$
תעשייה ופיננסים

סעודיה תבנה בסין מתחם זיקוק וכימיקלים ב-10 מיליארד דולר

חברת הנפט הסעודית ארמקו סיכמה על מיזם עם שתי חברות סיניות. תספק 70% מהנפט למתחם שיספק 300 אלף חביות ביום

שירות כלכליסט 18:0023.02.19
סעודיה אישררה את עניינה בשוק הסיני בעסקה לבניית מתחם זיקוק וכימיקלים בשווי 10 מיליארד דולר, בעודה מתחרה על לקוחות מול חברותיה באופ"ק ורוסיה. כך מדווחת סוכנות הידיעות בלומברג. 

 

חברת הנפט הסעודית ארמקו, הסכימה לצאת למיזם עם שתי חברות סיניות, בו יפותח המתקן שבפרובינציית ליאאוינג, כך פורסם אתמול. סעודיה משקיעה בנכסי אנרגיה בכל רחבי אסיה – האזור שצורך הכי הרבה נפט בעולם – בעודה נאבקת על נתח שוק.

 

הממלכה תספק עד 70% מהנפט הגולמי הנחוץ למתחם החדש, שיכלול מזקקה עם הספק של 300 אלף חביות ליום. העסקה שנחתמה בעת ביקורו של נסיך הכתר מוחמד בן סלמן בבייג'ינג, מגיעה בעקבות הבטחות סעודיות לממן פרויקטים בהודו ופקיסטן, כמו גם הסכמי השקעה ב-HyundayOilbank שבדרום קוריאה, ובמתחם פטרוכימי במלזיה.

 

שלל השותפויות שנוצרו על ידי ארמקו מגיעות בעוד סעודיה מנסה לעמוד בתחרות עם רוסיה, שעקפה את הממלכה במכירות נפט לסין בשנתיים האחרונות. הסעודים מתכוונים לשתף פעולה עם חברות Norinco ו-PanjinSincen הסיניות ביצירת ישות שתיקרא Huajin Aramco Petrochemical, כך נאמר בהצהרה אתמול.

 

מתקן של ארמקו מתקן של ארמקו צילום: רויטרס

 

 

הפרויקט צפוי להתחיל לפעול ב-2024. "ההסכם שלנו היום עם החברה הסינית ופרובינציית ליאאוינג הוא הדגמה ברורה לאסטרטגיה של ארמקו לנוע אל מעבר ליחסי מוכר-לקוח, ולמקום שבו נוכל לבצע השקעות משמעותיות ולתרום לצמיחה הכלכלית של סין", כך אמר מנכ"ל ארמקו אמין נאסר.

 

לארמקו יהיו 35% ממניות החברה החדשה, בעוד לשותפותיה הסיניות Norinco ו-PanjonSincen יהיו 36% ו-29% מהמניות בהתאמה. למתקן האתילן תהיה יכולת ייצור שנתית של 1.5 מיליון טון, וליחידת הפרקסילן הספק שנתי של 1.3 מיליון טון.

 

על פי ההודעה מאתמול ארמקו מתכננת גם להקים עסק למכירת דלק בסין. חברת three-party-marketing JV צפויה להיות מוקמת עד סוף השנה הנוכחית ע"י ארמקו וה-North Huajin and Liaoing Transportation Construction Investment Group, שאמורה להפעיל רשת של תחנות דלק במדינה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x