שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

ארה"ב פועלת לטרפד פרויקט גז בין גרמניה לרוסיה

הקונגרס יטיל סנקציות על חברות שישתתפו בהנחת הצינורות לפרויקט הגז נורד סטרים 2 שבין גרמניה לרוסיה

שירות כלכליסט 22:2515.12.19

בית המחוקקים האמריקאי הכריז בשבוע שעבר כי בכוונתו להחיל סנקציות על חברות שישתתפו בהנחת הצינורות לפרויקט הגז נורד סטרים 2 שבין גרמניה לרוסיה.

 

הסנקציות הן חלק מהמאמצים של הממשל להפסיק את בניית הפרויקט שהוקם בעלות של 10.5 מיליארד דולר, על אף שהוא קרוב כבר לסיומו. כך מדווח "דויטשה וולה".

לרשות הממשל הפדרלי יעמדו 60 יום כדי לאתר את החברות והאנשים המספקים שירותים הקשורים לבניית הצינור. הצעת החוק מאפשרת ביטול ויזות והקפאת נכסים של אותם גורמים. בנוסף, הם יקבלו ארכה של 30 יום כדי לצמצם את פעילותם בארה"ב, לפני שהסנקציות ייכנסו לתוקף.

 

(ארכיון) (ארכיון) צילום: shutterstock

 

 

הפרויקט נתקל בביקורת רבה בארה"ב בשל טענות כי הוא יאפשר לרוסיה לעקוף את אוקראינה, שדרכה עובר כיום רוב הגז לאירופה. יתרה מכך, הצינור החדש יאפשר לרוסיה מונופול על עסקי האנרגיה באיחוד האירופי. הסנטור הרפובליקני טד קרוז אמר כי אם החוק יוחל, הוא יגן על ביטחון האנרגיה של אירופה וימנע ממוסקבה הכנסות בגובה מיליארדי דולרים העלולות, לדבריו, "לממן תוקפנות רוסית". בגרמניה, כינון הסנקציות מתקבל כצעד עוין שפוגע בכלכלתה.

 

תוואי הצינור יהיה כמעט זהה לזה של נורד סטרים 1, שכבר פועל, והוא צפוי להכפיל את קיבולת הגז מרוסיה לגרמניה וממנה לאיחוד, ל־110 מיליארד מ"ק בשנה. כ־627 חברות עובדות על הפרויקט, מתוכן רק שתיים מתמחות בהנחת צינורות — אולסיז משוויץ וסאיפם מאיטליה. לטובת הפרויקט אולסיז מפעילה את כלי השיט הגדול בעולם בתחום זה המכונה "הרוח החלוצית". מדינות האיחוד האירופי חלוקות בנוגע לפרויקט, כאשר פולין מובילה את עיקר ההתנגדות.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

x