$
עולם

סין: תמריצים כלכליים חדשים ב-193 מיליארד דולר

הצעדים כוללים הורדות מסים לחברות קטנות, הפחתת מכסים, מתן ההלוואות לחברות קטנות וביצוע פרויקטי תשתיות כבר ברבעון הראשון של השנה

שירות כלכליסט 12:4715.01.19

הממשלה הסינית הכריזה על צעדים חדשים בשווי 1.3 טריליון ין (193 מיליארד דולר) המיועדים לתמרץ את הכלכלה. הצעדים כוללים, הורדות מסים לחברות קטנות והפחתת מכסים. הצעדים הללו הם האחרונים בשורה של מהלכים בהם נוקטת הממשלה בחודשים האחרונים במטרה לעודד צמיחה.

 

 

 

ההאטה בצמיחה בכלכלה השנייה בגודלה בעולם בשילוב עם מלחמת הסחר המתמשכת עם ארה"ב הלחיצה את המשקיעים והובילה לאזהרות רווח מחברות גדולות כמו אפל.  

 

הרובע הפיננסי בשנגחאי סין הרובע הפיננסי בשנגחאי סין צילום: בלומברג

 

לפי בכירים, הממשלה הסינית מתכוונת לשפר את זמינות מתן ההלוואות לחברות קטנות יותר, להאיץ את ההשקעות בתשתיות ולהוריד מסים. "בשלב הבא אנחנו מתכוונים לפתור את הבעיה של בנקים מסחריים שלא מעזים או לא מוכנים להלוות לחברות קטנות", הדגיש זהו הקסין, סגן נגיד הבנק המרכזי. לדבריו, צעדים שננקטו לאחרונה, ביניהם הורדה של יחס העתודות שהבנקים צריכים להחזיק, יעזרו לעודד אותם להלוות יותר לחברות בסקטור הפרטי.

 

במקביל, ליאן ווליאנג, מסוכנות התכנון הכלכלי הבכירה בסין, הוסיף כי נבחנת האפשרות להוציא לפועל פרויקטי תשתיות המתוקצבים בתקציב השנתי כבר ברבעון הראשון של השנה. אולם, המאמצים הללו של הממשלה להגביר השקעות בפרויקטים ציבוריים מעלים את החשש סביב רמות החוב. בעקבות זאת, הבכירים הדגישו כי אין שום כוונה לשוב לשיטות קודמות של תמרוץ הכלכלה על ידי צבירת חובות. לפי שו הונגקאי ממשרד האוצר, הכוונה היא לשכנע את הרשויות המקומיות להאיץ את תהליכי הנפקות האג"ח כדרך לממן את הפרויקטים הציבוריים. הוא אף התחייב להוריד את נטל המסים מחברות קטנות ומשקי בית כדי לעזור לייצב את התעסוקה ולעודד צריכה.

 

עם זאת, המומחים אינם בטוחים את הצעדים יספיקו כדי לתמרץ את הכלכלה. "דרוש הרבה יותר מזה כדי לחלץ את סין ממה שמרגיש כמו מיתון", הגיב סקוט קנדי, מומחה לכלכלת סין במרכז ללימודים אסטרטגיים ובינלאומיים בוושינגטון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x