$
תעשייה ופיננסים

רשות ני"ע האמריקאית: פולקסוואגן "ביצעה הונאה מסיבית"

לפי מסמכים שהוגשו לבית המשפט סביב פרשת דיזלגייט מאשימה הרשות את החברה הגרמנית שחזרה ושיקרה למשקיעים; גם המנכ"ל לשעבר מרטין וינטרקורן נתבע

שירות כלכליסט 09:2315.03.19

רשות ני"ע בארה"ב טוענת במסמכים שהגישה לבית המשפט שחברת פולקסוואגן "ביצעה הונאה מסיבית" וחזרה ושיקרה למשקיעים אמריקאים סביב שערוריית דיזלגייט, בה זייפה נתוני פליטת מזהמים מכלי הרכב מתוצרתה.

 

 

 

לפי CNBC, הרשות תובעת את החברה ואת מנכ"לה לשעבר מרטין וינטרקורן בעקבות הפרשה. היא מבקשת לאסור על וינטרקורן לשמש כמנהל בחברות ציבוריות בארה"ב, ולהחזיר כספים שהרוויח באופן "לא חוקי". וינטרקורן כבר הואשם ע"י התביעה בארה"ב ב-2018 ברקימת מזימה לטייח את מעשי המרמה של החברה הגרמנית במבחני פליטת המזהמים.

 

מרטין וינטרקורן מרטין וינטרקורן צילום: איי אף פי

 

הרשות טוענת במסמכים שהגישה לבית המשפט בסן פרנסיסקו שבחודשים אפריל ומאי 2015 הנפיקה פולקסוואגן אג"ח וביטחונות מגובי נכסים בשווי של למעלה מ-13 מיליארד דולר בשווקים האמריקאיים, בזמן שמנהלים בכירים בחברה ידעו שיותר מ-500 אלף רכבי דיזל שלה שנמכרו בארה"ב חורגים באופן חריג את מגבלות הפליטה המותרות. "באמצעות הסתרת האמת על שיעורי הפליטה, פולקסוואגן שלשלה לכיסה מאות מיליוני דולרים בהנפקת ביטחונות במחירים אטרקטיביים עבור החברה", כך טוענת הרשות במסמכים שהגישה לבית המשפט.

 

פולקסוואגן מצידה טוענת שהאשמותיה של SEC "פגומות מבחינה משפטית ועובדתית".

 

הרשות ביקשה מפולקסוואגן מידע לגבי עבירות על חוק הביטחונות במסגרת מספר השקעות שהחברה כנראה שיווקה למשקיעים. היא מחפשת ראיות שיוכיחו שהחברה נמנעה מלחשוף מידע לגבי כלי רכב שלא עמדו בתקנות הפליטה האמריקאיות בזמן שהנפיקה ביטחונות מסוימים למשקיעים. הרשות יכולה להטיל קנסות כמו גם עונשים אזרחיים אחרים בגין עבירות על חוק הביטחונות.

 

פולקסוואגן, אחת מיצרניות הרכב הגדולות בעולם, עברה טלטלה בעקבות דו"חות שנחשפו לראשונה ב-2015 לפיהם היא רימתה במבדקי פליטת מזהמים שנערכו בארה"ב. השערורייה שבאה בעקבות זאת עלתה לחברה מיליארדי דולרים בהסדרים ואילצה אותה לבצע ריקול למיליוני כלי רכב ברחבי העולם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x