$
כלכלה ומדיניות

המשקיעים צוהלים, השאר מודאגים - המועמד הפופוליסטי הימני ניצח בבחירות בברזיל

ז'איר בולסונרו ניצח בסיבוב השני בבחירות לנשיאות ברזיל. הוא זכה ב-55.2% מהקולות ואילו יריבו זכה ב-44.8%. לאחר פרסום התוצאות הכריז: "אנחנו הולכים לשנות את הגורל של ברזיל". תומכיו יצאו לחגוג ברחובות, בין השאר עם רובים מקרטון – ודגלי ישראל

ynet ושירות כלכליסט 09:2329.10.18
מועמד הימין הקיצוני ז'איר בולסונרו ניצח בבחירות לנשיאות ברזיל. כך הודיע הלילה (ב') בית הדין העליון לבחירות. בולסונרו ניצח בסיבוב השני את מועמד השמאל, פרננדו חדד, שהתמודד מטעם מפלגת הפועלים.

 

 

לפי הודעת בית הדין העליון לבחירות, בולסונרו זכה ב-55.2% מהקולות, ואילו 44.8% מהמצביעים תמכו בחדד, שמייצג את המפלגה ששולטת במדינה מאז שנת 2003. 

 

נציג הימין הגיע לסיבוב השני בבחירות לנשיאות לאחר שקיבל בסיבוב הראשון תוצאה גבוהה בהרבה מהתחזיות: הוא גרף לא פחות מ-46.7% מהקולות, בעוד הסקרים חזו לו כ-36%. לבולסונרו חסרו רק 3.3% כדי להגיע לרף של 50% ולהיבחר לנשיא כבר בסיבוב הראשון.

 

השווקים מקבלים באהדה גדולה את בולסנורו - לנוכח נצחונו הצפוי עלה מדד הבורסה הברזילאית בווספה (Bovespa) במעל 8% בחודש האחרון.

 

 

מדד MSCI ברזיל העוקב אחר מניות ברזילאיות במדינה ומחוצה לה זינק ביותר מ-18% בחודש האחרון, העלייה החודשית הגבוהה ביותר שרשם מאז מרץ 2016, ובשעה שמדד MSCI הגלובאלי (MSCI ACWI ETF) ירד בתקופה זו ב-9%. המנצח של השווקים הוא אדם שאיים להכניס לכלא את מתנגדיו והביע תמיכה בעינויים. נצחונו מיוחס בעיקר למיאוס של העם הברזילאי בשלטון הלא יציב והמושחת שנחשף בשנים האחרונות, וכך גם ברמת הפשיעה הגבוהה במדינה. 

 

 

 

 

2.	תומכי ז'איר בולסונרו חוגגים ברחובות אחרי הבחירות 2. תומכי ז'איר בולסונרו חוגגים ברחובות אחרי הבחירות צילום: גטי

 

לאחר פרסום התוצאות הרשמיות הבטיח בולסונרו לברזילאים כי ממשלתו "תגן על החוקה, הדמוקרטיה והחופש". בנאום טלוויזיוני אמר: "זאת לא הבטחה של מפלגה או מילה ריקה של גבר - זאת שבועה בפני אלוהים". הוא הוסיף: "אנחנו לא יכולים להמשיך לפלרטט עם הקומוניזם... אנחנו הולכים לשנות את הגורל של ברזיל".

 

 

המועמד שהפסיד בבחירות, פרננדו חדד, אמר לאחר פרסום תוצאות הבחירות: "יש לנו אחריות להיות אופוזיציה. לשים את האינטרסים הלאומיים, האינטרסים של כל העם הברזילאי, מעל הכול. ברזיל מעולם לא נזקקה לתרגילי אזרחות יותר מאשר עכשיו". הוא הוסיף: "אל תדאגו, אנחנו כאן. אנחנו ביחד!".

