שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

אכזבה למיי: באיחוד האירופי לא הסכימו לוויתורים בברקזיט

ראשת ממשלת בריטניה ביקרה בבריסל במטרה להשיג ויתורים בנוגע לסוגיית הגבול האירי - סלע המחלוקת העיקרי שמונע את התקדמות תהליך העזיבה - אך נתקלה בסירוב

שירות כלכליסט 16:5914.12.18

ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי תשוב היום (ו') ללונדון בידיים ריקות, זאת לאחר שהביקור שלה בבריסל לא הניב ויתורים חדשים מצד האיחוד האירופי, כך מדווח אתר CNBC.

 

מיי קיוותה לקבל חיזוקים "פוליטיים ומשפטיים" בנוגע לסוגיית הגבול האירי – שמתגלה כסלע המחלוקת העיקרי שמונע את התקדמות תהליך הברקזיט. מיי אמנם הודתה שאינה מצפה ל"פריצת דרך מיידית", אך קיוותה שמדינות האיחוד יעזרו להרגיע את חששות המחוקקים הבריטים סביב הפתרון שאמור למנוע הקמת "גבול קשה" בין אירלנד החברה באיחוד וצפון אירלנד השייכת לבריטניה. ויתורים מעין אלה היו משפרים את הסיכויים שהסכם הברקזיט שאותו השיגה מיי עם האיחוד יאושר בפרלמנט. אולם, מנהיגי האיחוד שדנו בנושא לא הסכימו לשנות את עמדתם. "האיחוד עומד מאחורי ההסכם שהושג ומתכוון להתקדם בתהליך אישורו. הוא לא פתוח למו"מ", נמסר בהצהרה שפרסמו המנהיגים ביום חמישי.

תרזה מיי תרזה מיי צילום: רויטרס

 

 

עוד נמסר מהאיחוד, כי הם מוכנים לפצוח במו"מ חדש לגבי הסכמי סחר מיד לאחר עזיבת בריטניה את האיחוד, שאמורה לקרות בסוף מרץ. כמו כן, הדגישו כי הפתרון שהוצע לגבול האירי, לפיו, אם בריטניה לא תצליח לגבש הסכמי סחר לפני תום תקופת מעבר בת שנתיים יחולו על הגבול התנאים של הסכם סחר רחב עם האיחוד האירופי, כך שצפון אירלנד תוכל להמשיך ולסחור עם השוק האירופי המאוחד, מבלי שתהיה כפופה לביקורת גבולות, הוא רק פוליסת ביטוח. "אנחנו נחושים לעבוד במהירות על הסדר חלופי שיבטיח עד 31 בדצמבר 2020 הסכמים חלופיים, וזאת על מנת שלא יהיה צורך להפעיל את הפתרון האירי", נמסר בהצהרה. בכל מקרה, גם אם הפתרון ייכנס לתוקף, באיחוד הדגישו כי הוא יהיה זמני בלבד עד להחלת הסכם קבע.

 

הפרלמנט הבריטי היה אמור להצביע על ההסכם ביום שני האחרון, אך מיי דחתה את ההצבעה ברגע האחרון לאחר שהבינה שמצפה לה תבוסה. בהמשך השבוע היא ניצלה מהצבעת אי אמון בתוך המפלגה שלה, וכעת התכנון הוא להעלות את ההסכם להצבעה בפרלמנט לפני ה-21 בינואר.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x