$
תעשייה ופיננסים

פרשנות

סמל אירופי במשבר: מכת מוות אפשרית לתעשיית הרכב ביבשת

במידה ויושתו מכסי קנייה גבוהים, יצרני הרכב האירופיים יצטרכו להחליט האם להעביר ייצור לארה"ב, או להמשיך ולייצר באירופה ולצמצם משמעותית את המכירות בארה"ב לנוכח התייקרות המחירים עבור האמריקאים

תומר הדר 08:0515.05.19

בעוד שלושה ימים צפויה תעשיית הרכב האירופית להיכנס למסלול של התנגשות חזיתית מול ממשל טראמפ.

 

 

הפעם מדובר בהרבה יותר ממלחמה על יבוא של סחורות, אלא במכת מוות אפשרית לתעשיית הרכב האירופית. על פי נתונים רשמיים של ה־ACEA, ארגון הגג של יצרני הרכב האירופיים, ב־2018 הגיעו לארה"ב 21% מהמכוניות שייצאה היבשת.

 

עיקר הייצוא של כלי רכב מאירופה לארה"ב ממוקד בשוק הפרימיום, כך שהנפגעות העיקריות יהיו ב.מ.וו, מרצדס, אאודי ודומותיהן.

 

בהתאם, המדינות שיספגו את הפגיעה המשמעותית ביותר יהיו החזקות, אלה שמחזיקות בתעשיית רכבי יוקרה מפותחת וגם בהשפעה ניכרת על האיחוד האירופי. המס המוטל כיום על יבוא רכבים מאירופה לארה"ב הוא נמוך להפליא: 2.5% בלבד. זינוק לשיעור של 25% מאיים לקצץ במחצית כמעט את תעשיית הרכב במדינות המייצרות את רכבי הפרימיום.

פולקסווגן ג'טה פולקסווגן ג'טה

 

 

ועדיין, האמריקאים נוהגים גם במכוניות אירופיות שיוצרו על אדמת ארה"ב. ב.מ.וו, המרכיבה מכוניות באלבמה, היא יצרנית הרכב הגרמנית הראשונה שפתחה מפעל על קרקע אמריקאית, ואחריה נכנסה גם מרצדס. אאודי לא מייצרת בארה"ב, אך קבוצת פולקסווגן, החברה־האם שלה, מחזיקה במפעלים בחוף המערבי.

 

מטרתו של טראמפ בהטלת מכסים דרקוניים על מכוניות אירופיות ברורה. בשנות ה־80 המוקדמות השיג הממשל האמריקאי מטרות דומות לאחר שהטיל מכסי קנייה שגרמו לניסאן, טויוטה וסובארו היפניות לפתוח מפעלים בארה"ב. אלה מעסיקים כיום מעל 40 אלף אמריקאים.

 

למרות שלפי הערכות בענף הרכב העולמי טראמפ "יורה על עיוור" באחד מסמליה הבולטים של תעשיית הרכב העולמית - מכונית היוקרה האירופית - בסופו של דבר עשוי מהלך לוחמני שכזה לגרום להסטת ייצור מאירופה לארה"ב.

 

כיום, מפעלי ב.מ.וו ומרצדס בארה"ב מתמקדים בעיקר ברכבי כביש שטח, אך ב.מ.וו כבר הודיעה על הגדלת היצע הדגמים, עוד לפני הצהרת טראמפ.

 

במידה ויושתו מכסי קנייה גבוהים, יצרני הרכב האירופיים יצטרכו להחליט האם להעביר ייצור לארה"ב, או להמשיך ולייצר באירופה ולצמצם משמעותית את המכירות בארה"ב לנוכח התייקרות המחירים עבור האמריקאים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x