$
כלכלה ומדיניות

פקיסטן רוצה חילוץ בינ"ל ומפטרת את הנגיד וראש רשות המסים

דובר מטעם רה"מ חאן מסר כי השניים פוטרו בעקבות ה"ביצועים" שהפגינו, וזאת שבועיים אחרי ששר האוצר התבקש להתפטר; חאן מתמודד עם ביקורת הולכת וגוברת על אופן ניהול הכלכלה

שירות כלכליסט 11:0504.05.19
ממשלת פקיסטן פיטרה את נגיד הבנק המרכזי ואת ראש רשות המסים, זאת במסגרת המו"מ שמקיימת המדינה על חילוץ מקרן המטבע הבינלאומית.

 

 

 

דובר של ראש הממשלה, אימרן חאן, מסר כי טאריק באז'ווה, נגיד הבנק המרכזי, ומוחמד ז'הנזב חאן, ראש רשות המסים, פוטרו בשל ה"ביצועים" שהפגינו. ההודעה התפרסמה שבועיים לאחר ששר האוצר אסד עומאר התבקש אף הוא להתפטר.

 

 צילום: בלומברג

 

חאן, שחקן הקריקט לשעבר שנבחר לראשות הממשלה באוגוסט, מתמודד מאז עם ביקורת הולכת וגוברת מצד כלכלנים וחברי האופוזיציה על אופן ניהול הכלכלה ודחיית החילוץ של קרן המטבע. הוא אמנם השיג הלוואות ממדינות קרובות כמו סעודיה, איחוד האמירויות וסין, שעוזרות להעלות את עתודות המט"ח, אך הכלכלה ממשיכה לקרטע בשל משבר במאזן התשלומים וקופת מדינה שהולכת ומתרוקנת.

 

לאחר הדחת שר האוצר מינה חאן את עבדול חאפז שייח לשמש כיועצו הכלכלי. שייח עומד כעת בראש הצוות שמנהל את המו"מ על חבילת סיוע, ה-13 במספר מאז שנות ה-80, מקרן המטבע. השיחות כבר נקלעו פעמיים למבוי סתום בשל מחלוקות, כמו בעניין מדיניות שער המט"ח, אך שייח הדגיש אתמול (ו') כי ברצונו להגיע לתוכנית "הגיונית" עם קרן המטבע.

 

בפברואר הורידה סוכנות דירוג האשראי S&P את דירוג האשראי של פקיסטן, על רקע תחזית כלכלית עגומה ועיכובים בהשגת החילוץ מקרן המטבע. המטבע המקומי, הרופי, נחלש בשנה שעברה ב-26%, בעוד שמדד המניות במדינה נפל, זו השנה השנייה ברציפות.

 

 

נגיד הבנק המפוטר בז'ווה מר כי שהה בבירה איסלמבאד לשיחות עם נציגי קרן המטבע כשנודע לו על הפיטורים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x