כלכלה ומדיניות

שאלות ותשובות

מה יקרה החל מהלילה: שאלות ותשובות לקראת הברקזיט

הבריטים יוכלו בינתיים להמשיך לנוע בחופשיות באירופה, הדרכון הכחול חוזר; ומה יקרה אם בריטניה תסיים את תקופת המעבר ללא הסכם?

נועם אוסטפלד 21:3431.01.20

הלילה בשעה 23:00 שעון בריטניה (1:00 שעון ישראל) הממלכה תפרוש רשמית מהאיחוד האירופי ותיכנס לתקופת מעבר בת 11 חודשים. במהלך תקופה זו תנהל בריטניה מו"מ עם גופי האיחוד האירופי על הסכם סחר חדש, אך תהיה רשאית לנהל במקביל מו"מ על הסכמי סחר גם עם מדינות אחרות.

 

 

מה יקרה בפועל ב־1 בפברואר?

השינוי היחיד לעומת 31 בינואר יהיה הפסקת עבודתם של החברים הבריטים בפרלמנט האיחוד האירופי, שייאלצו לפנות את משרדיהם בבריסל. בהתאם, בריטניה תחדל להיות חברה במוסדות הפוליטיים של האיחוד. עם זאת, היא תמשיך להיות חלק מהשוק המשותף ומאיחוד המכסים ותיאלץ לציית לחוקי האיחוד האירופי, בכלל זה, לבית הדין האירופי לצדק. כמו כן בריטניה תמשיך לשלם את חלקה בתקציב האיחוד האירופי, שהגיע ב־2018 לכ־8.9 מיליארד ליש"ט, וב־2019 הסתכם בכ־6.4 מיליארד ליש"ט

 

רה"מ ג'ונסון רה"מ ג'ונסון צילום: אי פי איי

 

מה יהיה תאריך המפתח הבא בדרך החוצה?

שרי החוץ של 27 מדינות האיחוד האירופי הנותרות יתכנסו בבריסל ב־25 בפברואר, זאת במטרה לגבש הסכמות לגבי הקווים המנחים למו"מ שינהלו מול בריטניה. מלבד נושאי סחר, המו"מ יתמקד בסוגיות כמו אכיפת חוק, שיתוף מידע, גישה לשטחי דייג, רישוי ורגולציה של תרופות ותקנות בטיחות אוויריות. הדיונים מול צוות הברקזיט הבריטי צפויים להיפתח בתחילת מרץ.

 

מה לגבי הארכת תקופת המעבר?

אפשרות כזו אכן קיימת, וה־30 ביוני 2020 נקבע כיום האחרון שבו תוכל ממשלת בריטניה לבקש ארכה. על פי הסכם הפרישה בן 600 העמודים שגובש על ידי צוות הברקזיט הבריטי ונציגי האיחוד האירופי, ושעליו חתם ראש הממשלה בוריס ג'ונסון בשבוע שעבר, רשאית בריטניה לבקש ארכה אחת. פרק הזמן הארוך ביותר שתוכל לבקש יהיה שנתיים ממועד סיום תקופת המעבר המקורית, כלומר 31 בדצמבר 2022. ג'ונסון כבר הודיע כי אין בכוונתו לעשות זאת.

 

האם אזרחי בריטניה והאיחוד יוכלו להמשיך לנוע בחופשיות בתקופת המעבר?

במשך תקופת המעבר יישמר המעבר החופשי של אזרחי האיחוד ובריטניה בין המדינות והם לא יזדקקו לוויזה מיוחדת. בה בעת, הנציבות האירופית מסרה כי החל ב־2021, נוסעים יצטרכו להגיש בקשה לפטור מיוחד מוויזה (ETIAS), זאת בדומה לתוכנית האמריקאית ESTA המעניקה פטור מוויזה לאזרחי מדינות מסוימות. עלות הפטור תעמוד על 6 ליש"ט ותוקפה יהיה למספר שנים. זקני הממלכה יוכלו לצפות בינתיים לשינוי דרמטי השנה, כאשר הדרכונים האדומים יתחילו לצאת מהמחזור ויחזרו הדרכונים הכחולים ההיסטוריים שהיו בשימוש לפני כניסת בריטניה לאיחוד האירופי.

 

כיצד נערכות חברות פיננסיות גלובליות לפרישת בירת הפיננסים לונדון מהאיחוד?

למעלה מ־1,000 בנקים, קרנות השקעה, חברות תשלומים וחברות ביטוח מהאיחוד האירופי מתכננים לפתוח משרדים בבריטניה אחרי תאריך הברקזיט, על מנת שיוכלו להמשיך ולשרת את הלקוחות שלהם שם.

 

המשרדים החדשים יסייעו למזער נזקים שעלולים לנבוע מהפרישה הסופית של בריטניה בדצמבר 2020 ולשמור על ערוצים פתוחים ככל הניתן. כצעד ראשון, החברות, אשר עד כה יכלו לשרת לקוחות בריטים באופן ישיר ממשרדיהם באירופה, הגישו בקשה לאישור זמני לפעול בבריטניה אחרי ה־31 בינואר. מירב הבקשות, 228 במספר, הגיעו מאירלנד. היקף גדול של בקשות הגיע גם מצרפת (170), קפריסין (165) וגרמניה (149).

 

מה יקרה אם בריטניה תסיים את תקופת המעבר ללא הסכם?

בריטניה תאלץ לסחור עם האיחוד האירופי לפי כללי ארגון הסחר הבינלאומי (WTO). המשמעות היא, שרוב הסחורות שתייצא לאירופה יהיו נתונות למכסים. האיחוד האירופי הוא שותף הסחר הגדול ביותר של בריטניה, וב־2018 עמד היקף היצוא שלה למדינות האיחוד על 49% מכלל היצוא.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x