כלכלה ומדיניות

ארה"ב: נטיל מכסים נוספים על סחורות סיניות בהיקף 16 מיליארד דולר - החל משבוע הבא

זהו הסבב השני של המכסים, כחלק מתוכניתו של טראמפ להטיל מכסי יבוא בשווי 50 מיליארד. בסבב הראשון של המכסים, שנכנס לתוקף ביולי, הוטלו מכסים על יבוא בשווי 34 מיליארד דולר

שירות כלכליסט 12:3408.08.18
מלחמת הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם נמשכת. ארה"ב הודיעה אתמול (ג') כי החל מה-23 באוגוסט תטיל מכסים נוספים על סחורות סיניות. לפי הודעת לשכת המסחר האמריקאית (USTR), יוטלו מכסים בגובה 25% על סחורות סיניות בשווי 16 מיליארד דולר בשנה. המהלך הזה הוא חלק מתכניתה של ארה"ב להטיל מכסי יבוא בשווי 50 מיליארד דולר, עליה הכריזה במרץ האחרון. לפי ההודעה האמריקאית, המכסים נועדו להעניש את סין על נהלי מסחר "לא הוגנים", בהם חוקים התקפים בחלק מהסקטורים ומחייבים חברות זרות לחבור לשותפה מקומית על מנת לעשות עסקים בסין.

 

הסיבוב הראשון של המכסים, שהוטלו על יבוא בשווי 34 מיליארד דולר, נכנס לתוקף ביולי. אתמול פרסמה לשכת המסחר רשימה של 279 מוצרים נוספים עליהם יוטלו המכסים בהמשך החודש. הרשימה כוללת מוליכים למחצה, כימיקלים וחלקי מכונות.

 

 

 

מימין: נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג מימין: נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג צילום: שאטרסטוק, גטי אימג'ס, רויטרס

 

עד כה השיחות בין סין וארה"ב לא הצליחו להוביל להסכמה בנושא. סין מצידה הכריזה כי תטיל מכסים על סחורה אמריקאית, הודעה שהובילה לאיומים נוספים מצידו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, כולל הצהרה כי הוא מוכן להטיל מכסים גבוהים יותר על כל הייבוא הסיני.

 

עם זאת, חברות בארה"ב מסקטורי החקלאות, הקמעונאות והטכנולוגיה, טוענות כי הצעדים של ממשל טראמפ פוגעים בהם, ויובילו לנזק ארוך טווח לחברות ולצרכנים. כך למשל, האיגוד האמריקאי של תעשיית המוליכים למחצה (SIA), המייצג חברות כמו אינטל וטקסס אינסטרומנטס, הודיע ביום שלישי כי הוא "מאוכזב ומופתע" שמוצרים השייכים לתעשייה מופיעים ברשימה החדשה. לפי ההודעה, מוצרים בשווי כולל של 6.3 מיליארד דולר ייפגעו כתוצאה מהטלת המכסים. "הבהרנו לממשל היטב שמכסים שיוטלו על מוליכים למחצה המיובאים מסין לארה"ב יפגעו ביצרניות השבבים האמריקאיות ולא בסין, ולא יעצרו את התנהלות הסחר הבעייתית והמפלה של סין", מסר מנכ"ל האיגוד ג'ון ניופר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x