$
קורונה

דיווח שוטף

ונצואלה: הנשיא מדורו הכריז על סגר קיצוני בקראקס

בשבועות האחרונים חל זינוק במספר הנדבקים בונצואלה שעומד כעת על יותר מ-10,000, אך בשל המספר המוגבל של הבדיקות ההערכה היא כי מדובר בנתונים גבוהים בהרבה; סימנס הגרמנית הודיעה לעובדים שתאפשר לעבוד מהבית באופן חלקי: חברת נוברטיס השוויצרית תחלק תרופות לטיפול בסימפטומים של קורונה במדינות מתפתחות; צ'ילה: אושר חוק שיאפשר משיכת עד 10% מקרן הפנסיה

כלכליסט ו-ynet 16:0116.07.20

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

 

 

15:50 - חברת נוברטיס השוויצרית תחלק תרופות לטיפול בסימפטומים של קורונה במדינות מתפתחות

 

חברת התרופות השוויצרית נוברטיס הודיעה כי לא תרוויח מ-15 תרופות גנריות שתחלק במדינות המתפתחות לטיפול בסימפטומים של הקורונה. החברה הודיעה כי תספק תרופות כמו אנטיביוטיקה, סטרואידים וכדורים נגד שלשולים ל-79 מדינות המדורגות ברשימת הבנק העולמי כמדינות עם הכנסה נמוכה.

 

בנוברטיס לא ימכרו את התרופות ברווח עד שהמגיפה תסתיים או שיימצא חיסון. לדבריו של סמנכ"ל התפעול של החברה לוץ הגמן, התכנית נועדה לסייע למערכות בריאות באזורים פגיעים כמו אפריקה, אסיה, דום אמריקה, אוקראינה ומולדובה לא לקרוס.

קורונה בניירובי קורונה בניירובי צילום: רויטרס

 

15:30 - צ'ילה: אושר חוק שיאפשר משיכת עד 10% מקרן הפנסיה

 

בית הנבחרים בצ'ילה אישר חוק שמאפשר לאנשים למשוך עד 10% מקרן הפנסיה הפרטית שלהם מוקדם מהמתוכנן, וזאת כדי לסייע למצבם הפיננסי בזמן הקורונה. אישור החוק מהווה מפלה לממשלה, שטענה שמהלך מסוג זה ייצור יותר בעיות בהמשך, אך התומכים בחוק התעקשו כי הוא יציל רבים הנמצאים על סף עוני ורעב.

 

15:15 - ונצואלה: הנשיא מדורו הכריז על סגר קיצוני בקראקס

 

נשיא ונצואלה ניקולס מדורו הכריז על סגר קיצוני בבירה קראקס ובמחוז הסמוך, וזאת בניסיון לבלום את התפשטות הקורונה. ונצואלה אמנם נחשבת לאחת המדינות שנפגעו בצורה מתונה יחסית מהמגיפה, אך בשבועות האחרונים חלה במדינה עלייה מדאיגה במספר הנדבקים והמתים. למשל בתוך שלושה ימים עלה מספר הנדבקים במדינה מ-7,000 ל-8,000. מספר הנדבקים עומד כעת על יותר מ-10,000 אך בשל המספר המוגבל של הבדיקות ההערכה היא כי מדובר בנתונים גבוהים בהרבה.

 

 

15:00 - סימנס הגרמנית הודיעה לעובדים שתאפשר לעבוד מהבית באופן חלקי

 

חברת סימנס הגרמנית הודיעה כי תאפשר ליותר מ-140 אלף העובדים שלה להמשיך ולעבוד מהבית לשלושה ימים בשבוע על בסיס קבוע. לפי הודעת החברה, הקורונה "הראתה כי עבודה עצמאית ממקום נבחר טומנת בחובה יתרונות רבים והיא אפשרית בהיקף גדול מכפי שחשבנו בתחילה". סקר שנערך בקרב עובדי החברה ברחבי העולם הראה רצון לגמישות גדולה יותר. סימנס פועלת ב-43 מדינות וההחלטה תיכנס לתוקף באופן מיידי.

 

12:00 - בעקבות העלייה בתחלואה, בסן פרנסיסקו מבטלים הקלות מתוכננות

 

מספרות ומכוני עיסוי לא יפתחו מחדש, וכן נדחתה למועד לא ידוע הפתיחה של מסעדות לישיבה בחוץ, מוזיאונים ובריכות שחייה. לפי הודעה שפרסמה ראש העיר לונדון בריר וראשי משרד הבריאות, הפתיחה מחדש תתאפשר רק לאחר שתירשם ירידה חדה במספר הנדבקים והמאושפזים. עוד הזהירו כי אם תמשיך העלייה הנוכחית מחלקות הטיפול נמרץ בבתי החולים יקרסו. עד כה דווח בעיר על 4,696 חולים ו-50 מתים.

