$
כלכלה ומדיניות

התרסקות המטוס באיראן: אוקראינה קיבלה "מידע חשוב" מארה"ב

מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו שוחח עם נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי והציע לסייע בחקירת התרסקות מטוס הנוסעים שגבתה את חייהם של 176 בני אדם. במערב מעריכים שטיל הפיל את המטוס, אך רוסיה מבקשת להימנע בינתיים מהאשמת איראן: "אין לכך בסיס"

ynet 16:5410.01.20
משרד החוץ האוקראיני מסר היום (שישי) כי הנשיא וולודימיר זלנסקי שוחח עם דיפלומטים אמריקנים על רקע חקירת התרסקות מטוס הנוסעים בטהרן, וקיבל "מידע חשוב שיעובד בידי מומחים". עם זאת, לא נמסר מה מהות המידע ועל מה הוא מעיד. בהמשך שוחח זלנסקי גם עם מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו, ונמסר כי הוא הציע לסייע לאוקראינה בחקירת האירוע.

 

גורמים אמריקניים אמרו אמש לכמה כלי תקשורת בארה"ב שאיראן הפעילה בטעות מערכת נ"מ, וטיל שנורה בשוגג פגע במטוס האוקראיני והפיל אותו. גורם ששוחח עם CNN סיפר שזוהו שני שיגורים של טילי SA-15 מתוצרת רוסיה. לפי ההערכות של הגורמים בפנטגון ובמודיעין האמריקני, מערכת הנ"מ הופעלה מכיוון שהאיראנים חששו מפעולת תגמול - אחרי שירו טילים לעבר בסיסים בעיראק שבהם מוצבים כוחות אמריקניים.

 

אמש אישר ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו את הדיווחים בארה"ב, ואמר שמקורות מודיעיניים של קנדה ובעלות בריתה קובעים שטיל הפיל את המטוס. "הראיות מצביעות על כך שהמטוס הופל על ידי טיל קרקע-אוויר איראני", אמר טרודו בנאום מיוחד. 176 בני אדם נהרגו בהתרסקות המטוס, 63 מהם קנדים. אתמול פורסם סרטון שמתעד את רגע הפגיעה במטוס.

 

זמן קצר אחרי נאומו של טרודו אמר גם ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון שלפי הראיות טיל הפיל את המטוס. "בריטניה ממשיכה לקרוא לכל הצדדים להרגיע את המתיחות באזור". שלושה אזרחים בריטים היו על המטוס שהתרסק.

 

זירת התרסקות המטוס באיראן זירת התרסקות המטוס באיראן

מוקדם יותר אמר סגן שר החוץ הרוסי סרגיי ריבקוב כי מבחינת מוסקבה, בינתיים אין בסיס להאשמת איראן בהפלת המטוס. בסוכנות הידיעות הרוסית TASS דווח כי ריבקוב קרא למנהיגי העולם להימנע מהתבטאויות פומביות בנושא עד שיתבררו פרטים נוספים.

  

בנציבות האיחוד האירופי קראו ל"חקירה עצמאית ומהימנה לבדיקת נסיבות התרסקות המטוס, על פי כללי הארגון הבינלאומי לתעופה אזרחית". בתוך כך, סוכנות הידיעות האיראנית "אירנא" דיווחה כי הקופסאות השחורות שאותרו במטוס צפויות להיפתח במהלך היום.

  

באיראן דוחים את הטענות על ירי הטיל. דובר ממשלת איראן עלי רביעי אמר שההצהרות הן "לוחמה פסיכולוגית נגד איראן". הוא הוסיף: "כל המדינות שאזרחיהן היו על המטוס יכולות לשלוח נציגים. אנחנו קוראים לבואינג לשלוח את הנציגים שלה ולהצטרף לחקירה של הקופסאות השחורות". משרד החוץ בטהרן קרא לקנדה ולמדינות נוספות לחלוק עם איראן את המידע המודיעיני שמלמד שטיל הפיל את המטוס.

 

הנציג האיראני בארגון הבינלאומי לתעופה אזרחית אמר כי איראן הזמינה באופן רשמי את המועצה הלאומית לבטיחות בתעבורה (NTSB) - סוכנות אמריקנית שחוקרת תאונות תחבורה אזרחיות - להשתתף בחקירת ההתרסקות. ה-NTSB הודיעה על מינוי נציג מטעמה, אך לא ברור כמה תוכל לפעול בעקבות הסנקציות האמריקניות נגד איראן.

  

הנציג האיראני הוסיף כי מדינות אחרות, כולל אוקראינה וקנדה, קיבלו הזמנה להשתתף בחקירת ההתרסקות, והמועצה הקנדית לבטיחות תעבורתית הודיעה שנציגיה הורשו לבקר באתר ההתרסקות. הנציג האיראני הכחיש את הטענות שהמטוס הופל, ואמר כי איראן מחויבת לחקירה מלאה ושקופה של האירוע, שאותו הגדיר כ"טרגדיה ואסון" לכל המעורבים. גם צרפת הוזמנה להשתתף בחקירה.

  

על רקע התרסקות המטוס שלשום, קבוצת לופטהנזה איירליינס הגרמנית הודיעה על השהיית טיסות לשדה התעופה בטהרן וממנו. בהודעת החברה נמסר כי הסיבה לכך היא "מצב ביטחוני לא ברור", וכי הטיסות צפויות לשוב ולפעול באזור זה בעוד עשרה ימים.

  

המטוס של חברת Ukraine International Airlines התרסק שלשום בבוקר שש דקות אחרי שהמריא מנמל התעופה אימאם חומייני בטהרן בדרכו לקייב. עדי ראייה סיפרו שהוא עלה בלהבות בעודו באוויר ותיארו פיצוץ גדול בזמן ההתרסקות. האסון התרחש זמן קצר אחרי ירי הטילים מאיראן לבסיסים בעיראק שבהם נמצאים כוחות אמריקניים - נקמה על חיסול קאסם סולימאני.

  

מזכיר המועצה לביטחון לאומי ולהגנה של אוקראינה, אולקסיי דנילוב, אמר שבקייב בודקים אם טיל פגע במטוס. דנילוב ציין כי החוקרים האוקראינים שנשלחו לאיראן רוצים לערוך חיפוש בזירת ההתרסקות כדי לבדוק אם יש בה שרידים של טיל תוצרת רוסיה.

x