שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
קורונה

דיווח שוטף

מרקל על העלייה בתחלואה: "קרובים לאבד כל מה שהשגנו בחודשים האחרונים"

מושל ניו יורק מזהיר מהתפשטות הקורונה בקהילות של חרדים; איטליה: פעילות הסנאט הוקפאה בגלל שני חולי קורונה; בריטניה: יום שני רצוף עם יותר מ-7,000 חולים; רוסיה: הסתיים השלב השני בניסוי לחיסון נוסף לקורונה; הממשלה בסלובקיה הכריזה על מצב חירום

כלכליסט ו-ynet 20:2930.09.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

20:15 - בריטניה: יום שני רצוף עם יותר מ-7,000 חולים

 

נתוני הקורונה בבריטניה ממשיכים להיות לא סימפטיים: לקראת מסיבת העיתונאים של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון בהמשך הערב, מעדכנות רשויות הבריאות על 7,108 חולי קורונה חדשים שאובחנו ביממה האחרונה. זוהי יממה שנייה ברציפות שבה חוצה מספר החולים את ה-7,000 – ביום שלישי עמד הנתון על 7,143 חולים, המספר הגבוה יומי הגבוה ביותר מפרוץ המגיפה. ההגדלה המאסיבית של מספר הנבדקים חושפת את מספר החולים הגבוה – בבריטניה נערכות כרגע כ-200 אלף בדיקות יומיות, בהשוואה ל-100 אלף בתחילת המגיפה.

 

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון צילום: רויטרס

 

20:00 - איטליה: פעילות הסנאט הוקפאה בגלל שני חולי קורונה

 

הסנאט האיטלקי עצר את כל הפעילות הפרלמנטרית לאחר ששני חברים במפלגת השלטון 5 הכוכבים נדבקו בקורונה, מרקו קרואטי (Marco Croatti) ופרנצ'סקו מולאמה (Francesco Mollame). הסנאט מונה 319 חברים, מהם 95 חברים במפלגת 5 הכוכבים. קרואטי בן ה-48 דיווח שהוא השתתף באסיפת המפלגה ביום חמישי האחרון, תוך הקפדה על ריחוק ומסיכת פנים. מולאמה בן ה-58 עדכן כי לא השתתף באסיפה משום שכבר היה לו חום, ושנכון להיום הוא סובל מקשיי נשימה וקשיי דיבור.

 

19:30 - היום: המסעדות בניו יורק פותחות את החללים הפנימיים שלהן תחת מגבלות 

 

רגע לפני ההתקררות הסתווית: יומיים דרמטיים לתעשיית המסעדות האמריקאית, שנכנסת בחלק מהמדינות לשלב הפתיחה המחודשת של החללים הפנימיים. בניו יורק ניתן לפתוח החל מהיום את האזורים הפנימיים במסעדות עם מגבלת 25% ממקומות הישיבה. בסן פרנסיסקו הפתיחה המחודשת היא תחת קריטריונים דומים (ראו עדכון קודם). בשיקגו הפתיחה תהיה מחר ומגבלת המקסימום תנוע בין 25% ל-40% - ובכל מקרה לכל היותר 50 לקוחות בחדר אחד. סמנת'ה דיסטפאנו, הבעלים של בר המסעדה Mama Fox בברוקלין, אמרה ל- Associated Pressכי חלק מהותי מהמסעדות בניו יורק יימנע מלפתוח את שטח הפנים עד שתותר כניסה של 50% מהלקוחות – לטענתה סף המינימום המאפשר כיסוי של ההוצאות.

 

15:25 - הממשלה בסלובקיה הכריזה על מצב חירום

 

הממשלה בסלובקיה הכריזה על מצב חירום על מנת שתוכל לבלום את התפשטות הקורונה. ראש הממשלה, איגור מטוביץ הכריז בפוסט בפייסבוק כי תקנות מצב החירום ייכנסו לתוקף החל מיום חמישי. מצב החירום יימשך 45 יום והוא מעניק לממשלה סמכות נרחבת יותר להטיל הגבלות, אך אינו מחייב חזרה לסגר נוקשה כפי שהוטל בתחילת המגיפה.

 

בפולין ובפינלנד הכריזו על הגבלות חדשות הנוגעות לפתיחת מסעדות וברים. בפינלנד הממשלה הורתה על סגירת כל הברים והמסעדות בשעה 1 לפנות בוקר, כשמכירת אלכוהול אסורה החל מחצות. ההגבלות ייכנסו לתוקף ב-8 באוקטובר, ונועדו לבלום את העלייה בתחלואה. מצבה של פינלנד נחשב טוב יחסית, אך רק בשבועיים האחרונים דווח על 10% מכלל הנדבקים.

 

בדומה, הממשלה בפולין הורתה למסעדות ולברים להיסגר בשעה עשר בלילה בערים שנפגעו בצורה הקשה ביותר מהקורונה. שר הבריאות במדינה מעריך כי בימים הקרובים ידווחו על מספר גבוה של נדבקים חדשים, וכי הממשלה צפויה בקרוב לחייב עטיית מסכות במרחבים הציבוריים.

   

13:20 - מרקל על העלייה בתחלואה: "קרובים לאבד כל מה שהשגנו בחודשים האחרונים"

 

"אנחנו קרובים לאבד כל מה שהשגנו בחודשים האחרונים", הזהירה קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל בנאום בבונדסטאג. דבריה נאמרו בתגובה לעלייה בשבועות האחרונים במספר הנדבקים במדינה. לפיכך, היא קראה לגרמנים לא להוריד את המגננות נגד המגיפה, שכן ההגבלות והחוקים לא יואילו אם אנשים לא יצייתו להם. "אני בטוחה שהחיים כפי שאנחנו מכירים אותם עוד יחזרו", אמרה מרקל והגנה על ההחלטה להעלות את החוב הממשלתי. לדבריה, גרמניה עומדת בפני שלב מסובך. רשויות הבריאות במדינה דיווחו על 1,798 נדבקים חדשים היום ו-17 מתים מקורונה.

