שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

ראש ממשלת מלזיה לשעבר, נאג'יב ראזק, הורשע במעילה של כ-10 מיליון דולר

רזאק הקים ב-2009 קרן ממשלתית לקידום פרויקטים כלכליים במדינה, אך בפועל היא צברה הפסדים של מיליארדי דולרים עקב מעשי שחיתות. ראזק הפסיד בבחירות של 2018 על רקע הפרשה. בפרשה היה מעורב גם הבנק האמריקאי גולדמן זאקס והוא ישלם לממשלת מלזיה 3.9 מיליארד דולר.

שירות כלכליסט 09:0728.07.20
ראש ממשלת מלזיה לשעבר נאג'יב ראזק הורשע בכל שבעת סעיפי האישום שהוגשו נגדו במשפט הראשון מתוך חמישה מתוכננים, הקשורים לשערוריית מעילת המיליארדים בקרן ההון הממשלתית 1MDB.

 

 

 

נאג'יב פרש מתפקידו כראש הממשלה לאחר שהקואליציה הפוליטית שהוביל הפסידה בבחירות הכלליות שהתקיימו במדינה ב-2018, כשלפי מרבית ההערכות ההפסד נבע מהתפוצצות השערוריה. עם זאת, הוא נותר חבר פרלמנט ונחשב בעל השפעה גדולה במערכת הפוליטית.

 

נגד נאג'יב הוגשו שלושה סעיפי אישום בהלבנת הון, שלושה אישומים בהפרה פלילית של האמון וסעיף אחד של ניצול סמכויות. לפי הטענות, הוא הרוויח באופן לא חוקי קרוב ל-10 מיליון דולר מ-SRC, חטיבה שפעלה תחת קרן ההון. העונש על העבירות יכול להגיע לקנסות גבוהים ועד 20 שנה במאסר לכל אישום.

 

נג'יב ראזק, לשעבר ראש ממשלת מלזיה נג'יב ראזק, לשעבר ראש ממשלת מלזיה צילום: בלומברג

 

השופט בבית המשפט הגבוה בקואלה לומפור פסק שהתביעה "הצליחה להוכיח את הטיעונים שלה מעבר לספק סביר".

 

נאג'יב (67), שכפר בהאשמות, כבר הודיע כי יערער על פסק הדין. בפוסט שפרסם בפייסבוק כתב: "מהיום הראשון אמרתי שזו ההזדמנות שלי לטהר את שמי. אחרי זה נלך לבית המשפט הגבוה ונערער. אני מוכן".

 

הפסדים של מיליארדי דולרים

 

הקרן הממשלתית שבמרכז השערוריה הוקמה על ידי נאג'יב ב-2009 ונועדה במקור לקידום פרויקטים כלכליים במדינה, אך בפועל צברה הפסדים של מיליארדי דולרים. על פי החשד של הרשויות בארה"ב, 1.3 מיליארד דולר מכספי הקרן שימשו לרכישת נכסים בארה"ב, כולל דירות יוקרה בניו יורק ובקליפורניה, מטוס פרטי, יצירות אמנות של וינסנט ואן גוך וקלוד מונה וכן מימון הסרט "הזאב מוול סטריט" בכיכובו של לאונרדו דיקפריו.

 

במהלך המשפט הציגה התביעה דוגמאות לפזרנות של נאג'יב, כולל 800 אלף דולר שהוציא בחנות תכשיטים באיטליה ו-108 אלף דולר בבוטיק של שאנל בהוואי.

 

ביום שישי האחרון דווח כי הבנק האמיקאי  גולדמן זאקס הגיע להסדר עם ממשלת מלזיה על חלקו בשערוריה ובמסגרתו ישלם 3.9 מיליארד דולר.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

x