$
כלכלה ומדיניות

ריצ'רד ברנסון מקפיא הקשרים עם סעודיה - בעקבות החשד לרצח העיתונאי ג'מאל חשוגי

המיליארדר הבריטי הקפיא את השיחות עם סעודיה לגבי השקעה בחברת תיירות החלל שלו ואת השתתפותו במיזם תיירות לחופי הים האדום: "אם הדיווחים על רצח חשוגי יתבררו כנכונים, זה ישנה לגמרי את היכולת של כל אחד מאיתנו במערב לעשות עסקים עם הממשלה הסעודית". במקביל, מנכ"ל אובר דארה קוסרשאהי הודיע כי הוא מבטל את השתתפותו בכנס השקעות בריאד

שירות כלכליסט 09:2712.10.18
איש העסקים והמיליארדר הבריטי ריצ'רד ברנסון הקפיא את השיחות עם ממשלת סעודיה לגבי השקעה בחברת תיירות החלל שלו, וירג'ן גלקטיק, ואת השתתפותו בשני פרויקטים במיזם התיירות הגדול שמתכננת המדינה לחופי הים האדום, זאת על רקע היעלמותו וכלל הנראה רציחתו של העיתונאי הגולה ג'מאל חשוגי. בהצהרה לעיתונות הבריטית, מסר היזם המיליארדר: "היו לי תקוות גדולות מהממשלה הנוכחית בממלכה ויורש העצר הנסיך מוחמד בן סלמן", אך לדבריו הדיווחים על מעורבות המשטר בהיעלמות של העיתונאי "אם יתבררו כנכונים, ישנו לגמרי את היכולת של כל אחד מאיתנו במערב לעשות עסקים עם הממשלה הסעודית".

 

לפיכך, עד שיתברר מה עלה בגורלו של חשוגי, ברנסון אינו מתכוון להמשיך בתפקידו כיועץ בפרויקט התיירות, וכן הוא מקפיא את ההשקעה המוצעת בחברות החלל שלו.

 

ברנסון אינו איש העסקים היחיד שמנתק קשרים עם הממשל הסעודי בעקבות הפרשה. כך למשל, מנכ"ל אובר דארה קוסרשאהי הודיע כי הוא מבטל את השתתפותו בכנס השקעות בריאד שיתקיים בסוף החודש. "אני מאד מוטרד מהדיווחים שהתפרסמו עד כה על ג'מאל חשוגי. אנחנו עוקבים מקרוב אחר הסיטואציה, ואם לא יופיעו עובדות שונות לחלוטין, איני מתכוון להשתתף בכנס בריאד", מסר. דבריו מעוררים עניין במיוחד בשל העובדה שקרן ההון הריבונית של סעודיה היא מחזיקת מניות גדולה באובר, לאחר שב-2016 השקיעה 3.5 מיליארד דולר בחברת שיתופי הנסיעות.

 

ריצ'רד ברנסון ריצ'רד ברנסון צילום: גטי אימג'ס

 

חשוגי, שפרסם בין השאר טורי דעות ב"וושינגטון פוסט", נחשב לאחד הקולות הבולטים ביותר נגד השפעתו של הנסיך מוחמד על המשטר הסעודי. הוא לא נראה מאז ה-2 באוקטובר אז צולם נכנס לקונסוליה הסעודית באיסטנבול.

 

בתוך כך, ממשלת טורקיה דיווחה הבוקר לגורמים רשמיים בארה"ב כי יש בידיה הקלטות אודיו וסרטוני וידאו, שמוכיחים לטענתה כי חשוגי נרצח בתחילת החודש בתוך הקונסוליה של סעודיה באיסטנבול. כך דווח הלילה (בין חמישי לשישי) ב"וושינגטון פוסט".

  

הפרשה התפוצצה בעוד בסעודיה מתכוננים לקראת אירוח כנס ההשקעות "דאבוס במדבר" המתוכנן לשבוע הבא, בניצוחו של הנסיך מוחמד. עשרות אנשי עסקים ואנשי תקשורת אמריקאים אמורים להשתתף באירוע כדוברים וכספונסרים. הכנס עצמו עתיד להתקיים במלון ריץ' קרלטון, ששימש בשנה שעברה ככלא זמני לעשרות אנשי עסקים ושרים שנכלאו באשמת שחיתות. בינתיים ביטלו את השתתפותם בכנס רק פטריק סון-שיונג, שרכש השנה את העיתון "לוס אנג'לס טיימס", ועורכי ה"אקונומיסט" וה"ניו יורק טיימס", וכן מנכ"ל ויאקום בוב בייקיש. לעומת זאת, שר האוצר האמריקאי סטיבן מנושים אמור להשתתף ולייצג את הממשל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x