 

11:00 - סגר הוטל על מדינות ביהר וגואה בהודו

 

ביהר בצפון הודו מונה 125 מיליון תושבים ומעל 600 מתו מקורונה ביממה החולפת. בצלב האדום כבר הגדירו את התפשטות המגיפה במדינה כ"מדאיגה". הסגר הוטל למשך 15 ימים, אך רבים מציינים כי יהיה קשה לאכוף אותו בשל המספר הרב של התושבים. במקביל, בשל אי ציות התושבים בגואה להנחיות הוטל סגר נוסף במדינה לשלושה ימים. לפי המושל, אנשים רבים מדי "יצאו החוצה כדי לפגוש אנשים במסיבות".

 

08:00 - גרמניה: מניין הקורבנות  עלה ל-9,078

 

שבעה חולי קורונה מתו ביממה האחרונה בגרמניה, ובכך עלה מניין קורבנות הנגיף במדינה ל-9,078 בני אדם. מניין החולים עלה ב-534 ועומד כעת על 200,260.

 

07:30 - ברזיל: בדיקת קורונה שנייה של הנשיא בולסונארו יצאה חיובית

 

נשיא ברזיל ז'איר בולסונארו הודיע כי בדיקת קורונה שנייה שנערכה לו יצאה חיובית. בולסונארו, שהודיע כי נדבק בנגיף לפני כשבוע וחצי, אמר: "אני מקווה כי בימים הקרובים אעבור בדיקה נוספת ואם ירצה האל, הכל יהיה בסדר ואוכל לחזור לעבודתי בקרוב". 

ז'איר בולסונארו. עוד בדיקה חיובית ז'איר בולסונארו. עוד בדיקה חיובית צילום: רויטרס

 

07:00 - אנתוני פאוצ'י על מתקפות הבית הלבן כלפיו: "זה ביזארי"

 

המומחה הראשי של ממשל טראמפ למחלות זיהומיות, ד"ר אנתוני פאוצ'י, התייחס אמש (ד') למתקפות כלפיו מצד גורמים בבית הלבן, שבראשם עומד הנשיא דונלד טראמפ. "אני חושב שזה די ביזארי, אני לא מצליח לגמרי להבין את זה", הוא אמר בראיון למגזין אטלנטיק. "אני לא מצליח גם בחלומותיי הפרועים ביותר להבין למה הם רצו לעשות את זה".

 

פאוצ'י, מנהל המכון הלאומי לאלרגיה ומחלות זיהומיות, הפך מאז פרוץ מגפת הקורונה בארה"ב לדמות מוכרת בכל בית, וכחבר בכוח המשימה בבית הלבן למאבק בנגיף הוא הופיע תכופות במסיבות העיתונאים היום-יומיות שנערכו בו, בתקופת הגל הראשון של ההתפרצות.

ד"ר אנתוני פאוצ'י. הוא וטראמפ לא מדברים ד"ר אנתוני פאוצ'י. הוא וטראמפ לא מדברים צילום: אם סי טי

 

הסקרים מראים שבעוד הפופולריות של טראמפ נפגעה על רקע ההתפרצות המחודשת של הנגיף, ד"ר פאוצ'י נותר דמות אהודה ביותר. סקר של אוניברסיטת קוויניפק שהתפרסם אתמול הראה כי 65% מהמאמריקנים סומכים על מידע שנוגע לנגיף שמספק ד"ר פאוצ'י, בעוד 67% מהם לא סומכים על מידע בתחום שמספק טראמפ.

 

בשבועות האחרונים פאוצ'י מצא עצמו תחת מתקפה עקיפה וישירה של גורמים בבית הלבן, שמנסים לפגוע באמינותו על רקע קריאותיו לטיפול נוקשה יותר של מדינות ארה"ב בהתפשטות הנגיף, קריאות שעומדות בניגוד לקו שבבית הלבן מקדמים, לפתיחתה מחדש של הכלכלה.

 

בשבוע שעבר פאוצ'י הודה כי הוא והנשיא לא משוחחים אחד עם השני. טראמפ תקף אותו כמה פעמים וטען שהוא טעה לאורך המשבר ו"אומר הרבה דברים", אם כי התעקש שהיחסים שלהם טובים ואמר על פאוצ'י שהוא "אדם נחמד". השיא הגיע בתחילת השבוע, כאשר גורמים עלומי שם בבית הלבן הפיצו רשימה של ציטוטים שאמר פאוצ'י, רשימה שמוכיחה לכאורה שאמר דברים שגויים בעבר.

