$
כלכלה ומדיניות

סוף למשפט ההיסטורי: הסנאט זיכה את טראמפ

משפט ההדחה השלישי בהיסטוריה האמריקנית מגיע לסיומו: 52 סנאטורים, כולם רפובליקנים, הצביעו בעד זיכוי טראמפ מהסעיף הראשון של ניצול סמכות בפרשת "אוקראינה-גייט". 47 דמוקרטים ורפובליקני בודד קראו "אשם". ההצבעה על הסעיף השני של שיבוש חקירה נמשכת

ynet 23:3805.02.20
משפט ההדחה ההיסטורי של הנשיא דונלד טראמפ מגיע הערב (ד') לסיומו – בזיכוי, כפי שצפו כל ההערכות. 100 הסנאטורים מצביעים בשעה זו על שני האישומים שבהם הוא מואשם, ניצול סמכות ושיבוש חקירה, בפרשה המכונה "אוקראינה-גייט".

 

כדי להדיח נשיא מכהן נדרש רוב של שני שלישים מבין חברי הסנאט – 67 – וכיוון שהרפובליקנים ששולטים בסנאט מתייצבים כמעט כולם לימין הנשיא, אפילו רוב רגיל לא הושג. בהצבעה הראשונה הערב, על סעיף ניצול הסמכות, נקראו כל הסנאטורים בשמם ו-52 מהם נעמדו וקראו: "לא אשם". רק 48 קראו שטראמפ "אשם".

 

כל אלו שתמכו בהרשעה היו דמוקרטים, מלבד הסנאטור הרפובליקני מיוטה מיט רומני. שעות ספורות לפני ההצבעה הפתיע רומני את מפלגתו וגם את הבית הלבן, והודיע כי יתמוך בהדחת טראמפ. הוא הרפובליקני היחיד שעשה זאת, ולפי CNN מדובר בפעם הראשונה בכל ההיסטוריה האמריקנית שבה סנאטור תומך בהדחת נשיא ממפלגתו שלו.

  

הדמוקרטים, כאמור, מאשימים את טראמפ בשני סעיפים: ניצול סמכות ושיבוש החקירה שניהלו בתחילת הליך ההדחה בבית הנבחרים, שנמצא בשליטתם. הם טוענים כי הנשיא התנה סיוע צבאי בסך 400 מיליון דולר לאוקראינה, ודרש שקייב תפתח בחקירה שתסבך את ג'ו ביידן, סגן הנשיא לשעבר של אובמה שעשוי להתמודד מול טראמפ בבחירות לנשיאות בנובמבר.

  

לטענת הדמוקרטים, טראמפ פגע בכך בהגינותן של הבחירות, ולטענה זו הצטרף היום הסנאטור הרפובליקני מיט רומני. "אני מאמין שניסיון להשחית בחירות כדי להמשיך להחזיק בשלטון הוא המתקפה השערורייתית ביותר שיכולה להיות נגד החוקה", אמר רומני. "מסיבה זו, מדובר בפשע חמור ועוון, ובגלל השבועה שנשבעתי אין לי ברירה אלא להגיע למסקנה זו". 

 

 

דונלד טראמפ דונלד טראמפ צילום: רויטרס

 

טראמפ מכחיש את הטענות נגדו, וצוות ההגנה שלו תקף לאורך המשפט את ההליך כניסיון להפוך את תוצאות הבחירות ב-2016 ואף למנוע ממנו להתמודד מחדש בנובמבר הקרוב. כמה רפובליקנים הודו שהוא ביצע את המעשים שהדמוקרטים טוענים שעשה, אך לדבריהם המעשים הללו – אף שהיו "לא-ראויים" לדבריהם – לא מצדיקים הדחה.

 

 

מנהיגי הרפובליקנים והדמוקרטים בסנאט העניקו הערב סיכום אחרון לפני ההצבעה והציגו פעם נוספת את עיקרי טענות הצדדים. צ'אק שומר, מנהיג המיעוט הדמוקרטי, שב וניסה לשכנע את הסנאטורים להצביע בעד הדחה, אף שגם הוא ידע היטב שהסיכוי לכך אבוד. "אל תאבדו תקווה. יש צדק בעולם הזה ויש אמת. אני מאמין בזה", הוא הוסיף.

 

מנהיג הרוב הרפובליקני מיץ' מקונל קרא לעומתו לדחות את האישומים, שלטענתם לא מגיעים "אפילו קרוב" לסף הנדרש כד להדיח נשיא. הוא מתח ביקורת על דמוקרטים כמו יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי, שטוענים כי המשפט הסנאט אינו הוגן, בין היתר כיוון שהרפובליקנים חסמו את המהלך לזימון עדים נוספים במהלכו. "אולי היא תקרע את גזר הדין כמו שהיא קרעה את נאום מצב האומה", אמר, כשהוא מתייחס למעשה המחאה של פלוסי בתום נאומו הלילה בפני הקונגרס, כיוון שלטענתה היה רצוף שקרים.

x