 

ברזילאים רבים יצאו לחגוג את ניצחונו של בולסונרו ברחובות המדינה. בחוף קופה קבנה שבריו דה ז'ניירו ירו החוגגים זיקוקים לאוויר והנהגים צפרו ללא הפסקה לאות תמיכה ושמחה. בסאו פאולו הגיע קהל רב לשדרה המרכזית בעיר עם כרזות ודגלים. גם שם ירו זיקוקים לאוויר וצפרו לאות שמחה עם קבלת התוצאות.

 

ז'איר בולסונרו, נשיא ברזיל החדש ז'איר בולסונרו, נשיא ברזיל החדש צילום: רויטרס

 

 

בכמה מקומות בברזיל דווח על עימותים בין תומכיו של הנשיא הנבחר בולסונרו לתומכיו של המפסיד חדד.

 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שוחח בטלפון עם בולסונרו ובירך אותו על ניצחונו בבחירות. על פי הודעת הבית הלבן, השניים סיכמו לעבוד בשיתוף פעולה כדי "לשפר את החיים של אזרחי ארה"ב וברזיל, וכמנהיגים אזוריים, גם את החיים באמריקה הצפונית והדרומית".

 

 

גם שכנותיה של ברזיל בירכו את הנשיא החדש על היבחרו. נשיא ארגנטינה, מאוריסיו מאקרי, בירך את בולסונרו ואמר: "אני מקווה לעבוד איתו ביחד לטובת היחסים של המדינות שלנו ולרווחתם של הברזילאים והארגנטינאים".

 

 

תומכי ז'איר בולסונרו חוגגים ברחובות  עם דגם רובה ודגל ישראל תומכי ז'איר בולסונרו חוגגים ברחובות עם דגם רובה ודגל ישראל צילום: AFP

 

נשיא צ'ילה, סבסטיאן פינרה, צייץ בטוויטר: "אני מברך את העם הברזילאי על בחירות נקיות ודמוקרטיות. אני בטוח שנעבוד יחד עם חזון ועוצמה לקראת עתיד שישפר את האינטגרציה ואת רווחת עמינו".

 

 

ידיד ישראל ותומך המשטר הצבאי בולסונרו נחשב לתומך גדול וידיד של ישראל. במהלך הקמפיין לנשיאות ברזיל הוא הודיע כי הנסיעה הראשונה שלו בתפקיד תהיה לישראל וכי ישקול להעביר את השגרירות הברזילאית לירושלים.

 

 

הוא גם אמר כי בכוונתו לסגור את השגרירות הפלסטינית בברזיל. "פלסטין היא מדינה? פלסטין היא לא מדינה ולכן לא צריכה להיות כאן שגרירות", אמר באוגוסט האחרון.

 

 

בולסונרו בן ה-63 דיבר בעבר בשבח המשטר הצבאי ששלט בברזיל וטען כי זה הביא לה שגשוג כלכלי. מדובר במשטר שהוציא להורג מאות ממתנגדיו ועינה עוד אלפים. בשנת 1991, אחרי שנבחר לקונגרס, אף קרא בולסונרו להחזיר את הממשל הצבאי, וב-1999 קרא למלחמת אזרחים ולהריגתם של כ-30 אלף איש בראשות הנשיא דאז.

 

 

בהזדמנות אחרת השווה בין הומוסקסואליות לפדופיליה, והצהיר שלא יוכל לאהוב בן הומו וכי במקרה שיהיה לו ילד כזה הוא מעדיף שבנו ייהרג בתאונה. "ילדיי לא יכולים להיות הומואים, הם מחונכים טוב מדי", טען. ב-2014 אמר לחברת קונגרס שהיא אפילו לא שווה שיאנסו אותה: "לא הייתי אונס אותך כי אינך ראויה לכך". למחוקקת שאינה מסכימה עם דעותיו אמר בולסונרו כי היא "מכוערת מכדי להיבחר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x