שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

פינלנד מאריכה את חופשת הלידה - ומעניקה לאבות זכויות שוות

ממשלת פינלנד הודיעה כי מעתה תינתן לכל אחד מההורים חופשת לידה של 164 ימים בתשלום, כשכל אחד מהם יוכל להעביר 69 ימים לבן הזוג; הורה יחידני יקבל 328 ימים

שירות כלכליסט 21:5005.02.20

ממשלת פינלנד הודיעה כי בכוונתה להעביר חוק שיעניק לאבות חופשת לידה למשך אותה התקופה שהיא ניתנת לאימהות - צעד שמיועד לדחוף את האבות לשהות זמן רב יותר עם ילדיהם.

 

משמעות השינוי היא שחופשת הלידה בתשלום תינתן עבור סך הכול 14 חודשים לשני ההורים יחד, או 164 ימים בתשלום עבור כל אחד מהם. המדינה השכנה שבדיה מציעה להורים את חופשת הלידה הנדיבה ביותר, 240 ימים בתשלום עבור כל אחד מההורים לאחר הלידה.

 

בהודעת ממשלת פינלנד נאמר כי המהלך מיועד "לקדם את הרווחה ואת השוויון המגדרי". שרת הבריאות והרווחה איינו-קייסה פקונן (Aino-Kaisa Pekonen) אמרה לכתבים לאחר ההודעה כי זוהי תחילתה של "רפורמה רדיקלית בתחומי ההקלות למשפחות", שמטרתה לחזק את הקשרים בין ההורים כבר בשלב הראשוני של היחסים.

 

בשיטה הקיימת בפינלנד, חופשת הלידה לנשים היא לארבעה חודשים ושבועיים, בעוד לגברים ניתנת חופשה של חודשיים ושבועיים שאותה הם יכולים לנצל עד הגעתו של הילד לגיל שנתיים.

 

ואולם בממוצע רק אחד מתוך ארבעה אבות מממש את הזכות האמורה לצאת לחופשת לידה. בהצעה החדשה למעשה מוארכת החופשה הקיימת לאם בחודש נוסף, ל-164 ימים כאמור, וניתנת תקופה דומה לאב.

 

 

ראשת ממשלת פינלנד סאנה מרין ראשת ממשלת פינלנד סאנה מרין צילום: רויטרס

 

עוד נקבע בהצעה החדשה שכל אחד מההורים יוכל להעביר עד 69 ימים מהחופשה המגיע לו להורה האחר. להורים יחידנים תוענק הזכות לקבל את שתי החופשות האמורות, כלומר חופשה בתשלום של פעמיים 164 ימים, 328 ימים.

 

ממשלת פינלנד מעריכה כי התוכנית החדשה תגדיל ב-100 מיליון יורו לשנה את העלות הקיימת של חופשות לידה במדינה.

 

ראשת הממשלה הטרייה והצעירה של פינלנד סאנה מארין (Sanna Marin) אמרה בנאום שנשאה בחודש שעבר שלפינלנד יש עדיין דרך משמעותית לעשות על מנת להגיע לשוויון מגדרי מלא, וציינה שמעט מדי אבות שוהים זמן מספק עם הילדים שלהם בשנים הראשונות לחייהם.

 

האיחוד האירופי עצמו דוחף גם הוא להגברת השוויון בתחום ובדירקטיבה שהתקבלה בשנה שעברה על ידי החברות באיחוד (הוראה המחייבת את המדינות לקבל חוקים ברוח האמורה) ניתנה לכל המדינות ארכה של שלוש שנים להעביר חוק המעניק לאבות חופשת לידה של ארבעה חודשים, ששניים מהם לפחות לא ניתנים להעברה.

 

פורטוגל היתה המדינה הראשונה שהעבירה חוק המממש את ההוראה, ומעניק לכל הורה חופשת לידה של 120 יום בתשלום מלא, שלא ניתנים להעברה, עם אופציה של עוד 30 יום בתשלום של 80% מהשכר. בנורבגיה נקבע כבר לפני שנים (ב-1993) כי החופשה המוענקת לאב אינה ניתנת להעברה ובשבדיה הועבר חוק דומה זמן קצר לאחר מכן.

x