כלכלה ומדיניות

פיגוע בלב לונדון: שני בני אדם נרצחו, הדוקר נהרג

מפקד היחידה ללוחמה בטרור הודיע כי החשוד בדקירות, שנתפס תחילה על-ידי עוברי אורח ובהמשך נורה למוות על-ידי שוטרים, ככל הנראה נשא מטען דמה על גופו. "המניע לפיגוע עדיין נבדק", אמר הקצין. ראש העיר שיבח את התושבים שנאבקו במחבל: "גבורה עוצרת נשימה"

ynet 19:0829.11.19
כלי התקשורת בבריטניה דיווחו הערב (שישי) כי שניים מהפצועים בפיגוע בגשר לונדון מתו בבתי החולים. לפי דיווחים, לפחות חמישה בני אדם פונו מהזירה לטיפול רפואי - אך הרשויות טרם דיווחו על מספרם המדויק.

   

בתדרוך שמסר מפקד היחידה ללוחמה בטרור, ניל באסו, מחוץ למטה הסקוטלנד יארד, אישר הקצין כי החשוד נורה למוות על-ידי השוטרים שהגיעו למקום.

   

 

 

 

 

 

 

 צילום: רויטרס

 

 צילום: איי פי

 

 

זירת האירוע זירת האירוע צילום: איי פי

 

"אנשי היחידה ללוחמה בטרור מובילים את החקירה, המניע לפיגוע עדיין נבדק", ציין באסו. הוא התייחס לחגורת הנפץ שהמחבל עטה על עצמו - ואמר כי נכון לעכשיו ההערכה היא שמדובר במטען דמה, אך הממצאים מהזירה נאספו לבדיקה.

  

הבכיר הוסיף כי אנשי היחידה יתגברו את נוכחותם בבירה ויצא למעונו של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון בדאונינג 10 לתדרוך אישי. ג'ונסון חזר לביתו ממחוז הבחירה שלו, שם שהה במסגרת קמפיין הבחירות שייערכו בעוד פחות משבועיים בממלכה, במטרה לקבל עדכונים שוטפים על האירוע. "אני רוצה להודות למשטרה ולכל צוותי החירום שהגיבו באופן מיידי", נמסר בהודעה מטעמו. "מדובר בתקרית מחרידה ומחשבותיי עם משפחות הנפגעים".

 

ראש העיר, סאדיק קאן, אמר כי התושבים שהשתלטו על המחבל פעלו ב"גבורה עוצרת נשימה" - ואמר כי כמה מהם נפצעו באורח קשה. "תושבי העיר רצו לעבר הסכנה מבלי שידעו מה יעלה בגורלם", אמר קאן שציין כי עירו תישאר "מאוחדת אל מול הטרור".

 

ברשתות החברתיות עלו סרטונים שמתעדים את רגעי הירי הדרמטיים, כשבאחד מהם נראו עוברי אורח משתלטים על הדוקר. בהמשך נראו האזרחים נמלטים, כשאחד מהם מחזיק בסכין, ושוטר שהגיע למקום פותח באש לעבר החשוד. בשלב זה נקטע התיעוד, אך באוטובוס שממנו הוא צולם נשמעות צעקות בהלה בעקבות הירי. בסרטון אחר, שצולם גם הוא מאוטובוס באזור, נראים שלושה שוטרים עם רובים שלופים.

  

על האירועים דיווח תחילה כתב רשת BBC שנקלע למקום, ג'ון מקמנוס. הוא סיפר כי היה עד למאבק בגשר, וכי כמה בני אדם "תקפו" אדם אחר. "המשטרה הגיעה במהירות וכמה יריות נורו לעברו", אמר מקמנוס.

  

עדי ראייה סיפרו כי הכוחות הרבים שהוזעקו לגשר סגרו אותו והרחיקו את הקהל מהמקום. כמה מעוברי האורח סיפרו לסקיי ניוז ששמעו צרחות במהלך המתקפה. אחד מהם, אדם בשם זאק, אמר כי שוטרים שרצו לזירה כמעט הפילו אותו. אלכס, עוברי אורח נוסף, צייץ בטוויטר וכתב: "מעולם לא חשתי בודד יותר, כשרצתי בפחד בגשר לונדון. אני נמצא כעת במקום בטוח, אבל אני לא יכול להפסיק לרעוד".

 

"המשטרה הוזעקה בשעה 13:48 לדקירות במתחם סמוך לגשר לונדון", נמסר. בהמשך פורסמה הודעה נוספת ולפיה "בשלב זה, הנסיבות שקשורות לתקרית בגשר לונדון עדיין לא ברורות. עם זאת, וכאמצעי זהירות, אנו מתייחסים כעת לתקרית כאל בעלת קשר לטרור". כשעתיים וחצי לאחר מכן, כאמור, נקבע כי מדובר בפיגוע.

  

גם יריבו של ג'ונסון, מנהיג הלייבור ג'רמי קורבין שיתמודד בקרוב נגד ג'ונסון בבחירות, מיהר גם הוא לפרסם הודעה. "דיווחים מחרידים מגשר לונדון. מחשבותיי נתונות לאלו שנקלעו לתקרית. תודה למשטרה ולכוחות החירום שמגיבים לתקרית".

x