 

אתמול נפגשה מרקל עם מושלי המדינות השונות והוחלט להגביל מסיבות פרטיות ל-25 משתתפים, וכן אושר להטיל קנסות על אנשים שלא ישתפו מידע מדויק שיעזור לקטוע את שרשרת ההדבקה. "משפחות יחזרו לחגוג, מועדונים, בתי תאטרון ומגרשי כדורגל יתמלאו שוב ואיזה כיף שזה יהיה", סיימה באופטימיות. "אבל כעת עלינו להראות שאנחנו יכולים להמשיך בסבלנות ובהיגיון ובדרך שתציל חיים".

 

 

אנגלה מרקל אנגלה מרקל צילום: רויטרס

 

 

11:40 - רוסיה: הסתיים השלב השני בניסוי לחיסון נוסף לקורונה

 

 

רוסיה השלימה את השלב השני הקליני בניסוי לחיסון נוסף שפיתחה לנגיף הקורונה שפותח במכון וקטור בסיביר. כך מסרה סוכנות הידיעות הרוסית RIA. בחודש שעבר הכריזה רוסיה כי הייתה הראשונה להשלים את פיתחו של חיסון לנגיף וכי הוא קיבל אישור רגולטורי ממשרד הבריאות במוסקבה.

 

09:30 - מושל ניו יורק מזהיר מהתפשטות הקורונה בקהילות של חרדים

 

מושל ניו יורק אנדרו קואומו הזהיר במסיבת עיתונאים מעלייה במספר הנדבקים באזור העיר ניו יורק, ובמיוחד בשכונות שבהן יש קהילות של חרדים. קואומו הודיע כי בכוונתו להיפגש עם ראשי הקהילות החרדיות וציין כי ההגבלות שהטיל במטרה לבלום את המגיפה "חלות על כל הדתות". לפי רשויות הבריאות במדינה, באזורים הבעייתיים שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 10% לעומת כ-1% במדינה. "יש פה מקור לדאגה בקהילה שלהם, בעיית בריאות ציבורית בקהילה. זו גם בעיה בריאותית לקהילות הסמוכות", הוסיף קואומו. "התפרצות מקומית היום יכולה להפוך להתפשטות קהילתית מחר".

 

 

אנדרו קואומו אנדרו קואומו צילום: רויטרס

 

 

09:25 - פגיעה קשה בתיאטרון ובקולנוע

 

הקורונה פגעה קשות בתיאטרון, בייחוד בניו יורק, שם הצגות פופולאריות כמו המילטון, מלך האריות ומולן רוג', שהכניסו לפני המגיפה מיליוני דולרים במכירות כרטיסים, ירדו מהבמות וחזרתן לא נראית באופק. היעדר תיירים המגיעים לניו יורק כדי לצפות בהצגות ותוך כדי גם מוציאים מיליארדי דולרים במסעדות, בתי מלון ותחבורה ציבורית מנחית מכה נוספת לכלכלת העיר. התיירים המגיעים כדי לבקר בברודווי חשובים במיוחד לכלכלה, מכיוון שלרוב הם מגיעים לשהות ארוכה יותר ומוציאים יותר, במיוחד באזור הקניות של טיימס סקוור. ב-2019, התיירים הללו הוציאו סכום מצרפי של 1.8 מיליארד דולר על אוכל ושתייה בעיר, 2.2 מיליארד דולר על מקומות לינה ו-1.04 מיליארד דולר בחנויות.

 

במדינות רבות בתי הקולנוע נותרו סגורים, חצי שנה מאז החלו ההגבלות גם במקומות שבהם נפתחו בתי הקולנוע, הצופים לא ממהרים לחזור לאולמות על אף ההבטחות על שמירה על כללי זהירות. בהתאם, בהוליווד דוחים השקות של סרטים גדולים חדשים לשנה הבאה. בעקבות זאת, מניות מפעילות בתי הקולנוע הגדולות, AMC, איימקס, סינמרק ומרקוס ת'יאטרס, צונחות והחברות הללו מחקו 2.7 מיליארד דולר משווי השוק המשותף שלהן מאז תחילת השנה.

  

09:15 - סן פרנסיסקו מסירה חלק מההגבלות על עסקים

 

ראש עיריית סן פרנסיסקו הודיע על הסרת חלק מההגבלות שהוטלו על עסקים בניסיון לבלום את התפשטות הקורונה. המהלך מתבצע בהתאם לאסטרטגיית היציאה שהתווה מושל קליפורניה. לפי ההנחיות, החל מהיום (ד') מסעדות, ברים ומקומות תפילה יוכלו להיפתח מחדש בתפוסה של 25% ועד למאה אנשים. בדומה, קניונים ומרכזי קניות מקורים יוכלו לפעול בתפוסה של 50%. העיר תאפשר גם את הפתיחה מחדש של מתקני שעשועים לילדים וגלגלי ענק. בעיר מקווים שעד ה-7 באוקטובר יוכלו לאפשר גם את הפתיחה מחדש של אולמות קולנוע, גם בתפוסה מוגבלת, ובהמשך אותו החודש ייפתחו פארקים ציבוריים.

 

 

חיטוי בסן פרנסיסקו חיטוי בסן פרנסיסקו צילום: רויטרס

 

 

x