 

ברשת CNN ציינו אז כי הרשימה הזכירה דף מסרים נגד יריבים פוליטיים. הציטוטים ברשימה הובאו ללא הקשר מדויק ואחד מהם, למשל, היה ממרץ, ובו פאוצ'י קרא להימנע מעטיית מסכות. זו, נזכיר, אכן הייתה ההמלצה של פקידי הבריאות בארה"ב באותם ימים, עקב החשש שקריאה לאזרחים מן השורה לעטות מסכות תחמיר את המחסור בציוד מגן עבור רופאים ואחיות, בתקופה שבה היה מחסור משמעותי בציוד שכזה. ההמלצה הזו שונתה בהמשך.

 

ביום שלישי פרסם יועצו הבכיר של טראמפ לענייני סחר, פיטר נבארו, מאמר דעה בעיתון USA Today, שבו טען כי "ד"ר פאוצ'י טעה בכל דבר ששוחחתי איתו עליו". יועץ התקשורת של טראמפ, דן סקאבינו, שאחראי על פעילות הנשיא במדיה החברתית, פרסם ביום ראשון קריקטורה שלעגה לפאוצ'י.  

הנשיא דונלד טראמפ. פגיעה בפופולריות הנשיא דונלד טראמפ. פגיעה בפופולריות צילום: איי פי

 

בראיון שפורסם אמש אמר פאוצ'י כי הוא סבור שגם אנשי טראמפ מבינים כעת את גודל הטעות שבמתקפות נגדו. "אני חושב שאם תדבר אם אנשים סבירים בבית הלבן הם מבינים שזו הייתה טעות ענקית מצדם, בגלל שזה לא עשה דבר חוץ מלהציג אותם באופן רע. ואני לא חושב שזו הייתה הכוונה שלהם".

 

בבית הלבן מכחישים את הדיווחים שד"ר פאוצ'י נדחק הצידה, אם כי הוא עצמו אישר שוב בראיון שהוא לא מדבר ישירות עם טראמפ, ושאת ההמלצות שלו בדבר הטיפול במגפה הוא מעביר לו באופן לא ישיר דרך סגן הנשיא מייק פנס (שעומד בראש כוח המשימה של הבית הלבן למאבק בנגיף).

 

לפני שהמריא אמש לאטלנטה, טראמפ נשאל על מאמר הדעה שפרסם היועץ שלו לענייני סחר פיטר נבארו, שבו כאמור הוא מתח ביקורת חריפה על פאוצ'י. טראמפ נזף בנבארו על פרסום הטור הזה, שלדבריו "מייצג רק אותו". טראמפ הוסיף כי נבארו "לא היה צריך לעשות את זה", והדגיש שוב: "יש לי יחסים טובים מאוד עם אנתוני".

 

בראיון לאטלנטיק נשאל פאוצ'י על התגובה של הממשל הפדרלי להתפרצות המחודשת של הנגיף בארה"ב, ואמר: "אנחנו חייבים לעשות אתחול מחדש ולומר, אוקיי, בואו נפסיק את השטויות הללו ונמצא דרך להשיג מחדש שליטה, ואם אנחנו מסתכלים קדימה - איך אנחנו מבטיחים שבחודש הבא לא יהיו לנו עוד דוגמאות כמו קליפורניה, טקסס, פלורידה ואריזונה, בגלל שאלו המוקדים החמים כעת. אני מסתכל על המפה, ואומר שאנחנו חייבים להבטיח שזה לא יקרה בעוד מדינות. אז במקום המשחקים האלה שאנשים משחקים, בואו נתמקד בזה".

 

ארה"ב, נזכיר, היא מוקד התפרצות הקורונה החמור ביותר בעולם, עם יותר מ-3.4 מיליון נדבקים שאובחנו ו-136 אלף חולים שמתו. בחודש מאי נראה היה שארה"ב מצליחה לבלום את התפשטות הנגיף ומדינות רבות החלו לפתוח מחדש את כלכלותיהן, חלקן במהירות ובניגוד להמלצות של פאוצ'י ושאר חברי כוח המשימה של הבית הלבן. כעת מדווחת ארה"ב על עשרות אלפי נדבקים בכל יממה, וגם מספרי המתים מתחילים לעלות.

x