$
כלכלה ומדיניות

טראמפ חנן את מייקל מילקן, "מלך אג"ח הזבל", שהורשע בהונאה

מילקן נידון ב-1990 לעשר שנות מאסר בגין עבירות הונאה, ובהמשך קוצר העונש לשנתיים; הנשיא ציין את פעילותו הפילנתרופית ובעיקר סביב חקר הסרטן

שירות כלכליסט 21:5718.02.20

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ העניק הערב (ג') חנינה למייקל מילקן, שנחשב בשנות השמונים ל"מלך אג"ח הזבל"  ומי שנידון למאסר בשערוריית הונאה. טראמפ הסביר את הצעד בכך שמילקן, בן 73, עשה "עבודה מעולה" בתמיכה במחקר מחלת הסרטן.

 

 

 

מילקן הואשם ב-1989 במעשי הונאה כולל עבירות מידע פנים וסחיטה בעת היותו ראש מחלקת האג"ח בבנק ההשקעות דרקסל בורנהאם למברט. שנה לאחר מכן הורשע בשש עבירות, בעיקר עבירות דיווח בתחום האג"ח. פרט לעונש המאסר שעמד בתחילה על 10 שנים והופחת בזכות שיתוף הפעולה שלו עם השלטונות (הוא שוחרר לאחר קרוב לשנתיים בכלא), נגזר עליו לשלם קנס של 600 מיליון דולר. בנוסף נאסר עליו לעבוד בתחום האג"ח לכל ימי חייו, ולפי CNBC עדיין לא ברור אם איסור זה יבוטל בעקבות החנינה.

 

 

מייקל מילקן מייקל מילקן צילום: גטי אימג'ס

 

טראמפ הוציא היום 11 צווי חנינה, בין היתר למפקד משטרת ניו יורק לשעבר, ברני קריק, והבעלים לשעבר של קבוצת San Francisco 49ers , אדי דה ברטולו. 

 

מילקן מסר כי אשתו לורי שעמה חגג לאחרונה 51 שנות נישואים, ילדיו ונכדיו "אסירי תודה לנשיא. אנו ממתינים לעוד שנים רבות בהן נפעל לממש את מאמצינו בתחום המחקר הרפואי, החינוך ובריאות הציבור".

 

מטעמו של טראמפ נמסר כי מילקן הוא "אחד מאנשי הפיננסים הגדולים של אמריקה" בזכות התקדימים שקבע בשימוש ב"אג"ח בתשואה גבוהה בשוק הקונצרני". עוד צוין בהצהרה כי גם "אחד התובעים הבכירים הודה כי מילקן הורשע בעבירות טכניות והפרות רגולטוריות רבות, שלפני כן לא נחשבו לפשעים". בהודעה מצוינת פעילותו הפילנתרופית מאז שחרורו מהכלא, כולל תרומות של מאות מיליוני דולרים למטרות ציבוריות שונות.

x