מ-50 מדינות ארה"ב (וכן לוושינגטון הבירה) מוקצה מספר מסוים של אלקטורים, כלומר נציגים בגוף הזה, לפי גודל אוכלוסייתה (למשל לקליפורניה מרובת התושבים 55, ולאלסקה הדלילה רק 3). המועמד שזוכה ברוב הקולות באותה מדינה – גורף את כל האלקטורים שלה. מכיוון שבסך הכול יש 538 אלקטורים, מי שמשיג 270 (כלומר יותר ממחצית) – מנצח.

x